ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
20 Kasım 2016 Pazar, 17:03:43 Güncelleme:17:03:47

Hollywood'un hayali başkanları

Donald Trump’ın ABD Başkanı olarak seçilmesinin yankıları sürerken Hollywood filmlerindeki başkanları hatırladık. Nixon, Kennedy gibi gerçek kişileri temel alan filmleri dışarda tutup sinemacıların hayalindeki başkanlara odaklandık.

ACEMİ BAŞKAN

Dr. Strangelove 1964
Paranoyak bir generalin nükleer bomba taşıyan uçakla ABD adına komünizme savaş açınca kurmaylar Pentagon’da toplanır. Peter Sellers’in canlandırdığı ABD Başkanı Merkin Muffley, konuya hâkim olmaktan uzak, deneyimsiz ve şaşkın bir başkan olarak filmin en komik karakterlerinden. Özellikle askerler ve Sovyet lideriyle olan diyalogları hayli eğlencelidir. Usta yönetmen Stanley Kubrick’in Soğuk Savaş’ı acımasızca “ti”ye aldığı nefis bir kara komedi.

DUBLÖR BAŞKAN

Dave 1993
Sıradan ABD vatandaşı Dave Kovic (Kevin Kline) başkana olan benzerliği nedeniyle bir süreliğine Başkan Bill Mitchell’in yerine geçer. George Bush’u hatırlatan Mitchell’in komaya girmesi ve ulusal çıkarlar, uzun vadeli olarak Beyaz Saray’a yerleşmesiyle sonuçlanır... Dave, First Lady (Sigourney Weaver) ile yakınlaşırken, kukla başkan olmayı reddeder. Ivan Reitman’ın filmi, ikiyüzlülüğü eleştiren politik bir taşlama.

ÂŞIK BAŞKAN

Amerikan Başkanı 1995
Bekâr başkan Andrew Shepard (Michael Douglas), çevreciler adına lobi faaliyetleri yürüten Sydney Wade’e (Annette Bening) kaptırır gönlünü... Shepard’ın Sydney’e kendini Başkan değil, bir erkek olarak kabul ettirmeye çalıştığı ilk bölümler ve çiftin Beyaz Saray bürokrasisi içindeki halleri gerçekten çok eğlenceli... Güzel bir aşk filmi olmanın ötesinde “muhafazakâr liberal” çatışması üzerinden ilerleyen politik içeriği de güçlü.

MİLİTARİST BAŞKAN

Canadian Bacon 1995
Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından yeni bir düşman arayışına giren ABD Başkanı (Alan Alda), sınır komşuları Kanada ile Soğuk Savaş çıkarmaya karar verir. Bu sayede halk arasındaki popülaritesini yükseltmeyi ve silah endüstrisini canlandırmayı düşünür. Ama Kanada ile ABD arasındaki huzurlu ilişkiyi bozmak pek kolay değildir. Ünlü belgesel yönetmeni Michael Moore’dan yer yer komik olmayı da başaran bir sistem eleştirisi.

ŞANSSIZ BAŞKAN

Çılgın Marslılar 1996
James Dale, sinema tarihinin en şanssız başkanlarından biri. Küçük, yeşil, çirkin ve acımasız Marslılar dünyaya saldırdığında ne yazık ki ABD başkanlık koltuğunda oturuyor ve ne yapacağını bilmiyor. Marslılar tüm diplomatik çabalara şiddetle karşılık veriyor ve herkesi öldürüyorlar. Tim Burton’un 50’li yılların bilimkurgu filmlerinden esinlenerek çektiği “Mars Attacks!”ın en eğlenceli karakterlerinden biri Jack Nicholson’un oynadığı başkan... Özellikle hitabet sanatını kullanarak Marslıları etkilemeye çalıştığı sahne komik ve acıklı.

HAVA DURUMU
Salı33 MPH24°
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı