ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
12 Ocak 2017 Perşembe, 00:33:41 Güncelleme:09:47:12

Bize her gün ‘dizi maratonu’

 

Online televizyon platformlarının hayatımızdaki yeri her geçen gün artıyor.

Netflix, Amazon Prime Video gibi global şirketler ile Blu TV, Puhu gibi yerli rakiplerinin rekabet ettiği bu yeni mecra, TV izleme alışkanlıklarını da değiştiriyor.

Netflix’in dizilerin tüm sezon bölümlerini aynı anda yayınlamasıyla akıma dönüşen binge-watching gibi.

Bir dizi ya da TV programının bölümlerini art arda izleme rutinini tanımlamak için kullanılan kavram Türkçe’ye dizi maratonu olarak çevrilmiş. (Online Diziler ve Alışkanlıklar, başlıklı yazım sonrası Netflix’in Türkiye partnerinden aldığım mail’le öğrendim ben de)

Yani bu platformlardaki, süreleri ortalama 50 dakika olan içeriklerden birinin üç ya da daha fazla bölümünü art arda izlediğinizde maratona çıkmış oluyorsunuz.

Yani aslında biz bilmeden her gün maratona çıkıyormuşuz da haberimiz yokmuş!

Malum, şu sıralar 150 dakikanın aşağısında dizi yok ekranlarımızda. Aksine, 190 dakikalara koşuyoruz!

O nedenle izleyicilerimiz bu mecralara geçiş yaptığında, platformların işi çok zor olacak.

Zira bizim izleyicimiz maratona ziyadesiyle idmanlı, içerik üretmek ve bölüm yetiştirmek için çok ama çok çalışmaları gerekecek!

Bu arada yeri gelmişken, her birini ayrı ayrı kullanmaya başladığım platformlarla ilgili izlenimlerimi de yakında burada paylaşacağım…

 

YILDIRIM DOĞRU İSİM DEĞİL 

‘Kim Milyoner Olmak İster?’de Kenan Işık’ın yaşadığı talihsiz kaza sonrası zorunlu bir değişiklik yaşanmış, koltuğu Selçuk Yöntem devralmıştı.

‘Büyük Risk’ yarışmasıyla yaşadığı 400 bölümlük sunuculuk tecrübesi sonrası dümene geçen usta oyuncu, zor bir yükün altından başarıyla kalktı.

Işık’la özdeşleşen bir yarışmada öylesine karizmatik birinin yerini doldurmak gerçekten büyük işti.

Bu vesileyle Yöntem’i tebrik edip yarışmada dümene geçecek yeni isme, yani Murat Yıldırım’a geleyim…

Lafı hiç dolandırmayacağım, Yıldırım bu yarışma için doğru isim değil.

Bir kere o koltukta oturan ismin kesinlikle karizma sahibi olması şart.

Kariyer ve donanım olarak da seleflerinden eksik kalmayacak biri olmalı.

Bir de yaş faktörü var. Söz konusu bir bilgi yarışması olduğu için yaş faktörü de sunucuyu izleyici nazarında inandırıcı kılan önemli bir faktör.

Sözün özü, Yıldırım’ın ne karizması, ne yaşı, ne donanımı, ne de düşüşe geçen popülaritesi bu zor yükün altından kalkmaya yeter.

Yine de kendisine bu zor görevde başarılar diliyorum.

Umarım beni ve çevremde görüşlerine başvurduğum isimleri yanıltmayı başarır, ben de buradan kendisini tebrik ederim.

 

LİMON YAPIMDAN CEVAP

Pazartesi günü ‘Şevkat Yerimdar’a Yer Bulunamadı’ başlıklı yazımda, Fox TV için çekilen ve ocak ayında ekrana gelmesi planlanan dizinin nisana ertelendiğini yazmıştım.

Ücretler, diziler yayınlandıktan minimum dört hafta sonra ödendiğinden, dokuz bölümü çekilen dizinin ekibinin ve oyuncularının mağdur olduğunu belirtip yapımcıya bu mağduriyeti giderme çağrısında bulunmuştum.

Ekipten güvendiğim bir kaynağımdan gelen bilgiye dayandırarak kaleme aldığım yazım sonrası Limon Yapım’ın patronu Hayri Aslan aradı.

Dizinin ertelendiği haberinin doğru olduğunu, talebin kanaldan geldiğini söyledi.

13 bölüm yayın garantisi aldıklarını ve çekimlere devam ettiklerini ancak yayın tarihinin henüz netleşmediğini söyledi.

Konuyla ilgili ekiple bir toplantı yapıp durumu kendileriyle paylaştıklarını anlattı, yapımcı olarak böyle bir zorunlulukları olmadığının altını çizerek.

Henüz 7’nci bölümü çektiklerini, halen 4’üncü bölümle ilgili revizeler yaptıklarını, kanala ise şimdilik iki bölüm teslim ettiklerini belirtti.

“Sıfırdan Balat inşa ettik. Ciddi yatırım yaptık. Kaliteli bir iş çıktı ortaya, kanal da çok memnun. Amacımız diziyi bir an önce yayına sokmak değil. Yayın tarihi konusunda başka bir projenin etkisi olmadı. Şevkat Yerimdar için en doğru zamanlamanın bulunmasına çalışıyoruz. Zaten ortalık dizi çöplüğüne döndü” tespitinde bulunduktan sonra ücret konusuna da açıklık getirdi.

Kaynağımın aksine ekibe ve oyunculara anlaşmaları çerçevesinde ödeme yaptıklarını açıkladı.

İlk yazımda da dediğim gibi, elçiye zeval olmaz.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH30°
Az Bulutlu