ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
03 Ekim 2016 Pazartesi, 01:59:32 Güncelleme:08:51:51

Açüklamalarınıza doyum olmuyor beyler...

 

Geçen yıl anneler gününde anneme içli dışlı bir triko takım almak istedim.

Butik sahibi erkek bana böyle bir takımın kadınların içli dışlı takımları tercih etmedikleri için satılmadığını söyleyip beni yarım saat kadınların tüketici davranışları üzerine bilgilendirdi.

Kendimden yabancılaştım, çünkü ismimden de anlayacağınız üzere ben bir kadınım ama belli ki kadınların tüketici davranışlarından bihabermişim.

Geçmiş yıllarda bana kadın psikolojisini anlatan erkek arkadaşlar mı ararsınız, mutfağa adım atmadığı halde salça yapmanın püf noktasına hakim olan erkekler mi...

Hatta ve hatta kadınların cinsel zevkleri ve bedenleri konusunda kadınlardan daha bilgili olduğunu iddia eden erkekler de var...

İngilizce’de erkeklerin kadınlara hayatı anlatmaya çalıştıkları, kendilerini de bilirkişi ilan ettikleri bu duruma “mansplaining” diye bir terim uygun görülmüş.

 

ÇEVİRİSİ TARTIŞILDI

 

Explain” kelimesi İngilizce anlatmaksa, “mansplain” de erkeklerin kadınlara durumu anlatması oluyor.

Feminist gruplar arasında mansplaining kelimesinin dilimize çevirisi tartışıldı, 5Harfliler’in bu konuda sosyal medya üzerinden düzenlediği bir anket çalışması sonucunda Türkçemize nur topu gibi bir “açüklama” kelimesi girdi.

Nedir açüklama derseniz, 5harflilerin kendi websitelerinde de tarif ettikleri gibi kadınları ilgilendiren her konuda “size açüklayan, açüklayan, açükladıkça açüklayası gelen, açüklamalara doyaman” hayatı kadınlara izah etmeyi kendine görev edinen erkekler.

Ağda mı yaptıracaksınız, açüklamaya hazır erkekler var.

Hamilelikte kadın bedeniyle ilgili sorunuz mu var, hemen ona uygun açüklamalar da mevcut...

Siz sorun, bir erkek cevaplasın, çünkü sonuç olarak siz kadınlar ne kadar anlarsınız ki...

Bir kadın olarak hangi toplumda yaşarsanız yaşayın erkeklerin sizlere sürekli bir şeyler öğretmeye çalışmasına alışmanız gerekmektedir. Eğer tepki verirseniz asabi, dinlerseniz de erkek tarafından eğitilmiş cahil olursunuz.

Geçtiğimiz haftaiçinde ilk defa bir münazarada karşı karşıya gelen Hillary Clinton ve Donald Trump’ı izleyenler de işte tam bu bahsettiğim seksist bakış açısıyla karşılaştılar.

 

YA KADIN OLSAYDI

 

Sonradan çıkan haberleri okuduysanız aslında bu münazara Amerika’nın kendi cinsiyetçi bakış açısıyla yüzleşmesiydi.

Ünlü gazetelerden biri hatta şu soruyu sordu, eğer Trump bir erkek değil de bir kadın olsaydı, onu nasıl değerlendirirdik?

Konularla ilgili bilgisizliğinden tutun, nefret dolu söylemine, sürekli sırasını beklemeden agresif konuşma tarzına, gerçekleri yansıtmayan iddialarına varana kadar bir başkan adayında kabul edilemeyecek bu özelliklere bir kadın sahip olsaydı o podyuma çıkamazdı.

Hillary Clinton da tam tersine yılların tecrübesi, akademik bilgi ve politika donanımına sahipken hala kendini kanıtlamak zorunda, hem de karşısında Trump gibi bir aday 90 dakikalık bir münazarada 51 defa sözünü kesmiş veya konuşmasına sesini yükselterek müdahale etmişken.

Buradaki asıl acı durum eğer Trump kazanırsa bütün nefret söylemine, fırsatçılığına ve cehaletine rağmen, erkek olduğu için kazanacak. Çünkü bu dünyada erkekseniz bütün bu özelliklere sahip olup yine de hayatını kamu hizmetine adamış bir kadına açüklamalarda bulunup bir de sırtını sıvazlayabilirsiniz...

Bize bu durumun neden böyle olduğunu açüklamak isteyen var mı?


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cuma11 MPH26°
Sağanak Yağışlı