ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
12 Kasım 2016 Cumartesi, 09:58:11 Güncelleme:09:58:37

Reytingi Kıvanç Tatlıtuğ’dan fazla olan iguana!

BELGESEL dendiği vakit aklına rahmetli Mehmet Ali Birand’ın alttan yanık yanık sesi gelen, Fahir Atakoğlu müzikleri eşliğinde bol bol “eee”leyerek anlattığı siyah-beyaz fotoğraflar ve titrek görüntüler gelen bir neslin evladı olarak 10 yıl önce ‘Planet Earth’ü ilk gördüğümde ağzım iki karış açık kalmıştı doğrsu.

“Yuh o zamana kadar hiç mi başka belgesel izlemedin kardeşim” diyenlere “İzledim de onun gibisini hiç izlememiştim” diye şak diye cevap verebilirim.

İngiltere'nin 'ulusal hazineleri'nden Sir David Attenborough’un bu akıllara seza belgeselinin ikinci serisi 10 yıl aradan sonra geçen hafta ilk bölümüyle BBC’de ekrana geldi. 40’tan fazla ülkeye 117’den fazla seyahatle 4 yılda (2089 gün) tamamlanan ‘Planet Earth 2’, belgeselde çıtayı arş-ı âlâdan bir tık yukarıya çıkarmış resmen!

Minik drone’lar vasıtasıyla hayvanlarla birlikte ağaçtan ağaca atladığınız, 4K görüntüleriyle derilerindeki gözenekleri saydığınız belgeselin ilk bölümü ‘Adalar’daki ‘yılanlardan kaçan iguana’ şimdiden ‘belgesel tarihinin en iyi sahnesi’ olarak anılmaya başlandı.

Sahne Hollywood filmleriyle kıyaslanırken iguana için de ‘belgesel âleminin Tom Cruise’u yakıştırmaları yapılıyor:)

NASIL ÇEKMİŞLER BUNU?

Geçenlerde dünyanın en büyük gazetelerinde, TV’lerinde haber olan, sosyal medyada on binlerce kez paylaşılan bu inanılmaz sahneyi izlerken herkes gibi ben de aynı soruyu sordum kendime: “Nasıl çekmişler bunu?”

Her gün ekranlarda bölüm başına on binlerce lira kazanan ‘oyuncularımızın’ dizilerde nasıl da ‘oynayamadıklarını’ izlediğimden olsa gerek ‘kötü adam’ yılanlar ile ‘esas oğlan’ iguanının Oscar’lık performansları karşısında nutkum tutuldu resmen.

Öyle ya yönetmenin “Bir de şu açıdan alalım” diyebilme şansının olmadığı alabildiğine gerçek bir ‘ölüm-kalım’ savaşıydı karşımızdaki. Independent’tan Christopher Hooton da bu duygularla belgeselin birinci bölümünün kurgusunu yapan Matthew Meech’e sormuş: “Sahneyi montajlarken herhangi bir filmden ilham aldın mı?”

Büyük bir Hitchcock, Christopher Nolan, Scorsese ve Spielberg hayranı olduğunu söyleyen Meech şöyle cevaplamış: “Vahşi doğayı kurgulamak tamamen aksiyon, reaksiyon ve zamanlamayla ilgili. Anlatıcı bazı durumlarda bunu sağlayabilir (Nur içinde yat Birand) ama sahne anlatıcının duvar kâğıdı olmamalı kendini anlatmalıdır.”

MÜZİK ETKİYİ DAHA DA ARTIRDI

Matthew Meech, bir başka Attenborough belgeseli ‘Afrika’daki iki zürafanın kavga ettiği sahneyi kovboy filmlerinden, ‘Av’daki yaban köpeklerinin avlanmasını ise Bourne filmlerindeki araba takip sahnelerinden esinlenerek kurguladığını anlatıyor.

‘İguana-yılan’ kovalamacasının açılışında ise iguananın ilk göründüğü sahnede bir şeylerin yolunda olmadığı hissini vermek istemiş Meech. Tek bir iguanayla kaçıştaki o heyecanı veremeyecekleri için birçok kovalama anını bir araya getirmişler.

“Bir dizi filmle belgesel arasındaki en büyük fark” diyor Meech, “Diziler için her şey önceden planlanır. Ama hayvanlar âleminde elinde ne olacağını hiçbir zaman önceden bilemezsin. O yüzden hikâyenin çatısı çoğu kez yönetmenle birlikte kurgularken ortaya çıkar.”

Kamera ekibinin haftalarca vahşi doğanın ortasında birkaç dakikalık görüntü için 20 saatlik çekimler yaptığını belirten Matthew Meech, iguana-yılan kovalamacasında müzik ve ses tasarımının da sahneye çok şey kattığının altını çiziyor.

REYTİNG REKORTMENİ BELGESEL

‘Planet Earth 2’yi adeta bir Terrence Malick filmine, BBC’nin Facebook sayfasında 7 milyondan fazla izlenen iguana-yılan mücadelesini ise ‘Game of Thrones’taki muazzam bir düello sahnesine benzeten Christopher Hooton, yere göğe koyamadığı belgeselle ilgili yazısını şu sözlerle bitiriyor: “5 yıldız bu program için yeterli bir övgü değil. Bu belgeselin yapımında emeği geçen herkes ve ailelerine kek pişirip götürsem yine de takdir ve saygımı göstermek için yeterli olmazdı.”

Her Allah’ın günü birbirlerine açılamayan âşıkların hiçbir yere gitmeyen öykülerinin dizi diye izlendiği bir ülkede herhangi bir belgesel için Hooton’ın kurduğu cümlelerin kurulmasına daha birkaç yüzyıl olduğunu bilmenin hüznü üzerime çöktü birden.

Geçen pazar akşamı 9.1 milyon kişi tarafından izlenerek son 15 yılın en çok izlenen doğa belgeseli olan ‘Planet Earth 2’nin birçok eğlence programını geride bıraktığını, izleyici sayısında İngiltere’nin Euro 2016’daki maçlarına ve Wimbledon finaline kafa tutuğunu öğrendiğimde ise yılanlardan kaçan iguana hızıyla bir evlilik programı açıp kara bahtıma ve kem talihime ağlamaya başladım...

Avlanan ben oldum!

PERŞEMBE günü ‘Bodrum Masalı’nın genç yıldızı Serhan Onat’ın ‘avlanması yasak olan orfoz balığı’ tutmuş olabileceğini yazmış, “Lahoz da olabilirmiş” diye de eklemiştim.

Serhan sosyal medyadan açıklama yaptı, o balık ‘grida’ymış (lahoz)! Duyarlılığı için kendisine teşekkür ediyorum! Ben böyle ‘avlanmaya’ razıyım; en azından orfoz avlamanın yasak olduğunu duyurmuş olduk... Böyle devam Serhan, rastgele;)

HAVA DURUMU
Pazar11 MPH30°
Az Bulutlu