ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
26 Ocak 2017 Perşembe, 09:22:27 Güncelleme:09:24:06

Puhu TV elma değil armutmuş

 

Salı akşamı, bir grup meslektaşımla Doğuş Dijital Yönetim Kurulu Üyesi Ateş İnce ve dijital operasyonların başındaki isim Heni Hazbay’la buluşup Puhu’yu konuştuk.

Bugüne kadar, Puhu’yu Netflix ve Blu TV’ye rakip olarak düşünüyorduk ama yanılıyormuşuz.

Elmayla armutu karşılaştırıyormuşuz da haberimiz yokmuş!

Şöyle ki...

Puhu her zaman ücretsiz olacak. Kendini reklamlarla finanse edecek. (Reklam izlemek istemeyen kullanıcıların talep etmesi durumunda ücretli plus ya da premium seçeneği sunulabilirmiş ama şu an için böyle bir planları yokmuş)

Platformda yabancı dizi olmayacak. Vizyon filmleri yer almayacak. Ekonomik olarak ömrünü tamamlamış filmler ile halihazırda en çok izlenen diziler platformda yer alacak. Aynı akşam yayınlanan dizileri aynı anda izleyemeyenler için alternatif bir platform yani.

‘Fİ Çİ Pİ’ MART AYINDA İZLEYİCİYLE BULUŞACAK

Ay Yapım, Avşar Film, Süreç Film ve Gold Film imzalı dizilerin dijital hakları 10 yıl boyunca Puhu’da. Yapımcılar daha önce bu içerikleri Youtube’da bedavaya yayınlıyorlardı. Yaptıkları anlaşmayla buradan da para kazanmaya başladılar.

Show TV, Star TV ve TRT 1’i de lisanslamışlar. Bu, en popüler 10 diziden 7’sinin Puhu’da yer alması anlamına geliyor. Amaç da zaten “Cumhuriyet tarihinden bu yana ülkede üretilen en önemli mamul” dedikleri dizileri bir araya toplayıp, smart (akıllı) hale getirip, teknolojik imkânları kullanarak izleyiciye sunmak. İçerikleri büyük ekranlarda da izlenir hale getirmek.

‘Fİ Çİ Pİ’ye gelince…

“Medcezir’in 60 dakikalık versiyonu” diye tanımladıkları dizi, platformun çileği olacak ve kullanıcıları Puhu’ya çekme görevini üstlenecek. 60’şar dakikadan 15’er bölümlük iki sezon halinde, her ay 5 bölüm olarak yayınlanacak. Mart ortasında izleyiciyle buluşacak ve bir yıl sonra televizyonda da gösterilecek. Dizi şimdiden, aralarında Şili’nin de bulunduğu 4 ülkeye satılmış bile.

Platformun ücretsiz olması, korsan sorununu da ortadan kaldırıyor. Zaten ortaya çıkış amaçlarından biri de bunun önüne geçmek.

Üstelik oluşturdukları dijital şemsiye sayesinde sektöre telif geliri de sağlayacaklar. Youtube’da reklam birim fiyatı açısından son 5 ülke arasında olduğumuz düşünüldüğünde bu çok önemli bir adım.

Yaklaşık 1.5 yıl sonra TİAK online içerikleri ölçmeye başladığında bu platform çok daha önem kazanacak. Çünkü o zaman bu mecralar da televizyon olarak sayılacak.

Gerek Blu TV gerekse de Puhu TV’nin başarılı olması sektör için çok ama çok önemli. Yolları açık olsun.

 

‘Masum’ olmuş ama STRATEJİ YANLIŞ

Türkiye’nin ilk internet televizyonu Blu TV, birinci yılını ilk orijinal dizileri ‘Masum’un gösterimini yaparak kutladı.

Pazar akşamı yapılan galada ilk iki bölümü oyuncularla birlikte izledik.

Platformdaki yerini yarın alacak diziyle ilgili detayları verip işin büyüsünü bozmayacağım. Ama şu kadarını söyleyebilirim, ortaya çıkan sonuç, pazarın lideri konumundaki Netflix’in projelerinden aşağı değil.

Haluk Bilginer, Nur Sürer, Ali Atay, Okan Yalabık, Serkan Keskin, Tülin Özen ve Bartu Küçükçağlayan ayrı ayrı döktürmüş. Başı sonu belli, sündürülmeyen bir işte yer alıyor olmanın tadını çıkararak oynamış ve rollerini hakkını vermişler.

Berkun Oya da kendisine sunulan fırsatı iyi değerlendirmiş. Sıradan görünen bir Türk ailesi üzerinden sıra dışı bir hikâye çıkarmış ortaya. Açıkçası, kalan 6 bölümü yayınlasalar kalkmadan keyifle izlerdim.

Tabii bu, dizinin herkes tarafından beğenileceği anlamına gelmiyor. Zira ‘Masum’, TV izleyicisinin seveceği bir iş değil. Televizyonda yayınlansa, halihazırdaki reyting ölçüm sisteminde hiç şansı yok. Ama bu sorun değil, çünkü zaten ortaya çıkış amacı bu değil.

Fakat… İnternet için çekilen bir dizinin haftada ikişer bölüm olarak yayınlanacak olmasını anlamamı kimse beklemesin.

Geleneksel televizyonculuk kafasıyla dijital yayıncılık olmaz!

Bu kararın korsanın önüne geçmek için alındığı belli ama korsandan kaçalım derken doluya tutulurlar.

Pay TV sürekli güncel olmayı, bazı maliyetleri ve bir miktar zararı göze almayı gerektiren, sabır isteyen uzun bir yolculuk. Önce marka algısını oturtacaksınız, ardından içeriği güncel tutacak, yerli içerik üretimini sürekli hale getireceksiniz. Ondan sonra bunun meyvelerini yavaş yavaş toplayacaksınız.

Bir projeye sırtınızı dayamak, böylesi bir mecrada yapılacak en büyük hata. Bölümleri peyderpey yayınlamaksa bu platformun doğasına aykırı. Diziyi korsandan izleyecek kitle zaten hiçbir zaman sizin müşteriniz olmayacak. Onlara karşı önlem alırken asıl müşterilerinizi de kaçırmayın!

HAVA DURUMU
Çarşamba11 MPH27°
Az Bulutlu