ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
14 Kasım 2016 Pazartesi, 01:39:39 Güncelleme:09:02:18

Bir haftanın anatomisi

 

Geride bıraktığımız haftada televizyon dünyası yine hareketliydi.

O nedenle kısa değerlendirmelerle haftanın fotoğrafını çekmeye çalışacağım...

CANLI CANLI SKECİN LEZZETİ BİR BAŞKA...

Ekranların mizah deyince akla gelen ilk programı şüphesiz ‘Güldür Güldür Show’. Dizilere alternatif arayanların sığındığı ilk limanlardan biri. İki haftadır canlı olarak takipçileriyle buluşuyor. Bu sütunlarda her fırsatta belirtiyorum, canlı yayının yeri her zaman başka. İzleyicinin de benimle aynı fikirde olduğunu reytingler ortaya koyuyor. Canlı yayın heyecanı ve motivasyonuyla harmanlanan skeçlerin seyrine doyum olmuyor. Emeği geçen ve bu cesur kararı alan herkesin yüreğine sağlık.

YORUMCULUK CİDDİYE ALINMIYOR

Ülkemizde yorumculuk, başta yapanlar tarafından ciddiye alınmıyor. Son örneğine Türkiye-Kosova maçında şahit olduk. Sergen Yalçın’ın kadrolara bile bakmadığı, mücadelenin 60’ıncı dakikasında yaptığı, “10-15 dakika içinde Emre Mor oyuna girebilir” yorumuyla ortaya çıktı. Emre Mor’un sarı kart cezalısı olduğu için kadroda olmadığını bilmeyen Yalçın’ı spiker Melih Gümüşbıçak, “Hocam Emre Mor cezalı” diyerek düzeltti. Sergen’e hiç yakışmadı.

‘YOLUN AÇIK OLSUN PAŞAM’

Sezonun öne çıkan işlerinden ‘Vatanım Sensin’de Mustafa Kemal sahnesi büyük ses getirdi. Halit Ergenç’in gözlerinin içi gülerek söylediği “Yolun açık olsun paşam” repliğiyle milyonları kalbinden vurduğu sahne, dizinin reytingini çift hanelere çıkardı. Atatürk’ün reyting malzemesi yapıldığını düşünüp sahneyi eleştirenler de oldu. Hatta bölümün reklam gelirinin bağışlanmasını savunanlar da. Yorumu size bırakıyorum. Yeri gelmişken, ‘Vatanım Sensin’in sektörümüzün kronik sorunlarından birini yaşadığını da belirtmeliyim. Memleketin en zor döneminde jilet gibi kıyafetler, ihtişamlı konaklar ve pırıl pırıl mekânlar inandırıcılığı törpülüyor. Kalite çıtası böylesi yüksek bir işe yakışmıyor!

CESUR VE SADECE GÜZEL…

Haftanın yenisi ‘Cesur ve Güzel’, Kıvanç Tatlıtuğ ve Tuba Büyüküstün’e rağmen 5 reytingde kaldı. Sırtını hikâye yerine ikiliye dayayan ve moda çekimi havasında görüntüler sunan diziye izleyici pek yüz vermedi. Tabii bunda, ‘Vatanım Sensin’ gibi güçlü bir rakibin karşısında olmasının payı büyük. Aşk mı vatan mı noktasında izleyici tercihini vatandan yana kullandı! Tuba Büyüküstün’ün erotizm kokan sahnelerinin de reyting kaybettirdiğini düşünüyorum. Zira, oyunculuk konusunda yerinde sayan Büyüküstün’ün, dekolteleri ve güzelliğiyle açığı kapatma çabası rahatsız edici boyuttaydı. Diğer yandan, Cesur Alemdaroğlu rolünde Kıvanç Tatlıtuğ, Tahsin Korludağ rolünde Tamer Levent ve Korkan Korludağ rolünde Erkan Avcı’nın performansları üst düzeydi. Bir de Sühan’ın nişanlısı olarak Serkan Altunorak’ın hayat verdiği Bülent gibi silik bir karakterin yazılmasını sevmedim. Bilakis, Sühan’ın kafasını karıştıracak, daha güçlü bir karakter yazılmalıydı.

TADI DAMAKTA KALACAK BİR BELGESEL

Yerli belgesel kanalımız İZ TV’de, adıyla bile yüzde gülümsemeye neden olan çikolatanın yerli tarihini anlatan bir belgesel yayınlanmaya başladı: ‘Tadı Hep Damakta: Çikolata’. Nestlé’nin desteğiyle hazırlanan belgesel, acı lezzetin çikolataya dönüşme öyküsünün yanı sıra Osmanlı sarayının çikolata alışkanlıklarından günümüze kadar gelen bir zaman diliminde çikolatanın yerli tarihine tanıklarıyla ışık tutuyor. Bir an için bile olsa en güzel çağınızı, çocukluğunuzu zihninize ve damağınıza taşıyacak bir şeye ihtiyaç duyarsınız izlemenizi tavsiye ederim. Tabii izlemeye başlamadan önce yanınızda mutlaka çikolata bulundurun. Çünkü canınız feci halde çikolata çekiyor!

SAADET’İN YERİNE LEYLA…

Kerem Bürsin’in yeni dizisi ‘Bu Şehir Arkandan Gelecek’in esas kızı başlamadan değişti. Daha önce anlaşılan Saadet Işıl Aksoy ile rol alacağı önemli bir uluslararası projenin çekim takvimi dizininkiyle çakıştığı gerekçesiyle yollar ayrıldı. Yerine ‘Tatlı İntikam’ dizisi final yapan Leyla Lydia Tuğutlu ile anlaşıldı. Kime niyet, kime kısmet!

KÖSEM SULTAN YERİNDE DURMUYOR!

Nurgül Yeşilçay, Metin Akdülger ve Farah Zeynep Abdullah’lı yeni kadrosuyla yeni kanalında ekrana gelmeye hazırlanan ‘Muhteşem Yüzyıl Kösem’ resmen baş döndürüyor! Kendi günü olan perşembe akşamı izleyiciyle buluşması planlanan dizi, ‘Vatanım Sensin’ ile ‘Cesur ve Güzel’in karşısında yer almamak için önce pazartesiye kaydırıldı. Ancak pazartesi akşamları ‘İçerde’nin başarısı yapım şirketi ve kanalı ürküttü. Ani bir kararla dizi, rekabet açısından daha uygun bir gün olduğu düşünülen cumaya alındı. Yine bir son dakika değişikliği olmazsa dizi ikinci sezonuyla cuma akşamı reyting terazisine çıkacak. Hadi hayırlısı…

HAVA DURUMU
Cumartesi13 MPH30°
Az Bulutlu