ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
26 Aralık 2016 Pazartesi, 01:34:50 Güncelleme:09:04:22

Hareket zamanı

 

Turizmde ayağa kalkmanın yolu turizmi çeşitlendirmekten geçer.

Hele sağlık turizminin sektöre ve ekonomiye getirileri konusunda herkes hemfikir... Zira, şifa aramaya gelen bir turistin, 23 sıradan tatilciye bedel olduğunu herkes biliyor. Ama biz neden hala sağlık turizmi konusunda kaplumbağa hızıyla ilerliyoruz işte onu bilen yok...

Bu konuda gelişme sağlamanın 3 koşulu var; Birincisi hükümetin destek sağlaması, ikincisi yerel yönetimlerin yatırımların önünü açması, üçüncüsü de yatırımcıların oyuna dahil olması.

Baktığınız zaman, İzmir’i sağlık turizmi yatırımlarında 5. Bölge Teşvik kapsamına alarak hükümet kendi üzerine düşen sorumluluğun büyük bölümünü yerine getirmiş görünüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na İnciraltı’nın sağlık turizmi merkezi olması adına planlama talimatı verildiğine dair beyanlar da Ankara’nın bu konudaki ciddiyetini pekiştiriyor gibi.

Niyet olarak Büyükşehir cephesinde de aynı görüntü hakim. Konuyu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile konuştum. Diyor ki, ‘Ankara İnciraltı sorununu çözsün, 5 yıl içinde o bölge kenti uçuşa geçirir...’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan planlar gelir gelmez bölgede çalışmalara başlanacağını anlattığı sohbet sırasında Kocaoğlu’ndan bir de Seferihisar’daki kür merkezi konusunda önemli mesafeler katedildiğini öğrendim. Doğrusu ya Başkan’ın anlattıkları içimi rahatlattı... Yatırımcılar da hazır asker bekliyor.

Demek ki hükümet-yerel yönetim-yatırımcı üçgeni arasında önce iletişim, ardından da uyumlu bir işbirliği gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na düşen, emrivakiyi değil, uzlaşmayı seçmek. Büyükşehir’e düşen de yatırımcının önünü açmak.
Kocaoğlu’nun iyi niyetinden kuşkum yok. Ancak büyükşehir bürokrasisi o kadar hantal ki, bu konuda yapılan bir başvuruya 4 ayda cevap bile yazamıyor. Eksik mi var? Çağır adamı eksiğini anlat, yol göster o zaman. O başvuruyu sümen altına atma...

UZATMAYA GEREK YOK

Madem herkes turizmde kurtuluşun sağlık turizminde olduğunu biliyor o halde artık konuşma değil, icraat zamanı gelmiş demektir. Bu hamleler 5 yıl önce yapılsaydı, bugün bunları mı tartışıyor olacaktık?
Demek ki, harekete geçmek için dün bile geçti...


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cuma11 MPH26°
Sağanak Yağışlı