ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
07 Kasım 2016 Pazartesi, 09:31:34 Güncelleme:09:33:47

Midwood yanlış yere mi yapılıyor?

 

Perşembe günkü yazımda, Avrupa’nın en büyük film platosu olması hedefiyle 30 Ekim’de Büyükçekmece’de temeli atılan Midwood’dan bahsederken projenin dizi sektörünün en önemli sıkıntılarından mekân sorununa çare olacağını yazmıştım.
21 stüdyo ve 17 açık set alanının yer alacağı tesisin ekranda sürekli aynı mekânları görmekten sıkılan izleyiciler ve Beykoz Kundura Fabrikası’na mahkûm olan yapımcılar için sevindirici olduğunu vurgulamış, bu konudaki memnuniyetimi dile getirmiştim.
Yazım üzerine sektörden bazı arkadaşlarım aradı. Projeye öncülük yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün “Atatürk Havalimanı’na 30, yeni Havalimanına 35 dakika. Ulaşım anlamında, hem havaalanlarına çok yakın hem de kara ulaşım ağının üzerinde bulunuyor” açıklamasına takılmışlar.

HAVAALANINA YAKIN OLMAK DEZAVANTAJ
Havaalanına yakın olmanın bir avantaj değil büyük bir sorun olduğunu söylediler.
Havaalanına bu denli yakın konumlandırılan projenin özellikle de dış çekimlerde sinemacılara ve dizicilere hem ses (uçak gürültüsü) hem de görüntü anlamında büyük sıkıntılar yaşatacağını anlattılar.
Ben de konuyu Midwood yetkililerine ilettim. Lokasyonu belirlerken bu durumu hesaba katıp katmadıklarını sordum.
Aldığım yanıtı aynen paylaşıyorum: “Midwood İstanbul Film Studio Complex için doğru lokasyonun tespiti konusunda uzman yerli ve yabancı eksperler ile birlikte çalışılmıştır.
İstanbul’un farklı ilçelerindeki lokasyonlar değerlendirildikten sonra Büyükçekmece’de karar kılınmıştır.
Midwood’un bulunduğu bölge, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve 3. havalimanı iniş-kalkış yaklaşma güzergâhlarında bulunmayan İstanbul’daki en uygun noktadadır.
En yakın havalimanı olan Hezarfen Havalimanı da düzenli uçuşların olmadığı ve ses problemine neden olmayacak bir konumdadır.”

MÜZELER VE DİNİ TESİSLER DE OLACAK
Bu arada yetkililer Midwood’un sadece bir film stüdyosu olarak algılanmaması gerektiği konusunun da altını çizmişler.
Stüdyoların ve setlerin yanı sıra platoda müzelerin, sinema salonlarının, sergi-söyleşi alanlarının, 5 yıldızlı konaklama tesisinin, anaokulundan üniversiteye bir eğitim vadisinin, sinema yıldızlarıyla özdeşleşmiş konsept restoran-kafelerin, tematik sosyal eğlence alanlarının, Türk sinema tarihi müzesinin, dini tesislerin ve ofislerin yer alacağını belirtmişler.
Ben de bu denli büyük bir projede her türlü detay hesaba katılmıştır diye düşünüyorum. En azından temennim bu yönde...


HAVA DURUMU
Salı11 MPH23°
Kısmen Güneşli ve Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı