SON DAKİKA
HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.

Fenerbahçe’nin eksiği üst akıl

14 Eylül 2016 Çarşamba, 01:37:15 Güncelleme:08:38:12
İbrahim Yıldız

İbrahim Yıldız

[javascript protected email address]

 

Fenerbahçe’de işler iyi gitmiyor. Kötü gidiş yeni sezonla birlikte ortaya çıkmış bir durum değil. Geçen sezon da Pereira döneminde sıkıntılar yaşanmıştı. Şampiyonluğu Beşiktaş’a kaptıran Sarı- Lacivertliler, Avrupa’da da istediği sonucu alamamıştı. Tüm bunlar kulübün mali yapısını ciddi biçimde etkilediği gibi taraftarın güven kaybına da neden oldu.

Yeni teknik direktör Dick Advocaat, kendini kanıtlamış tecrübeli bir çalıştırıcı. Fakat Dick’in takıma geç katılması, sezon öncesi hazırlık kampını yapamayışı ve transfer konusunda yöneticilere boyun eğmesi var olan sorunları daha da ağırlaştırdı.

 

YANLIŞ TRANSFER POLİTİKASI

Herkes şunu çok iyi biliyor ki, Fenerbahçe futbolumuzun en önemli rengidir. Rekabet ortamını yükselten 3 büyük kulüplerimizden birisidir. Fenerbahçe’nin olmadığı ligin tadı tuzu da olmaz. Rakipleri Beşiktaş ve Galatasaray, daima Fenerbahçe’nin attığı adımlara göre pozisyon almışlardır.

Ligin 3. haftasını geride bırakırken, Fenerbahçe’nin aldığı sonuçlar tüm futbolseverlerin dikkatini çekmektedir. Aslında, son iki sezondur yapılan transferlerin yanlış olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bugüne dek yaptığı flaş transferlerle dikkat çeken Sarı-Lacivertliler, ilk kez bir sezonu transfersiz geçirdi demek yanlış olmaz.

Neredeyse kovularak gönderilen Emenike kurtarıcı gibi gösterilmiş, iyi para kazanmak adına takımdan uzaklaştırılan Sow, gol sorununu çözecek diye yeniden alınmıştır. Yine Stoch da, tıpkı Emenike ve Sow gibi önce takımdan uzaklaştırılan, sonra da dört elle sarılınan bir oyuncu konumuna dönüşmüştür. Savunmaya alınan oyuncular ise sıradan futbolcular olarak gözükmektedir. Dikkat edilecek olursa, tüm hava toplarını rakibe kaptıran savunma elamanları, topu oyuna sokmakta ve son hamlede de beceriksizler...

 

TAKIM RUHU KAYBOLMUŞ

Ne var ki, açık biçimde görünen sorun, takım içinde ortak bir anlayışın olmadığıdır. Takım olma, kolektif anlayış, oynayanoynamayan tüm oyuncuların hedefe kilitlenmesi sağlanamamıştır. Bireysel ve mantıksal olarak ekip ruhunun üst seviyede olmadığı açık biçimde ortadadır. Oyuncuların vurdumduymaz tutumu ve motivasyon eksikliğinin altında yatan en önemli gerçek; başarının ve kazanmanın getireceği kazanımların onları çok etkilemediğidir.

Takım içinde lider eksikliği gün gibi açıktır. Volkan Demirel ve Mehmet Topal’ın, arkadaşları üzerinde ne kadar ağırlığı var tartışılır. Teknik heyete yön verecek, yardımcı olacak, bu işlerden anlayan iyi bir yöneticiye gereksinim var. Buna üst akıl da diyebiliriz…

Aslında, bu tür sorunların şimdi yaşanması bir anlamda şanstır. Önlem almak için yeterli zaman var. Ligin henüz başındayız. Eldeki oyuncular iyi motive edilirse ve ideal kadro üzerinde kafa yorulursa kötü gidişe dur demek mümkün. En önemlisi, formda olan oyuncuların forma giymesidir.

 

OYUNCU SEÇİMİ HATALI

Örneğin, Milli Takım’ın sağ beki Şener neden tercih edilmez? Yeni transfer Wiel, bindirmelerde etkili gibi gözükse de, olumlu orta yapmada, topu havaya kaldırmada çok başarısız. Sürekli rakibe nişanlıyor. Hasan Ali de olmasa orta yapacak oyuncu yok. Son Bursa karşılaşmasında sahaya sürülen takımın yanlış olduğunu söylemeye gerek yok. Çift santrfor oynaması gerekirken, Sow tek başına kaldı. Herkes biliyor ki, Sow bir santrfor yanında daha başarılı oluyor. Yine sezona iyi başlayan Salih, sıkışan oyunda attığı paslarla golcülere pozisyon yaratacak tek isim. Ne var ki, bunları Dick’e anlatacak birinin olmayışı en büyük eksiklik. Ayrıca, bazı futbolcuların hala form tutamayışı, verilen şansları kullanamamalarını da anlamak mümkün değil.

Adı büyük ancak oynadığı oyun küçük olan Van Persie için hala fizik gücü eksik deniliyor. İki sezondur fiziksel yönden eksik olan bir oyuncunun bu takımda yeri olmamalı. Ya da bu sorun irdelenmelidir.

Şunu herkes iyi bilmeli, Fenerbahçe hiç kimsenin babasının çiftliği değildir. Tribünler her şeyi söylüyor. Böyle giderse, o çiftlikte kimseye ekmek yok…

 

BU YAZIYA İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

DİĞER YAZILARI


TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN