ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
16 Ocak 2017 Pazartesi, 01:50:56 Güncelleme:09:00:17

Baykal, tarihe not düştü...

 

CHP’nin uzun yıllar Genel Başkanlığı’nı yapan Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Anayasa değişikliğinin geneli üzerinde TBMM’de yaptığı konuşmada, yarım asırdan fazla bilim, siyaset ve parlamento yaşamında edindiği tecrübeyi tarihe not düşecek bir sorumluluk anlayışıyla ve anlaşılır, açık bir üslupla dile getirdi.

Baykal; daha önce de, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın “Tarafsız Bölge” programında, deneyimli bir siyaset ve devlet adamı birikimi ve anlayışıyla endişelerini dile getirmişti.

Baykal; TBMM’deki konuşmasında, günlük siyasetin dışında, polemikten uzak, tribüne hitap etmeden AK Parti ve MHP Milletvekillerine gelinen noktadaki tarihi sorumluluklarını hatırlatan ve onları etkilemeyi hedefleyen bir konuşma yaptı.

TOPLUMSAL SÖZLEŞME

Baykal; özellikle, Cumhurbaşkanlığı ve Parti Genel Başkanlığı şapkasını birlikte taşıyan bir kişinin yüzde 51 oyla yüzde 100’ü temsil eden TBMM’yi “fesh” etme yetkisini almasıyla “kuvvetler ayrılığı” yerine “kuvvetler birliği”ne geçileceğine ve yüksek yargıyı da aynı biçimde şekillendirmesiyle “yargı bağımsızlığı”nın ve “yargının tarafsızlığı”nın yok edileceğini vurguladı.

Anayasalar; adından da anlaşılacağı gibi “temel” yasalar, “üst hukuk normu”dur.

Anayasalar; siyasi partilerden bağımsız olarak toplumun tüm kesimlerini kucaklayan ve birleştirici, bütünleştirici bir “toplumsal sözleşme” özelliğini taşımalıdır.

Anayasalar; değiştirilemez, dokunulamaz “hukuk metinleri” değildir; tersine toplumsal dinamiklerin ortaya çıkardığı ihtiyaçlara göre değiştirilebilirler.

Ülkelerin ve toplumların ihtiyaçlarına, “zorlayıcı” nedenlere bağlı olarak yönetim sistemleri de anayasa değişikliğiyle yeniden şekillendirilebilir. Bu süreçler, özü itibariyle demokratik ve uzlaştırıcı süreçlerdir.

Bu bağlamda; TBMM’de görüşülmekte olan anayasa değişikliği teklifi de, parlamenter sistem yerine adı “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” olsa da özü itibariyle “Başkanlık Sistemi”ni öngörüyor.

Bu noktada esas olan; yeni Cumhurbaşkanlığı sistemiyle “kuvvetler ayrılığı” ilkesinin güçlendirilmesi, “denge-denetim” mekanizmasının işler hale getirilmesidir.

Bu arada; egemenliğin kayıtsız - şartsız millete ait olması da; güçlü ve etkili bir parlamento ile sağlanmalıdır.

Sonuç olarak: Baykal, uyarılarıyla geleceğe dönük endişelerini dile getiriyor.

HAVA DURUMU
Cumartesi13 MPH30°
Az Bulutlu