ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
17 Kasım 2016 Perşembe, 09:11:46 Güncelleme:09:17:50

Her basamakta kahkaha

 

HERKESİN “Çok iyi oyun” diye bahsettiği ‘39 Basamak’ı nihayet izleyebildim. Nihayet diyorum çünkü Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak ve Okan Yalabık’ın sahnede harikalar yarattığı, herkesin her şey olduğu bu ‘değişik’ ve eğlenceli casusluk komedisi kapalı gişe oynuyor.

40 ÜLKEDE TOPLAM 4 MİLYON İZLEYİCİ
John Buchan’ın, Alfred Hitchcock tarafından 1935’te beyazperdeye taşınan ‘39 Basamak’ adlı gerilim romanını Mehmet Ergen Türkçe’leştirmiş, Mehmet Birkiye yönetmiş ve Müşterek’te sahnelemiş. 40 ülkede 4 milyona yakın kişinin izlediği oyunun Türkiye versiyonunda tüm oyuncular çok iyi ama Bülent Şakrak’ın performansını ayrıca hafızama kazıdım. Engin Hepileri’nin oyuncu eşi Beyza Şekerci, oyunu Kenan Doğulu-Beren Saat çiftiyle birlikte izledi. Oyun boyunca gülümseme eksik olmadı yüzlerinden. Dedim ya, oyun kapalı gişe. Eğer iyi bir oyun izlemek, gülmek ve oyunculuk görmek isterseniz bu oyun için şimdiden yerinizi ayırtın.

 

Ah şu mesaj kaygıları...

BU hafta gittiğim ikinci oyun da ‘Sevgi Müzikali’ idi. Kadıköy Müjdat Gezen Tiyatrosu’nda sahnelenen oyundan çok büyük beklentim yoktu, Ayşen Gruda ile Müjdat Gezen’i sahnede birlikte görebilmek için gittim. İlker Ayrık, Betül Demir, Mehtap Ar ve İlhan Daner’in de sahnede olduğu müzikalin kadrosu 40 kişi... Salonda da bir kişilik boş yer yok bu arada.

TADINDAN YENMEZDİ
Hani şu, mesaj verme kaygıları olmasa, ezber cümleler söylenmese, oyun bu kadroyla tadından yenmeyecek ama neyse... 60’lı yıllarda geçen bir aşk hikâyesi etrafında dönen ve mahalle ilişkileriyle renklenen müzikale ben zaten bu oyuncuları sahnede görebilmek için gittim. Çok da iyi etmişim.

 

Kadın şoförü gören ayılıyor

GEÇEN akşam Bi Taksi uygulamasından taksi çağırdım ve o da ne? 40 yıllık İstanbulluyum, ilk kez kadın taksi şoförüne denk geliyorum. Pek tabii soru yağmuruna tuttum şoför Çiğdem Akman’ı. 10 yıldır Taksim civarında taksi şoförlüğü yapıyor ve işini çok seviyormuş. Soruların hepsine de hazırlıklıymış çünkü taksiye binen her kadın önce benim yaşadığım şaşkınlığı yaşıyor, ardından da soru yağmuruna tutuyormuş kendisini.

FIRSAT VERMEM, MÜSAADE ETMEM
“Hiç rahatsız eden olmuyor mu sizi” dedim, “Aksine” dedi, “Olduklarından daha kibar davranıyor erkek müşteriler beni görünce. Hatta sarhoşsa, ayılıyor bir anda.” “Peki, kadın şoförün kullandığı otomobile binmem diyen olmuyor mu?” Hayır, o da olmamış. “E bu erkekler trafikte kadın şoförleri taciz ediyor, sıkıştırıyor, elleri ayaklarına karışsın da kaza yapsınlar diye her şeyi yapıyor, size nasıl denk gelmiyor” diye sordum, “Fırsat vermem, müsaade etmem” diye yanıtladı. İnerken kendimi, “Kendinize dikkat edin, Allah’a emanet olun” filan diye vedalaşırken buldum.

MOTTOLARI YALAN OLDU
Bi Taksi’den bahsetmişken iki cümle de onlara söylemeden geçemeyeceğim. Çok büyüdüler, çok yaygın oldular, Çiğdem Hanım gibi değerli insanları da kattılar bünyelerine aman ne güzel, ama kaliteyi fena bozdular. Çiğdem Hanım gibi gibiler azınlık kaldı kadrolarının içinde. Bi Taksi’nin kurulduğu günden beri ‘mottomuz’ diye açıkladığı her şey yalan oldu haberiniz olsun. Hayatımda ilk kez bir taksiyi yol ortasında durdurup indim, o kadar söyleyeyim...


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Perşembe11 MPH30°
Az Bulutlu