Son Dakika
14.07.2017 - 06:52 | Güncelleme:

15 Temmuz

 

CENAB-ı Hakk’a hamd ü senâ, Efendimiz’e (SAS) sonsuz salât ve selâm olsun. Muhterem okurlarım! Yaşadığımız toplumda maalesef hadiselere popüler görüşlerin ışığında bakılmakta, şahit olunan mevzuların önemini görmek zaman almaktadır. Bunun için esas lazım olan fikir ve inanç temelleri maalesef sonraki planlara atılmaktadır. Bunu değiştirmekle uğraşmanın pek fayda sağlamadığı kanaatindeyim. Zira devir ahir zaman fitnelerinin devridir. Şikâyet etmek yerine nasıl hizmet edebileceğini düşünmek ve buna bir çare bulmak daha doğru bir yaklaşımdır.

O halde bu ikisini paylaşım için insanlara sunmak gerekecektir. İşte bunun için 15 Temmuz İstiklal Bayramı’mızın sene-i devriyesine geldiğimiz bu günlerde yaşadığımız ve merak ettiğimiz hadiseler ile inanç temellerimizi beraber mütalaa etmek çok isabetli olacaktır.

Şu an hayatınızda yaşadığınız problemlerin temelinde bir inanç eksikliği olduğunu unutmayın. Bir insan neyi kaybettiğini anlamadan içinde bulunduğu zararı anlayabilir mi? Sahip olduğu kıymeti bilmeyen, emanetini koruyabilir mi? Artık bu acelecilikten ve “Her şeyi biliyoruz” edasından biraz uzaklaşalım.

Gerek içte gerek dışta düşman ve hain olarak nitelediğiniz kişilere bakın!.. Senelerce hazırlık yapmadılar mı? Bugün bütün dünyanın başındaki belalara, musibetlere bakın!.. Elli sene, yetmiş sene, yüz senelik program ve projeler değil mi bunlar?

Düşmanlar bile kendi kumpasları için bu kadar sabırla iğneyle kuyu kazar gibi çalışıp, öğrenip bilgi sahibi olarak sonra bunları bize karşı kullanırken bizdeki bu tembellik, bu acelecilik, odaklanamama, öğrenmeye tahammül edememe hastalığı asla meşru mazeretlerle izah edilemez. İletişim konuşmakla olmaz, birbirini dinlemekle başlar.

15 Temmuz’u anlamak için Mesnevi’deki “Yahudi vezir kıssası” okunabilir. Bu kıssada Yahudi-Hıristiyan tarafları olarak insanların uğradığı ihanet ve suiistimaller anlatılmakta ve örnek olarak getirilmektedir. Dün bunlar vardı, bugün bu örnekler değişebilir. Belki yarın ismi çok daha farklı türlü türlü hizipler de olabilir. Fakat değişmeyen gerçek, son güne kadar hep hakk ve batıl çekişmesi, mücadelesinin yaşanacağıdır.

Cenab-ı Hakk “Hakkı hakk görüp tabi olmakla” bizi şereflendirsin. Batılı batıl görüp sakınmayı, böylece şerefimizi kaybetmemeyi, muhafaza etmeyi nasip eylesin. Amin.

HAZRET-İ NEVFEL (RA)

EFENDİMİZ (SAS) bir gün ashâbıyla bulunurlarken kendisine şehitlik mertebesinden sual edildi. Efendimiz (SAS) şehitlik mertebesine erenlere ihsan edileceklerden bir kısmını müjdelediler. Orada bulunanlardan Hazret-i Nevfel (RA) iki oğlunu ve hanımını getirerek “Yâ Resûlallah! Ben duâ edeyim, siz de âmin deyin!” dedi. Efendimiz (SAS) bu talebi kabul buyurdular.

Hazret-i Nevfel (RA), “Yâ Rabb’i! Nevfel kuluna şehitlik nasip et. Bu iki oğlumu yetim ve annelerini dul eyle!” diye duâ etti ve kılıç kuşanıp harbe iştirak etti. Harp esnasında çokça düşman öldürdükten sonra, bir ok yarasıyla vurulan Hazret-i Nevfel (RA) şehit oldu. Bunun üzerine Efendimiz’e (SAS), Hazret-i Nevfel’in (RA) şehâdetini haber verdiler.

Efendimiz (SAS), Nevfel’in (RA) yanına geldi ve “Allah (CC) sana rahmet etsin. Yarın huzur-ı ilâhîde, arşın altında ve misk kokusu içinde olacaksın” buyurdular. Abdurrahman bin Avf (RA); Efendimiz’in (SAS) emriyle ridâ getirdi ve cenâze namazını kılarak Hazret-i Nevfel’i (RA) defnettiler.

Cenâze esnasında bir husus ashâb-ı kiramın dikkatini çekti. Efendimiz (SAS) mübârek ayak parmaklarının ucuna basarak yürüyordu. Bunun hikmeti sual edildiğinde Efendimiz (SAS) şöyle buyurdular:

“Beni peygamber olarak gönderen Allah’a (CC) yemin ederim ki, Nevfel’in (RA) cenâzesine gelen meleklerin çokluğundan ayaklarımı basacak yer bulamıyorum. Bir melek kanadını benim ayaklarımın altına serdi de ona basıyorum.”

Harbin ardından dönmekte olan İslâm ordusu Medine’ye yaklaştığında onları karşılamaya gelenler arasında Nevfel’in (RA) iki oğlu ile hanımı da vardı. Hazret-i Nevfel’in (RA) ailesi, Efendimiz’in (SAS) huzuruna varıp Nevfel’i (RA) sordular. Efendimiz’in (SAS) mübârek gözleri yaşardı. Orada bulunanlar da ağladılar.

Efendimiz (SAS) Nevfel’in (RA) şehit olduğunu hanımına söyleyemedi ve eliyle arka tarafı işâret etti. Arkada Hazret-i Ali Kerremellahu Vechehu vardı. Efendimiz’in (SAS) haberi Nevfel’in (RA) ailesine söylemediğini görünce o da eliyle arkayı işâret edip geçti. Daha sonra sırasıyla Hazret-i Osman (RA) ve Hazret-i Ömer’e (RA) sordular ve onlar da arka tarafı işâret ettiler.

Nevfel’in (RA) hanımı, askerin en arkasından gelmekte olan Hazret-i Ebû Bekir’in (RA) yanına kadar gidip kocasını sordu. Hazret-i Ebû Bekir (RA) bu durum üzerine Rabb’ine şöyle niyâzda bulundu:

“Yâ Rabb’i! Habibin gönül yıkmaktan sakındı. Ben Nevfel’in (RA) şehit olduğunu söylersem Resûlullah’a (SAS) muhalefet etmiş olurum. Eğer ‘Şehit olmadı’ dersem de yalan söylemiş olurum. Sen bana yardım et. Ya bana ne diyeceğimi bildir ya da Nevfel’in (RA) ailesine sabır ve tahammül gücü ver.”

Bu niyazından sonra Hazret-i Ebû Bekir (RA) “Yâ Allah!” diye bir sayha attı. Bir de baktılar ki, okun yaydan fırladığı gibi Hazret-i Nevfel (RA) atına binmiş geliyor. Hazret-i Ebû Bekir’in huzuruna gelen Hazret-i Nevfel (RA), “Buyurun Yâ Ebû Bekir! Beni mi çağırdınız?” dedi ve ardından bütün ashâbı selâmladı.

Ashâb-ı kirâm bu işe hayret etmişlerdi. Gazadan dönen Efendimiz (SAS) her zamanki gibi mescide girip iki rekat namaz kıldı. Nevfel de selâm verip mescide girdi. Bu esnada Cebrail Aleyhisselâm mescide dâhil oldu ve şöyle dedi:“Ya Resûlallah! Cenâb-ı Hakk, İsa Aleyhisselâm’a verdiği gibi senin ashâbından birine de ölüleri diriltme salâhiyeti verdi.”

Bunun üzerine Efendimiz (SAS) Hazret-i Ebû Bekir’e (RA) şöyle hitap etti:

“Hakk Teâlâ sana büyük ikramda bulundu. Allah’a (CC) hamdolsun ki bana Hazret-i İsa (AS) gibi ölüleri diriltme izni olan bir ümmet verdi.”

Bu hâdiseden sonra Hazret-i Nevfel (RA) iki oğula daha sahip oldu ve Yemâme Harbi’nde şehit edildi.

(Kaynak: Şemseddîn Sivâsî - 4 Büyük Halife)

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Hava Durumu
Cumartesi 11 MPH 26°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı