ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
04 Ekim 2016 Salı, 01:21:52 Güncelleme:09:56:58

Seçim mi?

 

Türk siyaseti ne zaman seçim, zam, tezkere, af kelimelerini kullanmaya başladıysa sonunda gerçekleşmiştir.

Bunu anımsatmamın nedeni, daha yeni açılan ve 1 Kasım seçiminin üzerinden de henüz bir yıl dahi geçmeyen Meclis’te ilkbaharda erken seçim olacağına ilişkin beklenti.

Muhalefetin de bunu hararetle desteklemesi ve zeminini hazırlaması...

Görünen o ki seçimin zemini Anayasa olacak.

Çünkü TBMM’de 7 maddede sağlanan uzlaşının hayata geçirilme şansı şu aşamada zor görünüyor.

CHP DE YOK

Nedeni de değişikliğin askeri yüksek yargıyla sınırlı kalması, mini Anayasa değişikliği adımına neden olan HSYK düzenlemesinin pakette bulunmamasına CHP’nin itirazı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay sohbetimizde bu durumun altını çizdi, “HSYK için Anayasa değişikliği yapacaktık” anımsatmasında bulundu.

Davutoğlu döneminde HSYK’nın Hâkimler Kurulu ve Savcılar Kurulu olarak ikiye ayrılması tekliflerine olumlu yaklaşıldığını da anımsatıp ekledi:

“Yıldırım da ikiye ayrılmasını kabul etti; varılan uzlaşı nitelikli çoğunlukla seçimin yapılmasıydı. Oysa şimdi salt çoğunluğa çevirmeye kalkıyorlar, biz bunda yokuz.”

CHP’nin diğer Grup Başkanvekili Levent Gök de aynı noktaya işaret etti ve “HSYK’nın içinde olmadığı bir Anayasa değişikliği bizim için anlam ifade etmiyor” dedi.

Sözlerinin, “HSYK mini pakette olmazsa mini pakete CHP desteği olmayacak” şeklinde anlaşılacağını belirttiğimde de “Evet öyle” diyerek onayladı.

ZORUNLU SEÇİM

Anlaşılan o ki hükümet de yığınak yapıyor.

Çünkü Anayasa zorunluluğu nedeniyle 2019’un Mart’ında yerel ve genel seçimi bir arada yapmak istemiyor.

Nedeni de AK Parti’nin tüm yerel seçimlerdeki oyunun, milletvekili genel seçiminin 5 ile 9 puan gerisinde gerçekleşmesi.

Bundan kaynaklı olarak en düşük % 38, en yüksek % 45 aldığı yerel seçimin % 50’ye yaklaştığı milletvekili seçimini etkilemesinden kaygılanıyor.

Mart 2018’e kadar yapılmaması halinde milletvekili genel seçiminin yerel seçimle 2019 Mart’ında birleşmesi de Anayasal zorunluluk olarak önünde duruyor.

Bundan kurtulmanın tek yolu ise kış şartları da dikkate alındığında 2017’de seçim...

Ancak AK Parti’de bu konuda iki farklı görüş var.

Birincisi, AK Parti’nin bugüne kadar uyguladığı, “zorunluluk olmadıkça erken seçime gitmeme” geleneğine atıf yaparak erken genel seçimin imkânsızlığına işaret ediyor.

Nitekim AK Parti Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş da bu kesimde yer alanlardan.

Sohbetimizde, “Teşkilatımıza seçimle ilgili tek talimatımız yok; Başbakan’ımızın teşekkür gezilerine odaklıyız” dedi.

İkinci grup ise FETÖ soruşturmasının getirdiği nedenlerin de arasında bulunduğu “siyasi yenilenme” ve iki seçimin bir arada yapılmasından kurtulmak açısından 2017’de seçimi zorunlu görüyor.

Başbakan olarak ilk kez seçime girecek Binali Yıldırım’ın da kendisini gösterme fırsatı yakalayacağına vurgu yapıyor.

Milletvekillerinin emeklilik hakkını elde etmek için 2 yıl çalışma sorununun da 2015 Haziran’ındaki seçimde elde edemeyenlerle birlikte verilerek aşılabileceğine vurgu yapıyor.

CHP ve MHP, nisan veya mayısta seçim bekliyor.

Siyasetin içine seçim düşmüş bulunuyor...

 

HAVA DURUMU
Çarşamba13 MPH27°
Az Bulutlu