ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
26 Kasım 2016 Cumartesi, 01:03:30 Güncelleme:09:08:19

Sneijder

 

Önce şunu söyleyelim.

Galatasaray maçı kesinlikle hak etti. Maçın yıldızı ise 10 numara Wesley Sniejder’dı.

Enteresandır ve ben buna tesadüf demiyorum. Fenerbahçe maçından sonra en çok eleştirilen oyuncular dün sahada kendi boylarını gösterdiler ve neredeyse ilk kez ağırlıklarını koyarak maç kazandılar. 

Örneğin Sneijder. O kadar kurnaz oyuncu ki bu maçta oynayacağı olası kötü futbolla tribünlerin kesin olarak hedefi olacaktı. Bunun kesinlikle farkındaydı. Bence bu yüzden bütün konsantrasyonunu ortaya koydu. Ve 12 haftadır ilk kez takımına maç kazandırdı. Oysa Sneijder gibi bir oyuncunun 12 hafta ara vermesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Sanıyorum bu maç onun için de bir başlangıç olacaktır. Yoksa sadece isminle, Türkiye’de bile ancak bir yere kadar gidersin. Lig boyunca Wesley gibi bir oyuncu takımına aynı bu maç gibi tek başına 6 ya da 7 maç kazandırmalı.

Sonra Sabri. Bana göre son zamanların en iyi topunu oynadı. Selçuk olayında başmimardı. Zaten seyirci önünde de mimliydi. Futbol hayatının en önemli maçlarından birine çıktı. Sağ kanatta yapılması gereken her şeyi yaptı. Neredeyse hatasız oynadı. Şöyle söyleyeyim iyi yırttı. Bu listeye Selçuk ve Eren Derdiyok, hatta Sinan Gümüş’ü de ekleyebiliriz.

O kadar kritik bir maçtı ki ters bir skorda Galatasaray’ın bundan sonra toparlaması gerçekten çok zor olurdu. Yukarıda ismi geçen oyuncular iyice hedefe oturur, hocaya güven iyice kaybolur, yönetim ağır ateş altında kalır ve en önemlisi ligde bundan sonra toparlama şansı da iyice azalırdı. İşte o kadar önemli bir maçı kazandı Galatasaray. Ama ben yine de Riekerink’in bu takımda sezon sonuna kadar kalacağına inanmıyorum.

Maçın ilk on beş dakikasından sonra, son dakikaya kadar oyunun hakimi Galatasaray’dı. İlk kez bu kadar kanatlara inip gol aradılar. Sadece Bruma’ya bağımlı kalmadılar. Alternatif arayışlarla sürekli gol aradılar. Tabii ki bunda Sneijder’ın etkili ve skora odaklı futbolu çok büyük etken oldu. Bursa, Galatasaray’ın geçmiş maçlarına aldandı. Sadece Bruma’yı durdurarak sonuca gideceğini hesapladı. Evet Bruma’yı durdurdu. Ama Sneijder’ı hesaba katmadı. Ayrıca Bursa son derece yetersiz ve etkisizdi.

Galatasaray’ın dünkü pozitif görüntüsüne rağmen bu ligi sonuna kadar götürebileceği görüşünde değilim. Yeni bir hocanın yanı sıra öncelikle savunmaya takviye şart.

Geçen hafta Adana-Beşiktaş maçını izlerken G.Saraylı bir arkadaş, Siyah Beyazlılar’ın kazandığı penaltı sonrası aynen şöyle demişti: “Yüzde yüz penaltı ama bu penaltıyı G.Saray’a vermezler.” Dün onun dediği oldu. Barış Şimşek aynı penaltının tıpkısını G.Saray’a vermedi. Gerçekten enteresan. Ne yazık ki ligimiz, standartları olmayan hakem kararları ile dopdolu.

HAVA DURUMU
Cumartesi13 MPH30°
Az Bulutlu