ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
22 Aralık 2016 Perşembe, 09:29:24 Güncelleme:09:30:56

Alternatif bir televizyon deneyimi

 

Televizyon dünyasının yeni trendlerinden biri de internet televizyonculuğu.
Artık pek çok kişi ve kurum bu mecrayı etkin olarak kullanıyor.
Dijital dünyanın kucağına doğan Z kuşağı çocuklarının bu tür yayınlara ilgisi büyük. Yakın gelecekte internet televizyonculuğunun bugünkünden çok daha etkin olacağını söylemek için kâhin olmaya gerek yok!
Geçtiğimiz günlerde, Billur Kalkavan’dan bir mail aldım.
“Hayat arkadaşım” dediği Buğra Bahadırlı ile birlikte 14 Ağustos 2014’te kurduğu, “Türkiye’nin ilk bağımsız internet televizyonu” sloganlı billur.tv’den bahseden bir mail.
Mail sonrası, varlığından haberdar olduğum ama dürüst olmak gerekirse çok takip etmediğim kanala daha sık göz atmaya başladım.
Önce biraz içeriğinden bahsedeyim…
Kendi yatırım ve imkânlarıyla ayakta duran kanalda, astrolojiden cinsel sağlığa, estetikten güzelliğe, sosyal sorumluluktan eğitime, spordan hukuka ve alternatif tıbba kadar farklı konularda 1500 program çekmişler şu ana kadar. (Benim favorim Seçil Sağlam’ın sunduğu, ev konaklaması yapılarak seyahat edilen ‘Bi’ Dünya Evim Var’.)
Youtube’dan bağımsız olmaları, kendi altyapılarını kurmuş olmaları en büyük avantajları.
Geçen ay itibarıyla ayda 5 milyon sayfa görüntülenmesi ve 1.5 milyon seyirciye ulaşmışlar.
Gelişip büyümeye odaklı özgür bir platform olarak yeni fikirlere açıklar.
Şimdilerde Kasımpaşa’da bir de küçük stüdyo kurmuşlar ve büyümenin yollarını arıyorlarmış.
İçerik ve sunum olarak ezber bozan kanalı alternatif bir televizyon deneyimi yaşamak isteyenlere şiddetle tavsiye ederim.

REYTİNG KAYGISI YOK
Billur Kalkavan her zamanki gibi çok cool ve rahat. Şortu ve sandaletiyle olduğu gibi, kimi zaman çıplak ayakla da karşınıza çıkıveriyor. Öyle kasılma falan yok. Ayağını altına alarak rahat ediyorsa öyle oturuyor misal.
Kanalın alametifarikası da bu aslında: Doğallık.
Reyting kaygısı olmaması da içeriklere pozitif yansımış.
Tabii kanalın içerikte çeşitliliğe gitmesi, Z kuşağını da yakalaması şart. Eğlencesiz olmaz mesela.
Mutlaka bu alanda da program üretmeliler. Hatta mini dizi projeleri hazırlamalılar. Küçük prodüksiyonlarla alternatif işler ortaya çıkarabilirler.
Ben artık kendilerini takipteyim. Siz de arada göz atın derim…

 

Keskin sirke küpüne zarar

TRT’nin büyük umutlarla başlayan ancak aynı büyüklükte hayal kırıklığı yaşatan dizisi ‘Hangimiz Sevmedik’, son günlerde kavga haberleriyle gündemde.
Dizide evli bir çifti canlandıran Selen Soyder ve Can Yaman, her sette olabilecek bir atışma yaşamıştı geçenlerde. Ancak olay sözlü tartışmadan bardakların fırlatıldığı bir kavgaya dönüşünce olay basına yansımıştı.
Kulağımıza gelenlere göre, yönetmen Metin Balekoğlu’nun müdahale etmesiyle oyuncular sakinleşmiş, olay tatlıya bağlanmıştı.
Ancak öyle değilmiş…
Dün Selen Soyder’in bağlı bulunduğu Icon Ajans’ın yaptığı basın açıklaması, durumun sandığımızdan daha ciddi olduğunu gösterdi.
Açıklama şöyle…
“Oyuncumuz Selen Soyder hakkında son günlerde çıkan ‘Hangimiz Sevmedik’ dizisinin setinde rol arkadaşı Can Yaman ile kavga ettiğine dair haberler yayından yayına değişerek bambaşka boyutlara taşınmıştır. Olayların çıkış kaynağı Can Yaman’ın sette gösterdiği kontrolsüz ve saldırgan tavırlarıdır. Tüm set ekibinin de tanık olduğu bu uygunsuz tavırlar doğrudan oyuncumuz Selen Soyder’i de hedef aldığında bu durum kabul edilmez bir boyuta ulaşmış ve doğrudan yargıya intikal ettirilmiştir.”
Anlayacağınız, olay yargıya intikal edecek kadar büyük.
Kim haklı kim haksız mahkeme karar verecek. Fakat bu tatsız olay sadece iki oyuncuya değil, tüm ekibe pahalıya patlayacak.
Çünkü TRT yönetimi, bu haberlerden çok rahatsız olmuş. Rahatsızlıklarını da yapımcıya iletmiş. Haliyle dizinin fişi de çekilmiş. Normalde haziran ayına kadar devam etmesi planlanan dizi için final kararı alınmış.
Boşuna dememişler “Keskin sirke küpüne zarar” diye…


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cuma24 MPH27°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı