ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
03 Kasım 2016 Perşembe, 09:33:23 Güncelleme:09:36:46

Haftanın panoraması

 

- Dizi sektörünün en önemli sorunlarından biri mekân. İzleyici ekranda sürekli aynı mekânları görmekten sıkılıyor. Haklılar da. Beykoz Kundura Fabrikası’na mahkûm olan yapımcılar için de bu durum büyük bir sorun. Ama bu derde çare olacak önemli bir gelişme yaşandı hafta sonu. Avrupa’nın en büyük film platosu olması hedeflenen Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi’nin temeli Büyükçekmece’de atıldı. İsminden de anlaşılacağı üzere, Hollywood ve Bollywood’a rakip olma iddiasında, büyük ölçekli bir proje. 505 dönüm arazi üzerine 1 yılda inşa edilecek platoda, 21 tane stüdyo ve 17 açık set alanının yanı sıra konaklama tesisi, spor, çocuk eğlence, yeme-içme alanları, sinema ve parklar inşa edilecek. Sektör adına sevindirici gelişme. Hayırlı olsun.

HABERLERDE MUHABİR VATANDAŞ DÖNEMİ

- Teknolojinin hayatımızın merkezine oturmasıyla haberlerde artık muhabir vatandaş dönemi başladı.
Şimdilerde neredeyse tüm haber merkezlerinin bir WhatsApp ihbar hattı var. Cep telefonunuzla çektiğiniz görüntüleri, olayla ilgili bilgileri de yazarak verilen numaralara göndermeniz kâfi. Vatandaşların seslerini duyurmalarına vesile olması nedeniyle desteklediğim bir uygulama. Yalnız gönüllü muhabirlere bir uyarım olacak. Kayıt yaparken telefonunuzu dik değil, yan tutun. Zira dik çekilen görüntüler ekrana uygun değil!

SAĞIM SOLUM, ÖNÜM ARKAM DRONE !

- Teknolojik gelişmelerin televizyona yansıması WhatsApp’la sınırlı değil. Drone’ların yaygınlaşmasıyla dizilerin neredeyse her bölümünde bir kuşbakışı sahneye rastlıyoruz. Türk izleyicisinin Vizontele ile tanıştığı ve o dönem yüksek maliyetleri nedeniyle lüks olan bu yöntem, şimdilerde rutinleşti. Plan çeşitliliğinin dizilerdeki durağanlığı bir nebze olsun giderdiğini düşündüğüm için kendi adıma bu durumdan memnunum. Yine de suyunu çıkarmamak gerektiği kanısındayım. Zira birkaç sahnede bir kamera havalanınca işin bir esprisi kalmıyor!

EKRANLARIN EN MEŞHUR OTOMOBİLİ...

- Diziler artık sadece ana karakterlerin yaşadığı aşklarla konuşulmuyor. İzlenme rekorları kıran yapımların oyuncuları kadar, dizilerde kullanılan otomobiller de merak konusu. Tabii ortak mekân sorunu otomobiller için de geçerli. Son örneği, kırmızı üzerine beyaz çizgili klasik Ford Mustang. ‘İçerde’de Sarp’la özdeşleşen otomobili, ‘Kertenkele Yeniden Doğuş’ta Komiser Murat kullanıyor. Kanallar arasında dolaşırken denk gelirseniz şaşırmayın. O araba, o araba!

GÜLDÜR GÜLDÜR’DEN ‘CANLI’ ŞOV...

- ‘Güldür Güldür Show’, ekranlarımızın dizilere kafa tutabilen birkaç yapımından biri. Mizah kulvarında rakipsiz. Ekibin sinerjisi muhteşem. Yazı grubu günlük hayatı çok iyi kokluyor. Kahkaha timi yarın akşam canlı yayınla evlerimize konuk olacak. Hem ekip hem de izleyici için bir ilk olacak. Canlı yayın her zaman risk demek ama yıllardır aynı sahneyi paylaşan bu kadro için durumun sorun teşkil edeceğini hiç sanmıyorum. Aksine, canlı yayın motivasyonuyla çok daha eğlenceli bir işin ortaya çıkacağı kanaatindeyim. Kaçırmayın derim.

KADIN OYUNCULAR VE STILETTO’LARI...

- Sırada sevgili görsel yönetmenimiz Aslıhan Acar Karagöz’ün bir tespiti var. Sizlerle de paylaşmak istedim. Kendisi sıkı bir dizi izleyicisi. Yerinde tespitleriyle bana da çoğu zaman destek oluyor. Son gözlemi ise stilettolarla ilgili. “Biz özel günlerde giyip birkaç saat üstünde duramıyoruz. Dizilerde kadın oyuncular maşallah ayağından çıkarmıyor. Polis rolündekilerin bile ayağında. O ayakkabılarla operasyona çıkıyorlar. Yok artık” diyor. Aslı’nın uyarısından sonra şöyle bir dikkat ettim de hiç haksız sayılmaz.

ALA’DAN CUMARTESİ SÜRPRİZİ...

- Yaz ekranında başlayıp devam eden birkaç başarılı işten biri ‘Aşk Laftan Anlamaz’. Fanlarının ismini ‘ALA’ olarak kısalttıkları dizi, çarşamba akşamları hatırı sayılır bir izleyici kitlesini ekrana çekiyordu. Geçtiğimiz hafta Metin Akpınar’ın da kadrosuna dahil olduğu ‘ALA’, dizi anlamında boş bir gün sayılabilecek cumartesi akşamına kaydırıldı. Bu haftadan itibaren de yeni gününde izleyicisiyle buluşacak. ‘ALA’cılara duyurulur.

HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH27°
Az Bulutlu