SON DAKİKA

Gebelikte Tiroid Hastalıklarına Dikkat

19 Eylül 2016 Pazartesi, 15:31:19 Güncelleme:15:32:13
Yrd. Doç.Dr. Mehmet Emin Güneş

Yrd. Doç.Dr. Mehmet Emin Güneş

[javascript protected email address]

 

Tiroid hastalıkları gebelikte sık görülen ve tedavi edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur. Öyle ki tedavi edilmediği takdirde, düşük, ölü doğum, anne karnında başlayıp daha sonra devam eden fiziksel ve zeka yönünden gelişim geriliğine neden olabilir.

Hamilelik bir çok hormonal dengenin değiştiği, endokrin yönünden bazı rahatsızlıkların ortaya çıktığı bir dönemdir.

Tiroid bezi hastalıkları gebelikte ilk defa ortaya çıkabildiği gibi, gebelik öncesi de tanısı konmuş olabilir. 

Hamileliğin başlangıcından itibaren özellikle ilk üç ayında şikayeti olsun olmasın tüm gebelerin kanda tiroid hormon düzeylerine bakılması gerekir. Anne karnındaki bebeğin tiroid hormon düzeyleri ilk üç ayda anneye bağımlıdır. Bu yüzden bebeğin gerek zihinsel gerekse fiziksel gelişimi açısından, bu dönem çok önemlidir.

 

Gebelikte tiroid hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Hipotiroidi belirtileri?

Halsizlik

soğuğa tahammülsüzlük

cillte ve saçlarda kuruma

aşırı saç dökülmesi

kilo artışı

kabızlık

 

Hipotiroidinin gebelikte bebeğe zararı var mı?

Hipotiroidinin gebelikte hem anneye hem bebeğe olumsuz etkileri vardır. Annede istenmeyen düşüklere, ölü doğumlara neden olabilir. Bbekte fiziksel ve zihinsel gelişme geriliğine neden olabilir. Bu nedenle hipotiroidi tanısı konan gebelere en kısa zamanda tiroid hormon takviyesi yapılarak, tedavisi düzenlenmelidir.

 

Hipertiroidi belirtileri?

Çarpıntı

terleme

sıcağa tahammülsüzlük

halsizlik

kilo kaybı

Ellerde titreme

sıkıntı, sinirlilik


Hipertioidinin gebelikte bebeğe zararı var mıdır?

Hipertiroidiye gebelikte %1 oranında rastlanmaktadır. Ama mutlaka tedavi etmek gerekir. Tedavi edilmediği sürece anne kalp ritim bozukluklarına ve tiroid krizine maruz kalabilir. Bebekte erken doğum riski, ölü doğum olabilir ve plasenta da kanamalar meydana gelebilir.

 

Sonuç olarak tiroid bezi hastalıkları açısından, doğurkanlık çağındaki kadınların mutlaka tiroid bezi tarama testlerinden geçmesi ve  bebeğin ve annenin sağlığı açısından erken dönemde tedavisinin düzenlenmesi hayati önem taşımaktadır. Bu arada hamilelerde iyot eksikliğininde giderilmesi olası tiroid bezi hastalıklarını önleyecektir. 

BU YAZIYA İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

DİĞER YAZILARI


TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN