ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
10 Ekim 2016 Pazartesi, 02:22:20 Güncelleme:08:56:10

81 İlde 81 Topuk

 

Bu hafta İzmir’de iş kadınlarını harika bir organizasyon bekliyor. 14-15 Ekim tarihleri arasında iş kadınlarını bir araya getiren İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi ticari platformunun altıncısı yapılacak.

81 ilden, hatta Mısır, Yunanistan, İran ve Kosova gibi ülkelerden farklı iş kadınları İzmir’in en yeni fuar alanında bir araya gelip hem tanışma, hem dayanışma, hem de sosyalleşme faaliyetlerinde bulunacak.

İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi 6 yıl önce İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Asuman Nardalı’nın meclis salonunda otururken “kadınlar nerede?” diye bir iç sorgulaması sonrası kurulmuş.

Her alanda çoğumuzun yaşadığı, toplumun yarısını oluşturan ama pek çok alanda temsili az olan kadınların nerede olduğu sorusuna aktif cevap aramaya başlayan Asuman Nardalı iş kadınlarına tek tek mektup yazarak onları bir toplantıya davet etmiş.

Sonuç olarak İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi ilk buluşmasında 70 iş kadınını bir araya getirirken bugün 1000 üzerinde üyesi varmış.

 

TİCARET YAPIYORLAR

 

3 yıl önce İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi kadın dayanışmasının sadece İzmir’le kısıtlı kalmaması için 81 İlde 81 Topuk projesini başlatmış.

Daha fazla üyeyle Türkiye’nin 81 ilindeki kadın tüccarlar bir araya gelerek hem birbirlerini tanıyorlar hem de ticaret yapıyorlar.

Kadınların sadece kadınları ilgilen sektörlerden geldiklerini de sanmayın, kompresör üretenden çiftçiye, sanayicisinden özel çalışan doktorlara kadar çeşitli sektörler ve farklı boyutlarda işletmeler temsil edilmekte.

İTO İş Kadınları Konseyi Başkanı Asuman Nardalı’nın her toplantıda hatırlattığı gibi, “Eğer üç mal alıyorsanız, birini kadın tüccardan alın.”

Yani diğer kadınlara sahip çıkın, onların da iş hayatında başarılı olmalarına destek olun.

Açıkçası iş kadınlarımızın birbirleriyle böyle bir dayanışma içinde olmalarını, hem de diğer toplumsal cinsiyet tartışmalarına girmeden çok anlamlı buluyorum.

Yanlış anlamayın, çoğu zaman toplum tarafından doğru kabul edilse de kadınları ikinci sınıf vatandaş haline getiren uygulamalara karşı yürütülen kavramsal ve saha çalışmalarına hem akademisyen hem de aktivist olarak çok önem veriyorum ancak başka alanlarda bu mücadeleyi farklı boyutlarda yapmanın da önemli olduğunu düşünüyorum. İş kadınlarımızın da kendi aralarında ticareti artırmaları işte böyle bir çalışma.

ÇOK ETKİLENDİLER

Geçen yıl üniversitedeki son sınıf öğrencilerimi İTO İş Kadınları Konseyi’nin bir toplantısına götürdüm.

Genelde kadınları ekonomide ve iş hayatında daha farklı pozisyonlarda görmeye alışkın olan öğrenciler toplantı sonrası o kadar etkilendiler ki bazı genç kadın öğrencilerimiz kendilerine ticarette bir gelecek planlamaya başladı.

Çoğu öğrencim için kadın yöneticilerle ilgili önyargılar da kırıldı.

Böyle bir projede İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ekrem Demirtaş’ın da büyük katkıları var.

Son yıllarda Birleşmiş Milletler HeForShe (yani Kadınlar için Erkekler) kampanyası altında daha fazla erkeğin kadın hakları mücadelesine katılması için bir proje başlattı.

Türkiye’deki ilk sözcüsü Koç Holding Yönetim Kurulu (eski) Başkanı merhum Mustafa Koç. Bu projeden de anlayacağınız üzere, artık toplumsal cinsiyet eşitliği sadece kadınların değil, tüm toplumun mücadelesi olduğu için erkeklerin de bu konuda yaptıkları katkıların altını çizmek lazım.

 

EMEĞİ VAR ADI YOK

 

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, Türkiye’nin ekonomisinde kadının emeği var adı yok. Kadınların işgücüne katılım oranı %30 civarında, çalışan pek çok kadın da sigortasız, güvencesi olmayan işlerde çalışmakta.

Kadınların sadece %4’ü yüksekokul veya fakülte mezunu ve maaş bazında karşılaştırdığımızda kadınlar erkeklerden daha az para kazanmakta.

Kadın istihdamının bu kadar düşük olduğu bir ülkede iş kadınlarının bir araya gelip kendi aralarında deneyim paylaşımı, sosyalleşme ve dayanışma faaliyetlerinde bulunmalarını çok önemli buluyorum.

İTO İş Kadınları Konseyi Platformu’nun açılışı halka açık bir şekilde 14 Ekim günü Fuarİzmir alanında gerçekleştirilecek, iş kadınlarımızı tanımak ve destek vermek isteyenlere duyurulur...

HAVA DURUMU
Çarşamba11 MPH27°
Az Bulutlu