HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Mehmet Açar

Mehmet Açar

[javascript protected email address]

Nasıl yönetmen olunur?

16 Mart 2009 Pazartesi, 11:35:56Güncelleme: 11:35:56

SON günlerde sıklıkla duyduğum soru malum:
"Güneşi Gör düm, nasıl bir  film?" Cevabı olumlu olunca  hemen ikinci soru geliyor:
"Mahsun Kırmızıgül'ü gerçekten  bu filmi kendisi mi çekmiş?" Kendi imzasıyla çıkan her iki filmin de temel anlatım sorunlarını aşmış, belirli bir tarza ait olduğunu söylediğimizde ise "Yönetmenlik nasıl bir şey, her isteyen yönetmen olabilir mi?" gibi başka sorular geliyor.
  Evet, eğer bir yapımcı bulunursa herkes film yönetebilir. Ama önce şu aşağıdaki koşulların oluşturulması gerekiyor.
  ■ Her şeyden önce sizi asla yarı yolda bırakmayacak, profesyonelce yazılmış, sağlam bir senaryo gerekli.
  ■ İşinin ustası bir yönetmen yardımcısı olmadan hiçbir şey olmaz. Onunla beraber film grameri kurallarına göre bir çekim senaryosu hazırlarsanız, hem montaj aşamasında ortaya çıkabilecek sorunları önceden çözmüş hem de çekimlere hazırlıklı gelmiş olursunuz.
  ■ Film grameri kurallarını çok iyi bilen, aks atlama gibi birtakım temel anlatım hatalarını engelleyecek tecrübeli bir görüntü yönetmeni ve kamera ekibi olmadan zaten kimse film çekmiyor. Onların görevi senaryodaki bütün planların doğru ve aksaksız bir biçimde çekilmesi...
  ■ Çekimlerden sonra da bütün diğer yönetmenler gibi siz de profesyonel bir montaj ve miksaj ustasıyla çalışırsanız, iş tamamdır.
  Özetle herkes film yönetebilir ve söz-konusu film pazarlanabilecek bir ürün haline gelebilir. Ama vurgulamakta fayda var: Herkes senaryo yazamaz. İyi bir film hikâyeniz olabilir ama senaryo yazmak bir uzmanlık işidir.
  Birinci yönetmen yardımcılığı da ciddi bir tecrübe ve bilgi işidir. Dört yıl sinema okumuş bir öğrenci bile tecrübe kazanmadan bu işi yapamaz.
  Görüntü yönetmeni olmak için de yıllar gerekir. Çekimin merkezidir görüntü yönetmeni, hem kamera hem de ışık ekibi direkt ona bağlıdır.
  Montaj ve miksaj ise açıkçası sihirbazlık gibi bir iştir. Onları ilk kez çalışırken görenler hayranlık duymaktan kendilerini alıkoyamazlar.
  Sinema endüstrisini bu isimsiz kahramanlar ayakta tutarlar. Kimse onlarsız film çekemez. Ama yönetmen olmadan da hiçbir şey olmaz!
  Yönetmenlik bir vizyon işidir. Anlatacak bir hikâyeniz ve yukardaki koşulları oluşturacak maddi, manevi gücünüz varsa, liderlik yapmayı da biliyorsanız, hodri meydan. Herkes yönetmen olabilir...
  Okullu ya da alaylı olmanız dahi gerekmez. Zaten kimse size yönetmen olmayı öğretemez.
  Mesela Quentin Tarantino. Ne okullu ne de alaylıydı. Yukarda saydığım koşulları oluşturdu ve ilk filmini çekti. Bugün dünyanın en iyi yönetmenlerinden biri olarak anılıyor.
  Özetle önemli olan, bir sinema vizyonunuzun ve söyleyecek sözünüzün olmasıdır.

 

Diğer Yazıları

En iyi korku & komedi filmleri

  • Yayın Tarihi: 27/07/14 10:48
  • [javascript protected email address]
Özellikle gençlerin rağbet ettiği bu melez türün en iyilerine göz attık
Devamını Oku

Efsaneyle gerçek arasında

  • Yayın Tarihi: 27/07/14 13:54
  • [javascript protected email address]
Mitlerin özelliği, nesiller boyu yaşamaları. Roma mitolojisine Herkül olarak geçen eski Yunan miti Heracles de insanüstü bir fiziksel gücün simgesi olarak asırlardır varlığını sürdürüyor. Mitlerin bir başka özelliği de, her çağda yeniden ele...
Devamını Oku

Vecide’ye mahalle baskısı

  • Yayın Tarihi: 25/07/14 09:25
  • [javascript protected email address]
Suudi Arabistan'da çekilmiş ilk uzun metraj film olan 2012 tarihli "Vecide" (Wadjda) Türkiye'de gösterime girdi. Bir kadın yönetmenin imzasını taşıyan film, mahalle baskısına rağmen bisiklet almak isteyen 10 yaşındaki Vecide'nin öyküsünü...
Devamını Oku

En iyi ‘distopya’ filmleri

  • Yayın Tarihi: 20/07/14 13:54
  • [javascript protected email address]
"Distopya", her şeyin kötüye gittiği gelecek tasavvuru anlamına geliyor. Biz de "Maymunlar Cehennemi; Şafak Vakti" ve "Arınma Gecesi: Anarşi" filmleri gösterimdeyken karanlık gelecek tasarımlarıyla hafızamızda yer eden en iyi distopya filmlerini...
Devamını Oku

'Sinyal'e yakalananlar

  • Yayın Tarihi: 20/07/14 14:19
  • [javascript protected email address]
William Eubank'in yönettiği 'Sinyal' (The Signal), hacker'lar arası bir güç savaşı olarak başlayıp işin içine uzaylıların da karıştığı sürprizli ve sürükleyici bir bilimkurgu filmine dönüşüyor. Koltuk değnekli Nic (Brenton Thwaites), ilk sahnede bir...
Devamını Oku
Tüm Yazıları