ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
23 Ocak 2017 Pazartesi, 10:05:29 Güncelleme:10:05:37

Yarım saatliğine Sherlock olmak

TLC’nin dördüncü sezon bölümlerini İngiltere ile aynı anda yayınladığı ‘Sherlock’ dizisi için perşembe akşamı verdiği davette yarım saatliğine dedektifliğe soyunduk.

Başrollerini Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın paylaştığı diziden uyarlanan kaçış oyununda bizim görevimiz, İstanbul’da planlanan dört suikastı engellemek için ustalıkla gizlenmiş koda ulaşıp Sherlock’a mesaj atmaktı.

Dizideki karakterler ve olaylardan ilham alınarak tasarlanan oyun çok heyecanlıydı. Şifre ve bulmacalar da ustalıkla yerleştirilmişti.

Sherlock Holmes’un yardım çağrısının ardından, Moriarty’nin şeytani planlarını engellemek için işe koyulduk ve MI6 ajanı kostümlü arkadaşların yardımını da alarak görevi başarıyla tamamladık. Tabii ben sadece dedektiflik yapmadım, TLC ekibiyle sohbet de ettim.

Türkiye macerası 2015’te başlayan kanalın geldiği noktadan ve geri dönüşlerden çok memnunlarmış.

Benim de eleştirdiğim HD yayına geçmek konusunda çalışmalara başlamışlar. “Yerli içerik olacak mı?” diye de sordum, bu fikre uzak olmadıklarını söylediler. İnce eleyip sık dokuyorlarmış. Bir şey yapacaklarsa da değsin diye düşünüyorlar.

Altyazı ve dublaj konusunda da sosyal medyadaki tepkilere ve izleyici yorumlarına göre hareket ediyorlarmış. Gündüz kuşağında dublaj, prime time’da ise altyazı seçeneğine ilgi daha fazlaymış. Her ikisini seçmeli hale getirmek de planlamalar arasındaymış.

Online platformlar Netflix, Amazon Prime, Blu TV ve Puhu’nun sektöre girişinin rekabeti artırdığını kabul ediyorlar ama onlar da boş durmuyorlarmış. İnternet sitesi ve mobil uygulamaları daha kullanışlı hale getireceklermiş.

Acı tesadüf

Barış Arduç, Elçin Sangu ve Onur Büyüktopçu’nun kariyerlerinin sıçrama noktası olan ‘Kiralık Aşk’ın final haberini verdiğimde, ki benim yazdığım tarihten de erken bitti, dizinin fanlarından işitmediğim hakaret kalmamıştı.

Tabii bunda, yazımın ardından Ortaks Yapım’ın, “Kanalımızla yaptığımız görüşmelerde hikâyemizin yolculuğunun nerede ve ne şekilde finalize olacağını tasarlamıştık. Stratejik planlamamıza göre hikâyemizi birlikte kararlaştırdığımız doğrultuda, adım adım ilerletiyoruz ancak final tarihimizi henüz kesinleştirmedik” açıklamasının etkisi büyüktü. Bazı meslektaşlarımın dizinin üç ay daha ekranda olacağını garanti etmeleri de öyle.

Neyse ki gerçeklerin zamanla ortaya çıkma gibi bir alışkanlığı var!

Ancak konumuz bu değil. Kim bilebilirdi ki dizinin final yaptığı gecenin sabahında, Sadri Usta karakterine hayat veren ve bir süredir kanserle mücadele eden Ayberk Atilla’nın aramızdan ayrılacağını.

Hayat bu defa acı tarafını yüzümüze çarpıverdi. Rol aldığı dizi son kez izleyiciyle buluşurken usta oyuncu hayata veda etti.

Benim için zihnimde bu acı anıyla kalacak hep ‘Kiralık Aşk’.

Bu vesileyle Ayberk Atilla’ya Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum.

Özge’nin reytingi yok

Bir süredir Lifetime’da hafta içi ‘Özge Ulusoy’la Lifestyle’ isimli programa imza atıyordu Özge Ulusoy.

Kadına dair tüm konuların ele alındığı program, hedeflenen başarının uzağından bile geçemedi.

Bunun birçok sebebi var. Tematik bir kanalda yayınlanıyor olması ve ulaşabileceği kitlenin sınırlı olması, içeriğin zayıf, Ulusoy’un sunuculuk yeteneğinin ve ekran ışığının olmaması gibi birçok faktör sayılabilir.

Fiziğin ve güzelliğin ekranda tek başına geçerli akçe olmadığının en büyük kanıtı aslında Özge.

Tabii özel hayatı ve içinde yer aldığı projelerle sürekli ekranda ve basında yer alması da başka bir sebep. Yüzü öylesine eskidi ki, izleyici için hiçbir cazibesi kalmadı. Yani reytingi yok.

Böyle bir ortamda, tv8.5’a transfer olması kafanızı karıştırmış olabilir. (Kendisi bugünden itibaren ‘Özge Ulusoy ile Yaşamın Renkleri’ ismi ve aynı içerikle yeni adresinde izleyici karşısına çıkacak)

Karıştırmasın. Çünkü sektörümüz böyle. Yetkinlik değil, popülerlik, rekabet değil, ilişkiler geçerli her zaman.

Lafa gelince, “Sektör hep aynı isimler etrafında dönüyor” diye şikâyet ediliyor ama iş gençlere ve hak edenlere fırsat vermeye geldiğinde kimse oralı olmuyor.

HAVA DURUMU
Pazar15 MPH29°
Kısmen Güneşli