01 MAYIS 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
21 Kasım 2016 Pazartesi, 00:30:23 Güncelleme:08:56:57

Kertenkele setinde İŞ BIRAKMA EYLEMİ

 

Dizi sektörünün en önemli sorunu, üç saate yaklaşan süreler ve bunun getirdiği insanlık dışı çalışma şartları.

Bunu her fırsatta bu sütunlardan dile getiriyoruz.

Tabii tek sorun bu değil! En az süre kadar büyük başka sıkıntılar da var. Onlardan ilki ve önemlisi, insanüstü bir çabayla bölüm yetiştiren set çalışanlarının ücretlerini ya zamanında ya da hiç alamaması.

Düşünün, gecenizi gündüzünüze katıp çalışıyorsunuz ve bu yetmezmiş gibi paranızı da alamıyorsunuz.

Son örneği atv’de yayınlanan ‘Kertenkele Yeniden Doğuş’ dizisinin setinde yaşanmış geçtiğimiz cuma.

Birkaç farklı kişiden teyit ettiğim için aynen aktarıyorum.

Ekip, 7 haftadır ödeme alamadıkları için iş bırakma eylemi yapmış. (Normal şartlarda ödemeler, bölüm yayınlandıktan en geç dört hafta sonra yapılır)

Konu uygulayıcı yapımcı Erdoğan Sevinç’e iletilince kendisi hemen sete gelmiş.

Ekipteki bazı çalışanlar sendikalı olduklarından onlar da konuyu yetkililere iletmiş. Sendika da avukatlarını sete göndermiş.

Yapılan görüşmeler sonrası Sevinç, ayın 28’inde iki kaşelik, yani iki bölümlük ödeme yapılacağını sözlü olarak taahhüt etmiş.

Bunun üzerine ekip çekimlere kaldıkları yerden devam etmiş ama tabii kimsenin içi rahat değilmiş. Umarım, emekçi arkadaşlarımızın ücretleri bir an önce ödenir ve bu mağduriyet giderilir.

Ayrıca, konuyla ilgili yapım şirketine de söz hakkı doğuyor. Bir açıklama yapmak isterlerse köşemin kendilerine de açık olduğunu belirtmek isterim.

Cumanın kaybedenleri Muhteşem ve Beyaz

Başlamadan iki kez gün değiştiren ‘Muhteşem Yüzyıl Kösem’, sonunda reyting arenasına çıktı.

Bu kez yorumumu sona saklayıp önce dizinin reytinglerini vereceğim...

İlk 100 program arasında Tüm Kişiler’de 2.34 izlenme oranı ve 5.47 izlenme payıyla (Açık olan her 100 televizyonun sadece 5’inde izlendiği anlamına geliyor) 25, asıl hitap ettiği kitle olan AB Grubu’nda ise 3.27 izlenme oranı ve 8.35 izlenme payıyla (Her 100 televizyondan 8’inde izlendi) 15’inci sırada yer aldı, bir döneme damgasını vuran, ünü sınırları aşan dizi.

Tam bir hayal kırıklığı.

PRODÜKSİYON VAR, RUH YOK

Bu rakamlar, ‘Muhteşem Yüzyıl Kösem’in başlamadan bittiği anlamına geliyor. Buradan toparlaması için çok büyük mucizelere ihtiyacı var ki bu da günümüz şartlarında olası değil!

Peki izlediğimiz iş bu reytingleri mi hak ediyordu? Cevabım kesinlikle hayır.

Aslında halihazırda ekrandaki birçok yapımdan birkaç gömlek üstün bir iş çıkarmış ekip.

Zorunlu plato değişikliği de dezavantaj değil avantaj olmuş. Mekânları çok beğendim.

Oyunculuklar da başarılı. Özellikle 4. Murad rolünde Metin Akdülger’e şapka çıkardım. Şüpheyle yaklaştığım Nurgül Yeşilçay’ın da beni şaşırttığını söylemeliyim. Farah Zeynep Abdullah da sanki Prenses Farya gibi bir rol bekliyormuş.

Peki ne oldu da bu sonuç ortaya çıktı? Cevabı basit, işin büyüsü kaçtı. Muhteşem Yüzyıl ekibi çıtayı öyle yüksekte bıraktı ki, yerine ne koyarsanız koyun yavan kalıyor.

İzleyici, Meral Okay'sız, Halit Ergenç'siz, Meryem Uzerli'siz, Okan Yalabık'sız, Filiz Ahmet’siz, Selim Bayraktar’sız, Taylan Biraderler’siz diziden tat almıyor, alamıyor.

Yani özetle prodüksiyon var, kâğıt üzerinde her şey tamam ama ruh yok!

Gelelim gecenin bir diğer kaybedenine...

‘Beyaz Show’, sezonu 2.82 izlenme oranı ve 13.64 (Açık olan her 100 televizyondan sadece 14’ünde izlendiği anlamına geliyor) izlenme payıyla 22’nci, güçlü olduğu AB Grubu’nda ise 4.48 izlenme oranı ve 20.27 izlenme payıyla (Her 100 televizyondan 20’sinde izlendi) 7’nci sırada açtı.

Karşısında onu zorlayacak, izleyiciye alternatif olacak bir rakip yokken ortaya çıkan bu sonuç sonrası Beyaz’ın şapkasını önüne koyup “Ben nerede yanlış yapıyorum, yıllardır bana sahip çıkan izleyicimi niye küstürdüm?” diye düşünmesi lazım!

KEŞKE BİR SEZON ARA VERSEYDİ

Avrupa turnesine çıkıp bunu ekranda yayınlama fikri talk show mantığına zaten aykırıydı.

Çünkü bant yayın işin tüm esprisini kaçırıyor.

Çoklu konuk da öyle. Sayı çok olunca sohbet kısmı lafta kalıyor. Kimseyle doğru dürüst sohbet yapılamıyor. Konuştuk mu konuştuk minvalinde zaman dolduruluyor resmen. Skeç tarafında da durum farklı değil. Çektik mi çektik!

Anlaşılan Beyaz, programı gözden çıkarmış ve emekliliğe yeşil ışık yakmış. İzlediklerim sonrası başka mantıklı açıklama bulamadım.

Tamam, son dönemde üst üste yaşadıkları sonrası Beyaz’ın tadı kaçtı, kabul ediyorum. Ama keşke böyle, yapmış olmak için bir şey yapmak yerine, bir sezon ara verip “dersine çalışıp” güçlü şekilde karşımıza çıksaydı. Keşke…


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Pazar 26 MPH 24°
Az Bulutlu
EN ÇOK OKUNANLAR
  • 2 Adana'da tehlikeli gerginlik!
  • 3 RTÜK: Evlendirme programları yasaklanmıyor ama...
  • 4 Tüp bebek olarak doğan 2 arkadaş, babalarını arıyordu! Sonuç şoke etti!