ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
30 Ocak 2017 Pazartesi, 09:20:02 Güncelleme:09:26:18

Hamile kalmadan önce bunları yapın

 

Sizlerden gelen yoğun istek üzerine bugünkü konumuz hamilelik dönemi öncesi hazırlıkları. Sosyal medyadan da beni takip edenler şu anda 7.5 aylık hamile olduğumu biliyorlar, ara ara kendimle ilgili paylaşımlar yapıyorum. Bu sırada “Hamile kalmadan önce ne yapalım?” mail ve mesajları da arttı.

Evlendiniz ve çocuk sahibi olmayı düşünmeye başladınız. Peki hazır mısınız acaba? Psikolojik olarak ve ilişki açısından hazır olmak yeterli mi? Vücudunuz buna hazır mı? Gelin biraz ön hazırlık yapalım ki hayatımıza neşe getirecek bebişimiz için sonradan sıkıntı çekmeyelim. Sizdeki tüm olumlu ve olumsuz davranışlar bebeğinize de geçebilir, bunu biliyorsunuz... Bu yazıyı okuyun ve çevrenizdeki bebek sahibi olmayı düşünen insanlarla paylaşın.

DÜNYAYA bir bebek getirmek çok büyük bir sorumluluk. Her anlamda! Siz veya eşiniz çok istiyor olabilir, biriniz korkuyor olabilirsiniz ya da aile baskısıyla istiyormuş gibi görünüyor da olabilirsiniz. Herkes anne-baba olmak zorunda değil zaten doğurmakla da olunmuyor ama biz isteyenlerle devam edelim. Bu heyecanlı haber hiç ummadığınız bir anda da sizi bulabilir, uzun çabalar sonrasında da gelebilir. Bu çabalar en çok sabra ve şefkate ihtiyaç duyduğunuz dönemlerdir. Bunu ayrıca konuşacağız çünkü yine ucu bana dokunuyor.

Tüm bunlardan önce en son ne zaman check-up yaptırdınız bir kontrol edelim. Kadın doğum hekimine bu kadar az gidilen bir ülkede, yılda 1 kontrole gitmenin ne derece önemli olduğunu tekrar tekrar hatırlatmak istiyorum. Peki hamilelik öncesi hangi sağlık kontrollerini yaptıralım? İşte size önemli bir randevu listesi:

Dahiliye hekimine gidin

Yılda 1 kez yapılması gereken bazı metabolik tahliller var ve bunlar kişiye göre değişiklik gösterebilir. Ailedeki hastalıkları, nasıl yaşadığınızı anlatın ve hamile kalmadan önce sağlık kontrolünden geçmek istediğinizi söyleyin. Şeker, kolesterol, vitamin değerlerinin de olduğu iyi bir check-up sizin içinizi rahatlatacak en önemli adımdır.

Diş hekimine gidin

Eğer ilk denemede hamile kalırsanız, sonra ağrıyan dişinizden şikâyet etmemek için öncesinden bir diş hekimine gidip durum kontrolü yapın. Çünkü diş hekimleri bazı uygulamaları, tedavileri hamileyken yapamıyor, yapmıyorlar. Bir tedavi gerekliyse onu önceden bitirmek sizi gebeliğiniz boyunca rahat ettirecektir.

Kadın doğum uzmanına gidin

“Zaten gideceğim” demeyin. Düzenli olarak gittiğiniz, sizi tanıyan, durumunuzu iyi bilen bir hekimin takibinde olun. Ona hamile kalma isteğinizden söz edin. Önceden yapılması gereken tahlilleri size söyleyecektir. Belki de bir endokrin doktoruyla birlikte istenen tahlilleri tek seferde halledersiniz. İkisinin de bu sonuçları görmesi çok iyi olacaktır.

Diyetisyene gidin

Hamile kaldıktan sonra başınıza gelecekleri tam olarak bilmiyorum. Yani bulantılı bir gebelik mi geçecek? İştahınız artacak mı azalacak mı? Olması gereken sağlıklı beslenme düzenini oturtabilecek misiniz? Sonra değil, bugün kendinizle ilgilenin. Bebeğin sağlığı size bağlı olacağı için, siz öncesinden kendinize iyi bakmaya başlayın. Diyetisyene gidip vücut analizi yaptırın. Yediğiniz yemediğiniz ne varsa anlatın. Diyetisyen beslenme öykünüzü dinleyecek ve gebelik öncesi neler yapmanız gerektiğini anlatacaktır. Böylelikle beslenmeye bağlı vitamin-mineral eksikliği kuşkusu kalmaz. Eğer yeme davranışıyla ilgili bir problem veya eksiklik varsa, bunu gebelik öncesinde çözmek inanın hamilelik döneminin çok daha iyi geçmesini sağlar.

SPOR YAPIN

SPORA başlayanlar çok daha aktif, enerjik, fit ve sağlıklı olurlar. Bunu zaten biliyoruz. Aynı zamanda zihinleri de bedenleri gibi daha iyi çalışır, rahat olur. Hamile kalmak, sonrasındaki süreç, doğum ve doğum sonrasında toparlanma spor yapanlar için çok daha kolaydır. Haberiniz olsun!

PSİKOLOĞA GİDİN

“HER gün doktor doktor gezecek miyim?” diye söylenmeyin. Amacımız 9 ayın ve sonrasının sağlıklı ve keyifli geçmesi. Kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz. Hamileyken hormonların değişimi duygularınızla oynayacak. Sonra “Ben neden böyle oldum?” demeyin. Sevdiğiniz ve güvendiğiniz bir psikoloğa giderek kendinizi her yönden hazırlayın.

SU İÇMEYE BAŞLAYIN

DİYETİSYENE gittiğinizde size öncelikle soracağı önemli sorulardan biri “Günde kaç bardak su içersiniz?” olacak. Haydi bugünden itibaren günde 8 bardak yani 2 ltitre su içmeye başlayın.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH33°
Güneşli