ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
30 Aralık 2016 Cuma, 00:36:18 Güncelleme:08:57:38

Üçüncü gözden İzmir

 

Merkezi iktidar AK Parti ile yerelde (belediye) iktidar olan CHP’nin İzmir’le ilgili düşünceleri, projeleri ve de atışmaları malum..

Ama kente bir de MHP’nin gözüyle bakalım. Onların düşüncesi nedir? Öğrenmek için 1999 yılından bu yana 5 dönemdir aralıksız İzmir milletvekili seçilen, ilk döneminde 3 yıl Sanayi Bakanlığı yapan Ahmet Kenan Tanrıkulu ile görüştüm.

Görüşlerini doğrudan aktarayım:

n İzmir kan kaybediyor. İşsizlik oranı yüzde 16, genç işsizlik oranı ise yüzde 20’lere dayandı. İzmir 2015’te en çok kişi başı vergi (44 bin lira) ödeyen 2’nci şehirken, kişi başına düşen kamu yatırımlarında 6’ncı sırada. Yıllardır teşvik politikasında haksızlığa uğruyor, rekabet gücü kayboluyor.

- 906 bin vergi mükellefinin 300 bini 4 milyar liralık borcunu yapılandırdı.

- Protestolu senet sayısı yılın ilk 10 ayında 35 bini aştı, rakam ise 600 milyon lira. Ayrıca İzmir’li firmaların 86.6 milyar liralık da kredi borcu var.

- 5 bin 403 esnaf kapısına kilit vurdu, 487 şirket, 556 işletme kapandı. 607 şirketin tasfiye işlemi sürüyor.

- Turizm de kötü. Ekim itibariyle turist kaybı 490 bini geçti. Havalimanı girişleri yüzde 32 azaldı. 877 bin 928 kişiden, 595 bin 303 kişiye indi. Deniz yoluyla gelen turist sayısı 249 bin kişiden 41 bine düştü.

HER ALANDA SIKINTI VAR

- Çiğli ve Karşıyaka Devlet Hastaneleri kapatıldı. Vatandaşlar kilometrelerce uzaktaki Çiğli Bölge Hastanesi’ne yönlendirildi. En az iki taşıt değiştiriyorlar.

- Bakırçay Havzası’nda ulaşım sorunu had safhada. İZBAN’ın Çandarlı bağlantılı Aliağa-Bergama arası -sözlere rağmen- hattı hayata geçmedi. Çandarlı Limanı bitirilmedi, Kuzey hava limanından ise ses yok.

- Karşıyaka’nın önemli sorunları arasında yer alan stadyum konusu çözülmedi.

- Otoyolda Alaçatı-Çeşme arasındaki bölümde ücret ödeniyor. Çeşme gişelerinin kaldırılması isteğimiz cevapsız kaldı.

KOKU GİDERİLEMEDİ

- Kent merkezindeki Meles Çayı’nın yaydığı koku ve kirliliği giderecek kalıcı proje hayata geçirilemedi. Yeterli sayıda moloz döküm alanı da yok.

- Kentsel dönüşümde geleceğe yönelik master planı eksik. Yık-yap mantığıyla sürüyor.

- Bu amaçla TBMM’de 155 soru önergesi, 22 kanun teklifi, 15 araştırma önergesi verdik.

Artık İzmir kaybeden kent değil; kazanan, uluslararası misyonu olan çağdaş bir kent olmalıdır.

NE GÜZEL SÖYLEMİŞ

Açgözlülüğü cömertlikle, yalanı gerçekle yen.

(Sidharta Buda)

HAVA DURUMU
Pazartesi15 MPH27°
Sağanak Yağışlı