ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
09 Ağustos 2017 Çarşamba, 06:19:10 Güncelleme:09:49:09

Bu şiddet herkesi yutar

 

Şiddet, toplumu esir almış. Her alanda bunun örneklerini görmek mümkün. Gazeteler, televizyonlar bu tür haberlerle doluyor. Üstelik, insan odaklı şiddetten sokak hayvanları da kendilerine düşen payı alıyorlar…

“Neden?” sorusu hemen akla geliyor. Giderek artan şiddetin dozu ve çeşitliliği toplumbilimcilerini ve sosyologları da şaşırtıyordur şüphesiz. Şiddete eğilimli kişilerin, birçok tıbbi tanımlamalarla açıklanabilir sorunları olabilir. Bu hastalıkların tedavisi mümkün. Fakat, kitlesel çıldırmaya ne diyeceğiz? İşte asıl sorun; şiddetin bireysellikten çıkıp, bir virüs gibi yayılması. Hayatın her anında ve alanında yer alması…

FUTBOL FEDERASYONU PASİF KALIYOR

A.Konyaspor’un, Beşiktaş’ı yendiği Süper Kupa karşılaşması rezalet ötesi, bir çirkinliğin yetkili-yetkisiz herkesin gözü önünde yaşanmasıydı.

Daha önce de buna benzer çok olaya tanıklık ettik. Bu tür spor faaliyetlerinin düzenleyicisi ve denetleyicisi olan federasyon ile onun ceza kurulları, sorunu çözmekte başarılı olamadı. Verilen cezalar caydırıcılıktan öte sanki teşvik niteliğindeydi.

Örnekleri tek tek saymanın bir faydası yok. Hatırladığımız, “İşte bu ceza akıllarını başlarına getirir” diyebileceğimiz bir uygulama var mı? Oldu mu?

Samsun’da sahnelenen şiddet görüntüleri, ister istemez birkaç gün sonra başlayacak futbol sezonu için ürkütüyor…

Öncelikle, Futbol Federasyonu yakayı kaptırmış. İsteyen, dilediği gibi aklından geçeni uyguluyor. Kural tanımıyor. Korkmuyor. Kimseyi takmıyor. Kulüp başkanları, yöneticiler, olay çıkaranlar, şiddet yanlıları yaptıklarının yanlarına kar kaldığını biliyorlar…

Spor yasası bir an önce çıksın diyoruz. Çıksa ne fark eder? Şu an elimizde var olan yasalar ne işe yarıyor? Kim uyguluyor?..

HERKES SORUMLU

Öncelikle; “Herkes söylediğine dikkat etsin, gerginliğe neden olmasın, toplumu ayrıştırmasın, barış ve dostluğu öne çıkarsın” diye demeçler verenler aynaya baksınlar. Baksınlar ki, fanatik takım taraftarlarını nasıl holiganlaştırdıklarını görsünler. Söylemleri ile eylemlerinin tutarsızlığı ortada.

Tek çıkış yolunun eğitim olduğunu söylemekten yorulduk. Nerede olursa olsun, okulda, kulüpte, evde, sahada… Yaşamın her anında bu eğitimi verebilmeliyiz. Sporun bir eğlence olduğunu anlatabilmeliyiz.

Yoksa, önlenemez olayların sonuçları çok acı olur…

**************

GALATASARAY TEHLİKELİ YOLDA

Başkan Dursun Özbek, teknik direktör Tudor’a teslim olmuş. Başarısızlığın tüm faturasını futbolculara kesen Tudor, sürekli yeni oyuncu istiyor. Yönetim de her isteğine “Evet haklısın” diyerek destek çıkıyor. Hatta, önümüzdeki sezon “her mevkiye yeni oyuncu” projesini uygulamak için yoğun biçimde çalışıyorlar. Bu gidişle, Türk oyuncusu olmayan takım olacak Galatasaray. 11 yabancı futbolcu. İsimlerini ezberleyene kadar sezon biter. Şampiyonluk gelmezse, hatırlanacak tek isim Dursun Özbek olur. Ötekiler, köylü, köyüne…

 

HAVA DURUMU
Cuma24 MPH31°
Az Bulutlu