ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
23 Eylül 2016 Cuma, 00:27:17 Güncelleme:08:45:47

Tabulaştırmaya karşı çıkanlar şimdi en hızlı tabulaştırmacı oldular!

 

Bazı çevrelerin son senelerde bir “Abdülhamid” modası başlatması, 17 Temmuz’un başta GATA olmak üzere bazı kurumların adlarının değiştirilip buralara Sultan Abdülhamid’in isminin verilmesi ve Millet Meclisi’nin de “Sultan Abdülhamid ve Dönemi Sempozyumu” düzenlemesi üzerine basında bir Abdülhamid tartışmasıdır başladı...

Derken, ifrat ile tefrit arasında gidip gelme âdetimiz burada da derhal devreye girdi ve bir taraf Abdülhamid’i göklere çıkartırken karşı taraf yerin dibine sokmaya başladı!

Abdülhamid’e hiçbir ön fikre saplanmadan tarafsız şekilde bakıldığında hükümdarın şahsî zaaflarının bulunduğunu, uzun iktidar senelerinde bazı önemli hataların yapılmış olduğunu ve daha da önemlisi Abdülhamid’in saltanat yıllarında devletin her ne sebeple olursa olsun büyük toprak kayıplarına uğradığını reddetmek mümkün değildir...

Ama bu gerçekler ciddî şekilde masaya yatırılacak ise konunun seviyeyi aşağılara çekmeden ve düzgün üslûpla söylenmesi, bir önceki devletimizin hükümdarı hakkında “kızıl sultan, alçak, korkak, resmî genelev açılmasına izin vermiş ilk padişah” gibisinden yakışıksız ifadelerin kullanılmaması gerekir.

Unutmayalım: Abdülhamid can düşmanımız olan yabancı bir memleketin değil, bizim devlet başkanlarımızdandır ve tarihimizin hassas bir dönemini teşkil eden 33 senelik iktidarı, hükümdarı sevsek de, sevmesek de yine bizim tarihimizdir!

 

ÇOK İSİM DENENDİ AMA...

Abdülhamid meselesinin önemli ama gözlerden kaçan bir başka boyutu daha var:

Türkiye’de özellikle de sağ kesim, Atatürk’ün aşırı derecede yüceltilmesine, tabu hâline getirilmesine ve âmiyane tâbiri ile “putlaştırılmasına” uzun seneler öncesinden itibaren karşı çıktı ve hâlâ çıkıyor...

Haklı oldukları taraflar maalesef yok değildi, zira işin şirazesinden sıyrılmasına sebep olanlar vardı...

Hangi birini sayayım? Süleyman Çelebi’nin meşhur Mevlid’ini “Atatürk Mevlidi”ne çevirip “Atatürk’e, Atatürk’e esselât” diye saçmalayanları mı ararsınız, “Atatürk ekber! Atatürk ekber! ...Evliya odur, peygamber odur” gevelemelerini “şiir” diye ortaya saçanları mı, Atatürk’ü ruyalarında görüp ilâhî mesajlar aldıklarını söylemek gibisinden hezeyanlarda bulunanları mı, “Bizi sen yarattın! Sen olmasaydın biz de olmazdık” tuhaflıklarını mı, yoksa dağın karşıya vuran gölgesini Atatürk’e benzetip, işi bir çeşit pagan âyinine çevirenleri mi?

Tabulaştırma âdetimize, şimdi Sultan Abdülhamid âlet ediliyor! Mustafa Kemal’in yerine bir başka tarihî şahsiyeti ikame etme meraklıları bu işe seneler öncesinden Sultan Vahideddin’in ismini kullanarak başladılar ise de maya tutmadı; derken başta Kâzım Karabekir olmak üzere Atatürk’ün etrafındaki diğer bazı isimleri yüceltmeye çalıştılar ama yine nafile!

Ve, akıllarına Sultan Abdülhamid geldi!

 

‘ULU ÖNDER’İN YERİNE ‘CENNETMEKÂN!

Seneler boyu Atatürk’ün tabulaştırılmasına demediklerini bırakmamış olanlar bugün benzer bir iş ediyor ve Abdülhamid’i tabu haline getirmeye uğraşıyorlar! “Ulu önder” ibaresinin yerine “cennetmakân” yahut “ulu hakan” misâli sözler kullanılıyor, hükümdara efsaneler atfediliyor, onun ağzından baştan aşağı palavra hatıralar yayınlanıyor, akademik unvan sahibi hocalar televizyonlara çıkıp “Abdülhamid’in mânâ âleminde defalarca hacca gitmiş olduğu”nu gerine gerine ve hiç sıkılmadan söyleyebiliyorlar, kerameti kendinden menkul birileri de “Abdülhamid’i anlamak herşeyi anlamak olacaktır” gibisinden sözler etmekle meşgul!

Neredeyse seksen sene boyunca devam eden bir tabulaştırma faaliyetine isyan etmiş olanların şimdi başka bir isim üzerinden aynı yola girmeleri tarihten hiçbir şekilde ders almadığımızı gösteren mükemmel bir örnektir ve başlatılan son faaliyet hem Atatürk’ün, hem de Sultan Abdülhamid’in hatıralarına hakaretten ibarettir!

 

HAVA DURUMU
Salı18 MPH23°
Kısmen Güneşli ve Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı