ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
23 Aralık 2016 Cuma, 12:00:49 Güncelleme:12:05:52

Engelli olmak suç mu?

 

Engellilerine sahip çıkmayan, onların istihdamında, eğitiminde, sosyal hayata uyumunda, ekonomik problemlerinin çözümünde gerekli önlemleri etkin bir biçimde almayan devlet; sosyal devlet olamayacağı gibi, o toplum da uygar bir toplum niteliğini taşıyamaz.

Engelli olmak “suç” değildir, asıl suçlu olan engellileri göz ardı eden, onları “kader”lerine terk eden devlet ve toplumdur.

Devlet; insan için vardır; insanın mutluluğunu, huzurunu, onurunu, kimliğini, kişiliğini korumak, yaşamını kolaylaştırmak, varlığını ve geleceğini güvence altına almakla yükümlüdür.

Özellikle de belediyeler; imar planlarında, çevre düzenlemesinde, caddelerde, sokaklarda, kapalı mekanlarda, eğlence yerlerinde, toplu taşım araçlarında, otoparklarda engellilerin yaşam kalitesini yükseltmek, hayatını kolaylaştıracak her türlü idari ve teknik düzenlemeleri yapmakla hem yetkili, hem de sorumludurlar.

Bu arada; engellileri evlerinden, dört duvar arasından çıkarmak, sosyal hayatın aktif birer unsuru haline getirmek, ekonominin ve üretim çarkının vazgeçilmezi yapmak; devletin de, toplumun da atacağı ilk adım olmalıdır.

EGE-KOOP ÖRNEĞİ

Birleşmiş Milletler; 1992’de 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” ilan etti. Her yıl 3 Aralık’ta dünya genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenerek engellilerin sorunları ele alınıyor.

Ege-Koop olarak biz de, geçtiğimiz yıllarda eğitim seminerleri, paneller düzenleyerek engellilerin sorunlarını, çözüm yollarını tartışma zeminine taşıdık, “otizm”li çocukların eğitim tesisi için Ege-Koop mülkiyetinde olan Güzelbahçe’deki 5 milyon TL değerinde arsamızı bağışladık. Ayrıca; kişisel olarak da Ege-Koop’un Onursal Genel Başkanı Dr.Burhan Özfatura Başkanlığı’ndaki “Anadolu Otizm Vakfı”nın Kurucuları ve destekleyicileri arasında yer aldım, düzenlediğimiz organizasyonlarla vakfa gelir sağladık.

Başbakan Binali Yıldırım da, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle düzenlenen “Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı”nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Engeller zihinde. Zihinden engeller kalkarsa her şeyi hallederiz”dedi.  Alınan bilgiye göre; Mayıs 2016 itibariyle kamuda memur statüsünde 43 bin 153, işçi statüsünde 10 bin 689, özel sektörde de 88 bin 190 engelli istihdam edilmektedir.

Sonuç olarak: Engelliler, onurumuzdur.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH30°
Az Bulutlu