ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
11 Ağustos 2017 Cuma, 09:22:15 Güncelleme:09:24:32

Tatilde bu ikiliyi eksik etmeyin

 

TATİL demek bol bol gezme, eğlence ve uykusuz geceler demek... Havuzdu, denizdi derken ve her yere yetişmeye çalışırken insanın enerjisi düşebilir, bir anda piliniz tükenebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için tatil öncesinde ve sırasında kendinizi C vitamini ve çinkoyla güçlendirin, ikisini de eksik etmeyin!

Güçlü bir bağışıklık sistemi için çinko

ÇİNKO deyince aklımıza güçlü bir bağışıklık sistemi ve sağlıklı bir cilt geliyor. Sivilce oluşumunu önleyen çinko, yaraların iyileşmesini de kolaylaştırıyor. Tat ve koku keskinliği sağlıyor. Prostatı koruyucu özelliği bulunuyor ve üreme sistemini destekliyor. Kemikleri koruyor, E vitamini emilimi için yeteri kadar çinko alınması büyük önem taşıyor.

EKSİKLİĞİ SIK HASTALANMAYA YOL AÇAR

Çinko eksikliğinde tat ve koku almada sorunlar yaşanabiliyor. Cinsel isteksizlik, cilt problemleri, yorgunluk, saç dökülmesi, tırnaklarda kırılma, kolesterolde artış, görme bozuklukları, sık hastalanma, kötü hafıza ve yara iyileşmesinde gecikmeler de görülebiliyor.

Başlıca çinko kaynakları

- Deniz ürünleri başta olmak üzere yumurtada, kırmızı ette, çekirdeklerde, baklagillerde bol miktarda bulunur.

- Tahıllar.

- Kurubaklagillerde fitat da bulunduğu için çinko emilimi çok fazla olmayabilir.

Bunlara dikkat!

- Demir hapı alıyorsanız çinko içeren desteği farklı saatlerde kullanın çünkü birbirlerinin emilimini azaltabilirler.

- Her şeyin dozu önemlidir. Günlük 15-45 mg çinko yeterlidir. Çinko alımında günlük 100 mg’ı geçmemeliyiz.

Halin yoksa vitaminin de yoktur

C vitamini belki de en çok tanıdığımız vitamin öyle değil mi?Nedenini hepimiz gayet iyi biliyoruz. Burnumuz aksa ya da gripten yatak döşek yatsak kimsenin aklına D vitamini, B vitamini gelmez. Hemen “C vitamini almalıyım” deriz. Doğrusu da bu. C vitamini bizi hızlıca toparlayan, iyileşmemizi sağlayan en değerli vitaminlerden biri. Bu önemli vitaminin başlıca yararları şöyle sıralanıyor:

TANSİYONU DENGELER

- C vitamini dokuların gelişimine yardımcı olur, tamir eder.
- Sağlıklı diş etleri için çalışır.
- Hastalıklara karşı koruyucu bir antioksidandır. Vücudu temizler, zararlı maddelere karşı bizi korur.
- Kansere karşı koruyucudur.
- Demir emilimini artırır.
- Kolesterolü düşürür.
- Tansiyonu dengeler, damar sertliğini önler.

Fazla alınırsa ne olur?

C vitamini yağda eriyen vitaminler gibi değildir. Suda eriyen vitaminlerden olan C vitamininin fazlası idrarla beraber atılır. Ama yine de çok yüksek miktarda alındığında ishal veya böbrek taşı olabilir.

Eksikliğinde ne olur?

- Skorbit hastalığı C vitamini eksliğinde ortaya çıkar. Uzun süreli eksikliklerde görülebilir.

- Diş etlerinde kanama, sık hastalanma, yara iyileşmelerinde gecikme, eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk ve sindirim bozukluğu gibi problemler ortaya çıkabilir.

Hangi besinlerde bulunur?

- C vitamini deyince aklınıza belki de ilk önce portakal ve mandalina geliyor. Ama bunların yanı sıra maydanoz başta olmak üzere koyu yeşil yapraklı sebzelerde de C vitamini fazlaca bulunur.

- Çilek, kiraz, limon, kuşkonmaz, avokado, pancar yaprağı, üzüm, brokoli, kavun, lahana, soğan, bezelye, biber (kırmızı ve yeşil), ananas, turp, kuşburnu, domates ve şalgam da C vitamini içerir.

3 yeşille C vitamini depolayın

C vitamini ihtiyacınız olduğunda 1 büyük bardak portakal suyu içmek yerine bol maydanoz, taze nane ve rokanın üzerine limon sıkıp bekletmeden yiyin. Daha çok vitamin almış olacaksınız.

 

HAVA DURUMU
Çarşamba24 MPH28°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı