ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
05 Ocak 2017 Perşembe, 09:22:52 Güncelleme:09:23:09

Jürisinin formattan bihaber olduğu yarışma

 

Serdar Ortaç ve Kibariye’nin jüri koltuğunda oturduğu, Çağla Şıkel’in sunduğu ‘En İyi Ben Söylerim’le salı akşamı tanıştık.
Önce izlemeyenler için kısaca formattan bahsedeyim…
Sekiz yarışmacı, finalde iki kişi kalana kadar her etapta farklı türlerdeki bir şarkının 30’ar saniyelik kısmını seslendiriyor.
Stüdyodaki izleyiciler, ‘Kim Milyoner Olmak İster?’deki gibi bir butonla en iyi performansı oyluyor ve o yarışmacı koruma altına alınıyor.
Ardından geriye kalan yarışmacılardan ikisini Kibariye koruma altına alıyor, kalanlar arasından elenecek ismi Serdar Ortaç seçiyor.
Final öncesi, etaplarda elenen isimlerden yarışmaya tamamen veda eden iki kişi belirlendikten sonra (Sonraki hafta, elenen iki isim yerine yarışmaya iki yeni yarışmacı katılıyor) finale kalan ikili düelloya çıkıyor. Jüri birincide mutabık kalırsa 10 bin TL’lik ödülü o isim alıyor. Mutabık kalamazlarsa birinciyi seyircilerin oyları belirliyor.

JÜRİ KUCAK KUCAĞAYDI
Yarışmayla ilgili aldığım notlar ve izlenimlerim şöyle…
Çağla Şıkel’in sunuş tarzı bana ziyadesiyle Öykü Serter’i hatırlattı. Meslektaşını dikkatle izlediği ve hatta taklit ettiği izlenimine kapıldım. Defalarca prova yaptığı belliydi, performansı kusursuza yakındı ancak doğallıktan çok uzaktı.
İyi polis rolü biçilen Kibariye ile kötü polisi oynayan Serdar Ortaç’ın formattan bihaber olmaları, ne yapacaklarını bilememeleri şık değildi. Derslerine çalışmış olmalarını beklerdim. ‘O Ses Türkiye’yi hatırlatan dönerli koltuklar birbirine öyle yakın konumlandırılmış ki, ikili neredeyse kucak kucağaydı! Ayrıca koltuk zamanında yönlendirilemediği için jürinin birkaç bölüm sonrası boyun fıtığı olması işten bile değil!
Jüriyle devam edeyim…
Sürekli kendini anlatan, “Ben böyleyim” diyen Kibariye jüri lügatimize pişik, kıllı, keklik, cayır cayır gibi yeni terimler kazandırdı. Sempatik miydi? Bence tartışılır. Aralarda kısa kısa seslendirdiği şarkılarla aldığı paranın hakkını vermeye çalıştı.
Serdar Ortaç’ı jüri olarak fazlasıyla iyi niyetli buldum. Kimseyi kırmamak için büyük çaba sarf etti. Sude’yi de vokalist olarak işe alma sözü vererek eledi. Ancak ilerleyen etaplarda, “Sen zaten iyisin, her türlü yürürsün” deyip daha kötü söyleyeni seçmesine anlam veremedim. Yarışmanın amacı iyiyi seçmek değilse başka tabii!

HAFTAYA İŞİ ÇOK ZOR
Söz konusu şarkı yarışması olup format da yerli olunca yarışmacı seçimleri bizi yine şaşırtmadı. Sesin yanında hikâye yine başroldeydi. Urfalısı da vardı aralarında, moto kuryesi de, öğrencisi de müzisyeni de. VTR’lerde ailelerin de işin içine dahil edilmesi cabası. Tabii gözyaşı olmadan olur mu? Olmaz! Halil, anneannesini anlatırken gözyaşlarını tutamadı.
Performanslar sırasında yarışmacıların seyircilerden aldıkları oy, ekranda hız göstergesi şeklinde gösterilirken sürenin verilmemesi enterasandı.
Yarışmacıların sesleri fena değildi, özellikle erkeklerin. Zaten finale de Mustafa ile Halil kaldı ve seyirci oylarıyla Urfalı Mustafa birinci oldu.
Reytinglere gelince…
Tüm Kişiler’de 5.15 reytingle 4’üncü, AB Grubu’nda ise 4.90’la ikinci oldu. Tabii karşısında, reklam anlaşmalarının yenilenme süreci nedeniyle tatilde olan dizilerin yokluğunda. Haftaya bu reytingleri mumla arar!
Lafı daha fazla uzatmayayım, bu haliyle uzun soluklu bir iş olacağını düşünmüyorum. Canlı yayına dönülürse belki ömrünü birkaç hafta uzatabilir, o kadar.

 

Ahmet Hakan kozu yarışı etkiler mi?

Majör kanallar arasında, tıpkı dizilerde olduğu gibi ana haber bültenleri arasında da kıyasıya bir yarış var.
Temmuz, eylül, ekim, kasım ve aralık aylarını Ramazan Kurnaz yönetiminde, hafta içi Jülide Ateş, hafta sonu Pınar Erbaş’ın sunduğu Show Ana Haber zirvede kapattı.
Onu Doğan Şentürk yönetiminde, hafta içleri Fatih Portakal, hafta sonları ise Gülbin Tosun’un sunduğu Fox Ana Haber takip ediyor.
Liste çoğunlukla atv, Kanal D, Star ve TRT 1 olarak şekilleniyor.
Yarışta üst sıraları hedefleyen Kanal D’de Serdar Cebe’nin oturduğu koltuğu 16 Ocak’tan itibaren Kanal D Haber Dairesi Başkanı olarak atanan Ahmet Hakan devralacak.
Kanal 7’de aynı görevde bulunmuş Hakan’ın adaptasyon sorunu yaşamayacağı kesin. Bu durumun kanallar arası rekabeti pozitif yönde tetikleyeceği de.
Ancak kısa vadede reyting yarışında, en azından ilk iki arasına girmesini çok muhtemel görmüyorum.
Çünkü kanallar için bir prestij unsuru olan ana haber bültenlerinin izleyicisi ziyadesiyle tutucu. O tarafta alışkanlıkları değiştirmek çok kolay değil.
Yine de rekabet iyidir ve başarıyı tetikler.
Bize de iyi olan kazansın demek ve Ahmet Hakan’a yeni görevinde başarılar dilemek düşer.

HAVA DURUMU
Salı33 MPH24°
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı