ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
17 Ekim 2016 Pazartesi, 09:47:00 Güncelleme:09:47:11

İyilik para ediyor!

 

İzlemekten keyif aldığım programlar arasına bu sezon bir yenisini daha ekledim.
Adı ‘Dinle Kazan’. “İyilerin kazandığı program” sloganıyla pazar geceleri TRT’de ekrana geliyor. Yine TRT işi olan ‘Sen Olsan Ne Yapardın?’ın yapım şirketinin imzasını taşıyor. Onunla aynı hattan ama yarışma formatında ilerliyor. Yine onun gibi sosyal bir deney rolünü de üstleniyor.
İçinde “Birbirimizi ne kadar dinliyoruz?”, “Çevremizde olanlara karşı ne kadar duyarlıyız?” gibi soruların yanıtlarını barındırıyor.
Programda, gizli kameralarla çevrili bir alanda profesyonel oyuncular, bir hikâye kurgulayıp sizden yardım istiyorlar. Hikâye kısmı bittikten sonra sunucu Derda Yasir Yenal kameralarla ortaya çıkıyor.
Yarışma kısmı da burada başlıyor. Oyuncunun hikâyesinden yola çıkarak size 5 soru yöneltiyor. Her doğru cevabın ödülü nakit 50 TL .
Altıncı soru isteğe bağlı. Kazandığınız parayı ikiye katlamak isterseniz Yenal size bu kez bir basit soru bir de genel kültür sorusu yöneltiyor. Bilirseniz paranız ikiye katlanıyor. Bilemezseniz kazandığınız paranın yarısını kaybediyorsunuz.
Yarışmanın amacı iyileri ödüllendirmek ve iyilik yapmaya özendirmek. Sırf üstlendiği bu misyon için bile ekranda olmayı hak ediyor.
Benim izlediğim bölümde hikâye, oğlunun “Markete gideceğim” bahanesiyle Alzheimer hastası annesini kısa bir süreliğine yoldan geçen vatandaşlara emanet etmesi üzerine kuruluydu.
Haftanın yıldızları Karadenizli dünya tatlısı abla ve arabasıyla seyir halindeyken teyzeyi görüp yardım etmek için duran genç adamdı.
Her ikisine de etrafımızda hâlâ iyi yürekli insanların olduğunu gösterdikleri için yürekten teşekkür ediyorum. İyiliğin ödüllendirilmesi de ayrıca mutluluk verici.
İzleyin, izlettirin. İzleyin ki hayata ve insanlara karşı umudunuz artsın. İzlettirin ki çevrenizde iyi insanlar çoğalsın.

 

Tiyatro iyidir, iyileştirir

Yaklaşık 8 yıldır birlikte çalıştığım ve tiyatro aşkına bizzat şahit olduğum sevgili arkadaşım Ece Saruhan, cumartesi akşamı kariyer yolculuğunda yeni bir sayfa açtı.
“Her hafta sadece bir kişi okuyup tiyatroya gitse bana yeter” motivasyonuyla başladığı köşe yazarlığı serüveninde güzel işlere imza attı, atmaya da devam ediyor.
Sıra, daha çok insana dokunmak için televizyona geldi.
Aynı heyecan ve aşkla, “Kültür sanat açısından çölü andıran televizyon ortamında her hafta yine sadece bir kişide sanatla dost olma ya da dostluğunu pekiştirme arzusu yaratabilirsem yetecek bana” diyerek çıktı yola bu sefer.
İçinde sanatın tüm renklerini barındıran ama en çok da tiyatro olan ‘Bloomberg HT Life’ programıyla Bloomberg HT’deki macerasına başladı.
“Tiyatro iyidir, iyileştirir” derken yine gözleri parlıyordu.
Zor bir yolculuk onunki. Kültür sanat gibi televizyon sektöründe üvey evlat muamelesi gören bir kulvarda mücadele edecek. Ama başaracak. Çünkü buna yürekten inanıyor ve çok çalışıyor.
Yolu açık, şansı ve reytingi bol olsun.

 

Fenerbahçe’ye dokunan yanıyor

Bu sezon üst üste yaşanan iki olay sonrası bu kanıya vardım.
İlk olayın kahramanı, ‘Rengârenk’ dizisinin başrol oyuncusu Selin Şekerci’ydi.
Fenerbahçe’nin sponsorluk anlaşmasını Twitter’da, “Ay dur telaştan şunu yazmayı unuttum, Fenerbahçe Hello Kitty anlaşmasını gönülden tebrik tebdsjdksjsj ahahahahaha” diye tiye alınca sarı lacivertlilerin sert tepkisini çekti.
Ardından, “Keşke basit bir şaka bu hale gelmeseydi” diye tüm camiadan özür diledi ama adı ‘Kaçın Kurası’ olarak değişen dizisinin reytingleri bir daha iflah olmadı. Bu hafta dip yapan ve kendisine ancak 60’ıncı sırada yer bulan dizi için artık çok geç!
İkinci olayın kahramanı ise Fenerbahçe’den Inter’e, oradan da Beşiktaş’a transfer olan Caner Erkin’in fanatik Beşiktaşlı sevgilisi Şükran Ovalı’ydı.
‘Familya’ dizisinde rol alan oyuncu, bir sahnede Fenerbahçe’nin ismini Fenevbahçe diye telaffuz edince Fenerbahçeliler adeta ayaklandı. Sosyal medya üzerinden örgütlenip dizi aleyhinde kampanya başlattılar.
Ovalı ve yapım şirketi TMC tüm camiadan özür diledi ama işe yaramadı.
Malum sahnenin yayınından önce 4’üncü olan Uğur Yücel’li dizi, o hafta 17’nci, bu hafta ise 16’ncılıkta kaldı. Bu, ‘Familya’ için de tehlike çanlarının çaldığı anlamına geliyor!
Tabii iki dizinin aldığı sonuçları sadece bu duruma bağlamak doğru olmaz ama her iki olayın da reytinglere etki ettiği bir gerçek.

HAVA DURUMU
Cumartesi13 MPH30°
Az Bulutlu