ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
19 Aralık 2016 Pazartesi, 16:29:26 Güncelleme:16:30:43

Halep düştü mü kurtarıldı mı?

 

Son günlerde Doğu Halep’te Esad güçlerinin zaferiyle birlikte farklı kaynakların olayları değerlendirmesi bizleri “gerçek nedir” diye merak içinde bıraktı. Esad ve Rusya yanlısı basına göre Halep sonunda “kurtarıldı”, Esad’a karşı milis güçleri destekleyen pek çok Batı kaynağına göre de büyük bir insanlık faciasıyla Halep “düştü”. Halep’te kimin kazandığının orada bu cehennemi yaşayan sivillerin hayatından daha değerli hale geldiğini dehşet içinde izlemekteyiz.

2011 yılından beri bölgedeki halk evlerini, işlerini, hayatlarını ve ailelerini yok eden bombalar, roketler ve zehirli gazlarla yaşamakta. Hastaneler, evler, okullar, fabrikalar, ulaşım araçları, devlet daireleri – kenti oluşturan yapıların hepsi yok edildi.

AŞAĞILAYAN BİR DÜNYA

Ölüm, işsizlik, hastalık, açlık ve umutsuzluk enflasyonu yaşanırken, gerek sosyal medyada gerek canlı yayınlarda bunları izleyen Batı da yardım etmek adına uzun süre pek bir şey yapmadı. Dahası buralardan kaçıp da hayatını kurtarmaya çalışan mültecileri kabul etmeyen ve nefretle karşılayıp, “neden kalıp savaşmıyorlar” diye aşağılayan bir dünya çıktı karşımıza.

Kutuplaşan bir dünyada gerçek Halep savaşının kurbanlarından biri haline geldi. Öldürülen çocuk resimleri, sosyal medya üstünden Doğu Halep’te bulunduğunu iddia edip son vedalarını yapanlar, Esad güçlerine sarılan halk fotoğrafları – hangisi gerçek, hangisi propaganda? Anlamak gitgide zor hale geldi. Gerçek şu ki her iki taraf da tarihe geçecek insan hakları ihlalleri yaptı ve yapmaya devam ediyor. Tüm bunların görmezden geldiği asıl acı gerçek ise Halep’te yaşayan, bu olaylara karışmak istemeyen ve her gün ölen masum bir halkın olduğu. Bu insanlar bir tarafta her gün onları yok etmek için bombalar yağdıran Esad rejimiyle, diğer taraftan da kendilerini canlı kalkan haline getiren farklı milislerin arasında sıkışıp kaldı. Yüzbinlerce insan aç, susuz, ilaçsız ve umutsuz bir şekilde 5 yıldır her gün ölümle boğuşmakta. Birleşmiş Milletlerin verilerine göre 25 Kasım’dan beri en az 25,000 kişi bölgeden kaçmış. Bölgede sıkışıp tahliye bekleyen de en az 100,000-150,000 kişi varmış.

ÖNEMSİZ HALE GELİYOR

Gerçek her savaşın ilk kurbanı haline gelir. Çoğumuzun bilgileri sosyal medyadan aldığımız bu dönemde bir haberi paylaşmadan önce bunları da göz önünde bulundurmamız gerekir. Biz bilgi mi paylaşıyoruz birisinin propaganda ve nefret söylemine destek mi veriyoruz? Halep kurtuldu, tüm paylaşımlar yalan, bakın halk nasıl sevindi paylaşımlarını yapanlar ile farklı savaşlarda öldürülenlerin fotoğraflarını sanki Halep’te öldürülmüş gibi paylaşanlar arasında hiçbir fark yoktur. Halep düştü mü kurtarıldı mı sorusu etkilenen insanları gördükçe önemsiz hale geliyor.

Bizim insanlığımız, duyarlılığımız ve “bir daha asla” sözlerimiz düştükten sonra, geri kalanın hepsi teferruattır...

HAVA DURUMU
Pazartesi11 MPH27°
Sağanak Yağışlı