ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
12 Ocak 2017 Perşembe, 09:43:25 Güncelleme:09:43:54

O mesajı gördüğünüz anda derhal silin!

 

YA ‘Emniyet’te ya da ABD ya da Fransız Konsolosluğu’nda birinin mutlaka bir ‘arkadaşı’ var. Ve bu ‘arkadaş’ her ne hikmetse, büyük terör saldırılarının nerede olacağının, nerelerin risk altında olduğunun bilgisine sahip! Bu bilgisini de WhatsApp uygulaması üzerinden ‘yayabildiğiniz kadar yayın’, ‘‘etrafınızı uyarın’, ‘çok ciddi’ diye paylaşıyor. Yaklaşık bir yıldır farklı farklı insanlardan aynı mesajı alıyorum. Önceki gün, aynı mesajın altında bu kez isim de verilmeye başlandığını gördüm. Fransız Konsolosluğu’ndan alınan bir bilgi olduğu belirtilip “Monaco Prensliği’nin temsilcisi, arkadaşımız Hülya Biren’den gelmiş bir bilgidir. O da nazikçe çevrenizi bilgilendirin dedi” yazıyor. Durun bir dakika! Hülya benim arkadaşım?

SAVCILIĞA VERECEK
Hülya Biren ile hiç ilgisi olmayan birinden bu mesajı alır almaz “Demek böyle bilgilere sahipsin ve kendi arkadaşlarına bu bilgiyi vermiyorsun” diye şakayla karışık bir mesaj yolladım ona. Hülya çıldırmış durumda. Aynen şunları söyledi: “İpek’çiğim lütfen köşende bu ahlaksızları yaz. Bir deli kuyuya taş atmış, 100 akıllı çıkaramamış. Yalan yanlış haberlerle hayatımı kâbusa çevirdiler. Bu mesajda benim adımı kullananı da benim adımla birlikte bu mesajı yayanları da hepsini savcılığa veriyorum.”

AMAÇ BELLİ ASLINDA
Daha geçen hafta Antalya’da bir kadın, yine aynı uygulama üzerinden yaydığı ses kaydında iki büyük AVM’nin otoparklarında bomba yüklü araç ve Antalya Havalimanı’nda da canlı bomba yakalandığını iddia ediyordu. Kadın, ‘halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak’ suçundan gözaltına alındı. Yine geçen hafta, hepimizin telefonuna bir başka kadının sesi düştü, yok bir arkadaşı AVM’de bir restorana rezervasyon yapmak istemiş de restoran sahibi tanıdıkmış da, ‘Sakın gelmeyin sizi koruyamayız’ demiş de... Mış mış mış. Bu söylentileri çıkaranların amacı belli. Bize düşense, bu insanların amacına hizmet etmemeyi öğrenmek...

HURAFELERLE EĞLENİRKEN...
Birkaç ay öncesine kadar dualar, özlü sözler, kısa hikâyeler geliyordu cep telefonumuza ve ‘Bu mesajı bir saat içinde 9 kişiye göndermezsen başına çok kötü bir şey gelir’, ‘Bu mesajı 7 kişiye gönderirsen duan kabul olur’ gibi hurafelerle eğleniyorduk. Şimdi gelen mesajlara bakıyorum da hakikaten bunu düşünmek, yazmak, kayıt yapmak filan akıl alır gibi değil. Biz ne ara bu hale geldik, ne ara bu kadar kaybettik akıl sağlığımızı...

 

Cebimde bir tur rehberi var

Size de olur mu bilmem ama bazı insanların yanında kendinizi hem çok cahil hem de çok mutlu hissedersiniz. Yazar, tarihçi ve rehber ama hepsinin ötesi tanıdığım en huzur veren insan Saffet Emre Tonguç’un yanında ben hep öyleyim mesela.
Saffet Emre anlatsın herhangi bir yerin tarihini ben sabahlara kadar dinleyeyim... Bunun için artık sürekli kendisini takip etmeme gerek kalmadı. İş Bankası’nın desteğiyle akıllı cep telefonları için çok akıllıca bir uygulama tasarlandı. Adı Piri.

PİRİ ANLATIYOR SEN GEZİYORSUN
Saffet Emre Tonguç ve Türkolog Ali Canip Olgunlu’nun özgün içerikleri ile hazırlanan, İstanbul’un yanı sıra Anadolu’dan da bazı illerdeki tarihi ve kültürel eserleri anlatan bu uygulama ile kullanıcılar, geçmişle günümüzü birleştiren hikâyeler eşliğinde şehri, verilen rota doğrultusunda gezebiliyor.
Geçen hafta Piri ile birlikte, 1 saat 45 dakikalık tarihi yarımada turu yaptım, şimdi hedefim Konya...

HAVA DURUMU
Pazartesi11 MPH27°
Sağanak Yağışlı