SON DAKİKA
HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.

Hatasız dizi olmaz!

25 Ağustos 2016 Perşembe, 09:36:15 Güncelleme:09:36:32
Mustafa Doğan

Mustafa Doğan

[javascript protected email address]

 

TRT’nin 15 Temmuz akşamı yayınlanan ilk bölümü darbe girişimi nedeniyle yarıda kalan dizisi ‘Hangimiz Sevmedik?’, üç haftayı geride bıraktı ve artık hakkında kalem oynatmanın zamanı geldi.
Kaçıp evlenmeye karar verdikleri gece 12 Eylül 1980 darbesine denk gelince kavuşamayan Münir ve Adile’nin hikâyesini anlatan dizinin yayın gününün 15 Temmuz darbe girişimine denk gelmesi gerçekten büyük bir tesadüf. Sırf bu nedenle bile televizyon tarihimize adını şimdiden yazdırdı.
Dizinin çıkış noktası Arzu Film filmlerinin tadını yakalayıp o samimiyeti ve sıcaklığı ekrana taşımak üzerine kurulmuş.
İyi de yapılmış...
Senaristler de “Amerika’yı yeniden keşfetmeye ne gerek var” deyip ‘Neşeli Günler’i kılavuz edinmiş kendilerine.

SAMİMİ VE EĞLENCELİ
Hikâyenin şemsiyesi de karakterler de ‘Neşeli Günler’den alınmış.
Münir’in Münir Özkul'u, Adile’nin Adile Naşit’i, Şener’in Şener Şen’i, Tarık’ın Tarık Akan’ı, Şevket’in Şevket Altuğ’u, Itır’ın Itır Esen’i, Hulusi’nin Hulusi Kentmen’i, Ayşen’in Ayşen Gruda’yı temsil etmesi sempatik olmuş.
Altan Erkekli, Cengiz Bozkurt, Can Yaman, Selen Soyder, Bülent Şakrak, Berfu Öngören, Deniz Oral, Devrim Yakut, Veysel Diker, Mehtap Bayri ve Gül Onat’tan oluşan kadro seçimi de yerinde.
Cengiz Bozkurt ve Altan Erkekli’ye ise ayrı bir başlık açmak lazım. Resmen döktürüyorlar.
Bütünü itibarıyla eli yüzü düzgün, samimi ve eğlenceli bir iş çıkmış ortaya.

ÇATIŞMA NOKTASI HATALI
Tabii senaryodaki boşluğu göz ardı edersek!
Adile’nin, eski aşkı Münir’in kardeşi Şener’den yarı hissesini alıp ortak olduğu, Münir’le bir türlü paylaşamayıp sürekli didiştikleri dükkânla ilgili öykü hatalı.
Çünkü bu konuda kanunlar açık.
Hisseli bir tapuyla ilgili bir satış durumunda yasa, hisse sahibine, ortakları tarafından başkasına satılan diğer hisseleri parasını ödeyerek kendi üstüne alma hakkı tanıyor.
Yani Adile’ye sürekli “Hisseni bana sat” diyen Münir, aslında 60 bin lirayı ödeyip kardeşinin sattığı hisseyi kolayca üzerine alabilir.
Üstelik Münir’in kızı Itır da avukat ve bunu bilmesi lazım.
Dizinin çatışma noktalarından biri olan konunun aslında mantıklı bir dayanağı yok kısacası...
Neyse, hatasız dizi olmaz! Yeşilçam filmlerinde böyle şeyler görmezden gelinirdi, burada da öyle olsun.
Sonuçta ‘Neşeli Günler’deki turşu çatışması da mantıklı değildi değil mi!
Özetle, senaryo patinaja düşmez, sahneler uzadıkça uzamaz ve en önemlisi samimiyet çizgisi aşılmazsa izleyici bu diziyi sever.

 

KISA KISA

- Sefer’in yeni projesi belli oldu! ‘Poyraz Karayel’deki performansıyla büyük beğeni toplayan Kanbolat Görkem Arslan, ‘Hayat Bazen Tatlıdır’ dizisi için Süreç Film’le anlaştı. Romantik komedi türündeki dizide Arslan başrolü Birce Akalay ve Ufuk Özkan’la paylaşacak. Proje, Arslan’ın kariyerindeki ilk başrolü olacak. Yolun açık olsun Sefer!
- Sevgili Ranini’nin haberine göre, Ezel’in yaratıcısı Kerem Deren, Peyami Safa’nın Server Bedi takma ismiyle yayınladığı ölümsüz eseri ‘Cingöz Recai’ için Limon Film’le el sıkışıp kolları sıvamış. Arsen Lüpen’den izler taşıyan ve bir hırsız-polis kovalamacasını anlatan serinin dizi versiyonunda başrol için Buğra Gülsoy’a teklif götürülmüş.
- ‘Siyah Beyaz’a niyet, ‘Cesur ve Güzel’e kısmet! Kıvanç Tatlıtuğ ve Tuba Büyüküstün’ün senaryo kriziyle gündeme gelen dizisi ‘Siyah Beyaz’, beklendiği gibi ertelendi. İkili, şirketin bir diğer projesi ‘Cesur ve Güzel’ ile ekim ayında ekranda olacak. Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat’ın ‘Siyah Beyaz’ı ise sezonun ikinci yarısında yeni isimlerle çekilecek.
- TFF 1. Lig, bu sezon hem sponsorsuz hem yayıncısız kalınca ilk hafta maçları sadece internet üzerinden yayınlanmış, bu durum da taraftarların tepkisini çekmişti. TRT geçmiş yıllarda olduğu gibi taşın altına eline koydu ve sorun çözüldü. Maçlar bu haftadan itibaren TRT kanallarından ve TRT WEB üzerinden yayınlanmaya başlayacak.

BU YAZIYA İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

DİĞER YAZILARI


TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN