ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
09 Mayıs 2017 Salı, 09:30:21 Güncelleme:09:30:41

Her duyguya bir kelime var mı?

 

ORHAN Veli’nin “Bir yer var, biliyorum / Her şeyi söylemek mümkün / Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum / Anlatamıyorum.” diyerek sadece tarif edebildiği duygulara benzer, ‘kelimelerle’ anlatılamayan duygular için kelimeler ‘uyduran’ bir sözlüğe denk geldim geçenlerde...

İlk cümlenin uzunluğundan da anlayacağınız üzere ben de ne bulduğumu pek anlatamadım:)

Neyse en baştan başlayayım...

Her şey bir iki hafta önce New York Times’ta okuduğum ‘Çok sevdiğimiz telefonlarımız’ başlıklı yazıyla başladı. Lesley Alderman imzalı yazıda telefonlarımızla aramızdaki ‘su sızmayan’ ilişki ele alınıyordu: “Günde ortalama 47 kez telefonumuzu kontrol ediyoruz. 18-24 yaş arasında bu oran 82’ye çıkıyor. Attığımız adım sayısından hava durumuna bize her şeyi söylüyor. Arkadaş (sevgili) buluyor, şarkılarla, videolarla bizi eğlendiriyor. Yalnızlığımızı paylaşıyor, dert ortağımız oluyor... Ama telefonla bu aşkımız biraz ileri gitmedi mi?..”

Alderman’ın yazısı gayet ilginçti ama ben saçma bir noktaya takıldım. Daha doğrusu bir kelimeye... Birlikteyken sevgilinizi ya da eşinizi görmezden gelip sürekli telefonunuzla ilgilenmenize ‘phubbing’ deniyormuş.

Önce bizde böyle bir kelime var mı diye düşündüm, bulamadım. Sonra kim uyduruyor bu kelimeleri diye internette bir gezintiye çıktım ve ‘The Dictionary of Obscure Sorrows’a (Tarifsiz Kederler Sözlüğü) rastladım.

KENDİ SÖZLÜĞÜNÜ KENDİN YAP

Sözlüğü grafik tasarımcı John Koenig hazırlamış. Amacı, karşılaştığımızda tarif edemediğimiz duygularla dil arasındaki boşluğu doldurmak... 2006 yılında şiir yazmaya soyunan Koenig, şiirlerinde anlatmaya çalıştığı bazı duyguların ‘dilde’ karşılığı olmadığını görünce ‘kelimeler’ icat etmeye başlamış.

John Koenig, ‘icat ettiği kelimelerin’ anlamlarını internet sitesinde açıklıyor. Ayrıca bir de Youtube kanalı var... ‘Kelimelerini’ görsel kliplerle ete kemiğe büründürüyor.

Bizim gibi toplasan 500 kelimeyi bulmayacak bir sözcük dağarcığıyla konuşup yazanlar için Koenig’in çabası çılgınca geldi.

Sözlük 2015 yılında popüler olmuş... Bizim internet sitelerinde ‘icat’ ettiği bazı kelimelerin listeleri yayınlanmış! (Ben kaçırmışım! Koenig’in herkesin bildiği ama sizin geç fark ettiğiniz bir bilgiyi yeniymiş gibi yazmanızla ilgili bir kelimesi var mıdır acaba?)

Neyse, geç olsun temiz olsun deyip biraz sözlükte gezindim.

John Koenig, hayat boyu düşlediğiniz şeylerin gerçekleşmesine ‘Kudoclasm’ demiş mesela...

Şu anda yaşadığınız deneyimin bir anı haline geleceğinin farkında olmaya ‘Des Vu’ kelimesini uygun görmüş.

Sıradan bir hayat yaşayacağını bilme korkusu için ‘Koinophobia’yı uydurmuş.

Bir klişeye ne kadar ‘cuk’ oturduğunu bilme durumu için minnoş bir kelime bulmuş Koenig: Mimeomia.

Elinizde fotoğraf makineniz yemekte, tatilde, yolda, evde her hareketin fotoğrafını çekip hayatı bir süreliğine durdurma, bir an yakalama arzusuna ‘Morii’ demiş.

BEN DE BİR KELİME UYDURDUM

Tarifsiz Kederler Sözlüğü’nden ‘anlatılamayan duygular için’ icat edilmiş daha böyle yüzlerce kelime var... Sözlükte gezinirken “İstanbul’da Boğaziçi’nde / Bir fakir Orhan Veli’yim / Veli’nin oğluyum / Tarifsiz kederler içinde...” diyen Orhan Veli geldi aklıma nedense... Onun, “Bir yer var, biliyorum / Her şeyi söylemek mümkün / Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum / Anlatamıyorum.” dediği duygu için John Koenig ne derdi acaba diye düşündüm...

Sonra tıpkı Orhan Veli gibi bu aralar sık sık beni uykularımdan uyandıran nereden geldiğini bilmediğim ‘tarifsiz kederler’ için bir kelime uydurmaya karar verdim... Ama üzgünüm yazı yerim bitti... O kelime buraya sığmadı...

HAVA DURUMU
Pazar13 MPH30°
Az Bulutlu