HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Hakan Özenen

Hakan Özenen

[javascript protected email address]

Kaşıklı kepçeli Türk vergi sistemi!

24 Eylül 2012 Pazartesi, 10:04:35Güncelleme: 13:35:11

Enflasyonun yüzde 100'lerin üzerinde olduğu, yabancı paraların değerlerinin Türk Lirası karşısında bir gecede ikiye katlandığı dönemlerde büyük bir yayın grubunda otomobil dergisi yayın yönetmenliği yaptım. O yıllarda içinde bulunulan şartlar derginin fiyatını sıkça artırmayı gerektiriyordu. Çünkü grubu finansal olarak yönetenler bütçe yaparken tanıtıma ve yaygın dağıtıma para ayırmaz, aksine mevcut okuru elde tutabilmek için plan yaparlardı. Oysa basit bir hesap vardı, makul fiyatlı bir yayın, tanıtımı iyi yapılıp, yaygın olarak dağıtılırsa ve bir ihtiyacı da karşılıyorsa büyük satış rakamlarına ulaşabilirdi. Başka memleketlerde bu işler tam da böyle yapılıyordu çünkü.
Bizim Türkiye şartlarına göre çok, ancak dünyadaki benzerleriyle karşılaştırıldığında pek de çok satmayan dergimizin girdi fiyatları arttıkça, satış fiyatı da artırılmak zorunda kalırdı. Fiyatı artınca satışları düşer, satışlar düşünce reklam vereni elde tutmak için biz de derginin tanıtımını artırır, okurun ilgisini çekecek promosyonlar verir, masraf ederdik. Yani fiyatı artırarak kaçırdığımız okuru, daha fazla para harcayarak geri kazanmaya çabalardık.
Konuyu vergi artışına getireceğim. 1.6 litre ve altındaki otomobillerin Özel Tüketim Vergileri bu kez neyse ki baskın şeklinde değil, göstere göstere artırıldı. Bu sınıftaki otomobiller, yaygın olarak 700 ile 1000 TL arasında zamlandı. Düşük motor hacimli ithal lüks araçlarda ise bu rakam 2000 TL'yi buldu.
Araçların anahtar teslim fiyatlarındaki bu artışın en azından yıl sonuna kadar fiyatlara yansıtılmayacağı görülüyor. Yani maliyemiz, yılın kalan üç ayında yapılacak olan 1.6 litre ve altında motor hacmine sahip otomobil satışlarından araç başına yaklaşık 1000 TL alabilecek. En iyi ihtimalle fazladan 160 milyon TL toplayabilecek.
Ama hesaplar gösteriyor ki, aynı maliyemiz, bu fark fiyatlara yansıtılmaya başlandığı zaman, yani gelecek yıl, satışlarda yüzde 10'luk bir düşüş olması halinde, 300 milyon TL hatta belki biraz daha fazla kayba uğrayacak. Kaşıkla alınan, kepçeyle kaybedilecek.
Sahiden Türkiye'de vergiler otomobil satışlarının artmasına yönelik düzenlense, çevreyi daha fazla kirleten araçlar fazla, görece temiz olanlar daha az vergilendirilse, vergi gelirleri bugünkünden çok daha fazla olmaz mı? Devlet araç başına gelirini düşürerek, toplam gelirini artırmaz mı?
Çalışanların yaşamak için kazanmak, zenginlerinse kazanmak için harcamak zorunda olduğu söylenir. Peki, bu durumda Türkiye zengin mi?

 

Yeteneksiz grafiti sanatçısı!

Önceki gece geç vakit eve gelip, otomobilimi park edip yattım. Pazar sabahı uyandığımda ise fotoğrafta gördüğünüz gibi yeteneksiz bir grafiti sanatçısı tarafından boyanmış biçimde buldum. Doğal olarak sinirlendim, çünkü bu pisliği temizlemek için bütün bir pazar gününü harcamak zorunda kaldım. Neyse ki boya çeşitli ilaçlarla temizlendi, sorun kalmadı. Ama kötü olan bu değildi, çünkü gecelemek için yolumu gözleyen, aracımı park eder etmez üzerine atlayıp yayılan sokağımızın maviş gözlü kedisi ilaçlarla temizlenmiş ve kayganlaşmış bir otomobilin üzerine çıkmaktan hiç hoşlanmadı.
Sonra aklıma köşemin yan komşusu Anadolu Sigorta reklamı geldi. Otomobilim çizilmemiş, sadece siyah sprey boyayla karalanmıştı, bu çizilmesinden daha iyi olabilirdi ama bu bile yeterince sinir bozucuydu. İnsan dediğin bunu yapmış olamazdı. Sakın aklınıza hayvan gelmiş olmasın o hiç yapmazdı.

 

Diğer Yazıları

Borusan'ın ithal edeceği asil kedi yükseğe sıçrayacak

  • Yayın Tarihi: 03/11/14 06:59
  • [javascript protected email address]
Efsane İngiliz otomobil markası Jaguar, Türkiye'de, artık premium segmentin en iyi oyuncularından biri olan, BMW, Land Rover ve MINI'nin temsilcisi Borusan Otomotiv tarafından satılacak. Markanın en iddialı modeli XE 2015'in ikinci çeyreğinde satışa...
Devamını Oku

Markayı yukarı taşıyacak Opel'in cep herkülü

  • Yayın Tarihi: 27/10/14 06:07
  • [javascript protected email address]
Pazara çıktığı 1982 yılından bu yana Opel satışlarının dörtte birinden fazlasını oluşturan ve Avrupa'da toplam 12 milyon adedin üzerinde satılan Corsa yenilendi. Yeni Corsa 2015 başında Türkiye'de satışa sunulacak Her ne kadar Opel markası 1931 yılından...
Devamını Oku

ÜÇ ARABA VERGI ÖDÜYORUZ

  • Yayın Tarihi: 29/08/14 00:15
  • [javascript protected email address]
Son üç yılda otomotivdeki en büyük başarımız vergi tahsilatında ortaya çıktı. Yılda 600 bin otomobilin satıldığı Türkiye'de Maliye otomobil sahiplerinden, 3 milyon aracın satıldığı Almanya'nın elde ettiği verginin yarısını almayı başardı Türkiye'nin...
Devamını Oku

Mercedes’in akıllı bebeği kasımda geliyor

  • Yayın Tarihi: 21/07/14 01:41
  • [javascript protected email address]
Yeni 'Smart Fortwo' ve 'Smart Forfour' dünyaya Berlin'den 'Merhaba' dediİlk kez 1998 yılında Swatch saat fikrinin yola yansıması olarak pazara çıkan smart otomobiller 200 milyonluk bir yatırımla yenilendi. Yenilenen Fortwo ve Forfour modelleri yeni...
Devamını Oku

ÇİN HALK PEUGEOT'SU

  • Yayın Tarihi: 20/02/14 10:40
  • [javascript protected email address]
Mali zorluk içindeki Fransız PSA Grubu, kurtuluş için çareyi, 3 milyar Euro'luk sermaye artışı ve yüzde 14 hissesini 800 milyon Euro'ya Çinli otomotiv devi Dongfeng'e satmakta buldu Direksiyonu tamamen Çinli gruba kaptırmak istemeyen PSA, yeni...
Devamını Oku
Tüm Yazıları