ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
12 Ekim 2016 Çarşamba, 00:17:53 Güncelleme:09:00:26

Kaht-ı rical, yani devlet adamı kıtlığı

 

Amerika’daki başkanlık yarışı ne kadar nazik, kibar ve düzgün bir üslûpla devam ediyor değil mi?

Donald Trump ile Hillary Clinton’ın TV’de geçen gün yaptıkları kıskanılacak entelektüel boyuttaki tartışmalarını bilmem seyrettiniz mi? Clinton “Sen kadınları hiç durmadan niçin aşağılıyorsun?” diye sorunca Trump “Kadın, sen kocana bak!” cevabını verdi; derken iş imâlarla da olsa taciz, tecavüz vesaire bahislerine uzadı!

Hele, Hillary’nin hiç durmadan kadın kartını oynaması üzerine Trump’ın seneler önce tecavüze uğramış bir hanımla beraber basının karşısına çıkarak “Hillary, vaktiyle bu hatuna saldıran herifin avukatlığını yapmış, üstelik kadıncağızı tehdit bile etmişti” demesi nasıl asilâne bir hareketti değil mi?

Yani seviye yerlerde; hattâ yerlerde bile değil çukurlarda ve hattâ yerin altında!

ASIRLAR ÖNCESİNDEN BUYANA...

Eskiden gayet iyi bilinen ama şimdilerde unutur gibi olduğumuz ve artık pek kullanmadığımız “kaht-ı rical” diye bir kavram vardı. “Adam kıtlığı”, “adam yokluğu” demekti; devletin başına ve diğer önemli makamlara geçenlerin kalitesindeki ve liyakatindeki düşüşü, ciddî devlet adamının ve idarecinin yokluğunu ifade ederdi...

Bu tâbir aslında halkın hemen her devirde dilinde idi, zira işlerin başına kim geçerse geçsin, hattâ devleti idare edenler zamanın en mükemmellerinden bile olsalar beğenilmez ve mutlaka daha iyilerinin bulunabileceğine inanılır, yani biraz şımarıklık edilirdi. Meselâ 14. asrın meşhur İranlı şairi Hafız-ı Şîrâzî “Böyle adamlar yüzünden dünya yaşanacak yer olmaktan çıktı, cihanı yıkıp yeniden yapmak lâzım” diye yazmıştı ama bizde devletin ve memleketin adam kıtlığından neler çektiğini anlatan unutulmaz ifadeler, bu sözleri hiç söylememesi gerek bir kişiden, 18. yüzyıl hükümdarlarından Üçüncü Mustafa’dan gelmişti.

Padişah, bir kıt’asında “Yıkılupdur bu cihan sanma ki bizde düzele / Devleti çerh-i denî verdi kamu müptezele / Şimdi ebvâb-ı saâdette gezen hep hazele / İşimiz kaldı hemân merhamet-i lem-yezele”, yani “Düzeleceğini zannetmeyin, dünya yıkılıp gidiyor; alçak felek devleti aşağılık adamlara teslim etti. Mutluluk kapılarında şimdi bu aşağılık, âdî adamlar dolaşıyor ve artık Allah’ın merhametine kaldı” diyordu.

BİR BİFTEK TARTIŞMASI

Şiirin yazılmasının üzerinden iki buçuk asır geçmesinden sonra, dünyanın hâline bakın! Batı, senelerden buyana tam bir kaht-ı rical yaşıyor! Bundan 32 sene önce, 1984’teki başkanlık yarışına katılan adaylardan Walter Mondale ile Gary Hart arasında geçen “Where’s the beef?”, yani “Biftek nerede?” gibisinden aylarca hatırlanan esprinin yerini şimdi “Kadın düşmanı heriiiif! Sen böyle lâflar etmeye utanmıyor musun?” yahut “Kocana bak kadıııın! Benim ağzımı açtırıp Oval Ofis’teki Monica hadisesini hatırlattırma!” meâlinde didişmeler alıyor...

1970’lerin sonunda eski haşmetinden çok şeyler kaybetmiş olan Amerika’nın başına geçmesi ile memleketini eski gücüne kavuşturan Ronald Reagan’ın ardından o makama gelenler arasında bazı alanlarda gayet başarılı olan Bill Clinton da dahil olmak üzere Reagan âyarında bir başkanın çıkmadığını hatırlayın... François Mitterand’dan sonraki Fransız cumhurbaşkanlarını, özellikle de cumhurbaşkanlığından ziyade tam bir magazin figürü olan Nicolas Sarkozy’nin beceriksizliklerini bir düşünün...

Sadece onları mı? Margaret Thatcher’ın ardından gelen İngiliz başbakanlarını, sadece isimlerini işittiğinizde şöyle bir hatırlarsınız o kadar! Almanya’nın Merkel’i bir tarafa, Avrupa’daki diğer memleketleri, meselâ İtalya’yı senelerden buyana kimlerin idare ettiğini bilemezsiniz, hattâ Avrupalılar da bilmezler, zira kaht-ı rical derdi yüzünden eskisi kadar önemli devlet adamı çıkartamamışlardır.

İşte bu kaht-ı rical yüzünden bugün dünyanın konuştuğu ve uygulamaları ses getiren lider sayısı gayet az ve listenin başında da Vladimir Putin, Angela Merkel ve Tayyip Erdoğan geliyor, o kadar!

Bu liderleri beğenirsiniz yahut beğenmezsiniz, üslûplarından ve politikalarından hoşlanmamak da size kalmıştır ama kendilerinden her vesile ile sözettirdikleri hakikatini reddedemezsiniz.

HAVA DURUMU
Cuma15 MPH30°
Güneşli