ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
13 Ekim 2016 Perşembe, 09:28:08 Güncelleme:09:29:35

Ekimin ilk karnesi

 

Ekim ayıyla birlikte yeni yayın dönemi start aldı ve kanallar arasındaki yarış kızıştı.
Özellikle diziler tarafında kıyasıya bir rekabet var.
Kimler kazandı, kimler kaybetti diye merak edenler için ilk 10 günün genel bir fotoğrafını çekmeye çalıştım. Değerlendirmelerde Tüm Kişiler kategorisini dikkate aldım.
İşte ortaya çıkan tablo…
Pazartesi akşamları ‘İçerde’, zirvedeki yerini sağlamlaştırdı. İkincilik için ‘Kırgın Çiçekler’ ile ‘Babam ve Ailesi’ yarışıyor. Üçüncü sezonundaki ‘Paramparça’ şaşaalı günlerinden artık çok uzakta. Kan kaybetmeye devam ediyor. Yerini ‘Cesur ve Güzel’e kaptırması sürpriz olmaz! ‘Hangimiz Sevmedik’ ise TRT dizisi olmanın keyfini sürüyor! ‘Hayat Sevince Güzel’ havlu attı. Fox, onun yerini ‘Umuda Kelepçe Vurulmaz’la ya da Kutsi’li ‘Kalbimdeki Deniz’le dolduracaktır ama bu, var olan tabloyu değiştirmeyecektir.

FAMİLYA’NIN NEFESİ ÇUBUK KESİLDİ...
Salı akşamları ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ ilk sırada. İkincilik yarışı ‘Hayat Şarkısı’ ve ‘Gülümse Yeter’ arasında geçiyor. ‘Familya’ iyi başladı ama nefesi çabuk kesildi. ‘Fenevbahçe’ olayı da işin tuzu biberi oldu. Buradan toparlaması ne yazık ki artık mümkün değil. Günün yenisi ‘Anne’, tanıtımlarıyla “Yarışta ben de varım” mesajı veriyor. İlk bölümü merakla bekliyorum.
Çarşambaları ilk üç ‘No: 309’, ‘Kara Sevda’, ‘Aşk Laftan Anlamaz’ şeklinde sıralanıyor şimdilik. Bu hafta ‘Poyraz Karayel’in sezonu açmasıyla tablo değişecek. Tabii ‘Diriliş-Ertuğrul’ geri döndüğünde kartlar yeniden dağıtılacak ve rekabet ikincilik için yaşanacak. atv bu güne Emrah’lı ‘Aşk ve Mavi’yi monte edebilir ama bu hamle zirveyi etkilemez.

CUMARTESİLERİ PARLAK DEĞİL
‘Kurtlar Vadisi’nin yokluğunda ‘Yüksek Sosyete’, ‘Bodrum Masalı’ ve ‘Yeter’ şeklinde oluşan perşembe ekranındaki sıralamayı bu hafta ‘Cesur Yürek’ bozacak gibi görünüyor. Kanal D, ‘Bodrum Masalı’nı ‘Tatlı İntikam’ın yerine konumlandırıp burada ‘Vatanım Sensin’le güçlü bir giriş yapabilir. ‘Yüksek Sosyete’ de hafta sonuna kaydırılıp yerini ‘Cesur ve Güzel’e bırakabilir. İşte o zaman taşlar yerinden oynar! Fox da final kararı aldıkları ‘Kördüğüm’ün boşluğunu ‘Muhteşem Yüzyıl Kösem’le kapatırsa perşembe sallanır!
Cumaları ‘Arka Sokaklar’ ve ‘Kiralık Aşk’ arasında birincilik için tatlı bir rekabet var. ‘Bana Sevmeyi Anlat’ müzmin üçüncü görünümünde. ‘Sevda Kuşun Kanadında’nın reyting iddiası da kaygısı da yok. Atv, Emrah kozunu burada da masaya sürebilir. ‘Aşk ve Mavi’ için cuma, çarşambadan daha mantıklı duruyor.
Cumartesileri reytingler açısından diziler için pek parlak bir gün değil. ‘Rüzgarın Kalbi’ rakiplerinin önünde. Onu ‘Kertenkele Yeniden Doğuş’, ‘Tatlı İntikam’, ‘Seksenler’ ve ‘İlişki Durumu: Evli’ takip ediyor. Yukarıda da belirttiğim gibi, eski tadından uzaklaşan ‘Tatlı İntikam’ın kan kaybedeceğini ve yerini ‘Bodrum Masalı’na kaptıracağını düşünüyorum!
Pazar akşamları da cumartesiden farklı değil. ‘O Hayat Benim’, ‘Seviyor Sevmiyor’, ‘Arkadaşlar İyidir’ izleyicinin ilk üç tercihi. ‘Baba Candır’ ve günün yenileri ’Altınsoylular’ ile ‘Hayat Bazen Tatlıdır’ da reyting terazisine çıkınca burada birincilik el değiştirir.

HABERİN LİDERİ SHOW ANA HABER
Haber bültenleri yarışında ise Show Ana Haber zirveye demir atmış durumda.
Hafta içi Jülide Ateş, hafta sonu ise Pınar Erbaş’ın anchorwoman’lığındaki Show Ana Haber, ilk 10 günün 9’unda birincilik koltuğunda yer aldı. Ramazan Kurnaz ve ekibi, gündemden kopmadan, insan hikâyelerini öne çıkardıkları, hayatın içinden detayların yer aldığı özel haberlerle büyük bir iş başardılar.
İkincilik tarafında ise aslında bir yarıştan bahsetmek mümkün değil.
1 gün birinciliği elde eden, hafta içi Cem Öğretir’le, hafta sonları Şebnem Sunar Küçük’le izleyici karşısına çıkan atv Ana Haber, geride kalan dokuz günde hep üçüncülükte kalmış.
Hafta içi Fatih Portakal’lı, hafta sonu Gülbin Tosun’lu Fox Ana Haber ise 1 üçüncülük dışında diğer tüm günler ikinci sırada kendisine yer bulmuş.
Diziler ve ana haber bültenleri rekabetinde ilk 10 günün fotoğrafı böyle.
Ne diyelim, iyi olan ve hak eden kazansın.

HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH27°
Az Bulutlu