ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
02 Aralık 2016 Cuma, 00:22:19 Güncelleme:09:23:19

Ekonomide neler oluyor?

 

Ekonomi terörle, uluslararası ilişkilerle, iç politikadaki gerginlikle, AB ve ABD ile yürütülen ilişkilerle, Irak ve Suriye’deki iç savaşla sıkı bir etkileşim ve sebep-sonuç bağlantısı içindedir. İç ve dış talebin daralmasının nedenleri; yoğun bir mücadele içinde olduğumuz PKK terörü, Irak ve Suriye’de yaşanan sıcak çatışmalarda sahada taraf olmamız, AB ile üyelik müzakerelerinin belirsizliğe sürüklenmesi, hatta kopma noktasına gelmesi, ABD ile ilişkilerin soğuması, İç ve dış politikada gündemin Başkanlık sistemi, anayasa değişikliği ve referanduma kilitlenmesi, iç ve dış ilişkilerimizde yumuşama yerine gerginliğin hakim olması, demokrasi, insan hakları, yargı bağımsızlığı, öngörülebilir hukuk düzeni, basın özgürlüğü konularında özellikle Avrupa’da ülkemiz hakkında oluşan “negatif algı” olarak özetlenebilir.

Bu “negatif” görüntü; Türkiye’ye “yatırım yapılabilir ülke algısı”nı olumsuz etkiliyor. Bu tablonun sonucunda; verilen teşviklere rağmen terör önlenemediği için Doğu’ya yatırım gitmiyor. Katma değeri yüksek ürün üretilemediği, talep de daraldığı için ve bu arada AB ve ABD ile ilişkilerimiz “istikrarlı zemin”e oturmadığından bu ülkelerin ithalat programlarını askıya almaları yüzünden ihracatımız artmıyor. Bunun sonucunda ekonomide kapasite kullanım oranı azalıyor.

Çözüm; mevcut fabrikalarda kapasite kullanım oranını yükseltmek; üretimi, istihdamı ve geliri artırmaktır.

ÖNLENEMEYEN ARTIŞ

İç koşullar ve dış konjonktür nedeniyle dolar fiyatındaki kontrol edilemeyen artış; genel ekonominin dengelerini bozuyor; üretimin maliyetini artırıyor, dolayısıyla hem tüketiciyi, hem de üreticiyi de olumsuz etkiliyor. Bu arada; bir yandan Hükümet, sözleşmelerde, ihalelerde ve ödemelerde dolar yerine Türk lirasına geçileceğini açıklıyor, diğer yandan da sosyal medyada “dövizini bozdur” kampanyası yürütülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “dolar yerine altına dönülmesini” öneriyor.

Öte yandan; vatandaşın döviz tutma gerekçesini ortadan kaldırmadan “dövizini bozdur” kampanyası yürütmek sağlıklı bir yöntem olmasa gerek.

Ayrıca; ekonomik oluşumlar bireysel, toplumsal psikolojiyle de çok yakından ilgilidir. “Panik psikolojisi”; “olmayacak kriz”e de davetiye çıkarabilir.

Sonuç olarak: Çözüm, yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı artırmak; kaliteli büyümeyi ve verimliliği sağlamaktır.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Çarşamba13 MPH32°
Güneşli