ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
30 Ocak 2017 Pazartesi, 09:27:39 Güncelleme:09:30:50

Haftada iki bölüm stratejisi tutmadı

 

Şu sıralar televizyon sektöründe herkesin gözü kulağı Blu TV ve Puhu’da...

Onların internet televizyonculuğunda elde edeceği sonuç, tüm sektörün kaderini etkileyecek.

Puhu tarafında asıl sıçrama mart ortasında yayına girecek ‘Fİ Çİ Pİ’ ile olacağından, şimdilik dikkatler geçen hafta birinci yaşını kutlayan Blu TV’nin üzerinde.

Blu TV, büyük umut bağladığı ‘Masum’ dizisini cuma günü yayınladı.

Ama uyarılarımızı kulak ardı ederek...

8 bölümlük diziyi haftada ikişer bölüm olarak yayınlayacaklar.

Dijital mecrada bu stratejinin yanlış olduğunu, tüm bölümleri aynı anda yayınlamaları gerektiğini daha önce yazmıştım.

Beklediğim gibi de oldu. Gözlemlediğim kadarıyla ve kulağıma gelenlere göre ‘Masum’ beklenen etkiyi şimdilik yaratamadı.

Çünkü hedef alınan kitle, haftada iki bölümü yayınlanacak bir proje için platforma üye olmaya çok sıcak bakmadı!

Tek sorun, bölümlerin tamamının aynı anda yayınlanmaması değil ama...

Seyircinin büyük bölümünün dizi izlemek için para ödemeye sıcak bakmaması ve projenin tanıtımının dijital dünyaya uygun yapılmaması da önemli etkenler.

Bu sonuç sürpriz değil kısacası...

Ama internet televizyonculuğu da öyle tek bir projeyle başarıya ulaşılacak bir alan değil.

Platformun başarılı olması için hedef kitleye uygun içerikler üretmeye devam etmesi, doğru tanıtım stratejisi yapması, marka algısı yaratması, içeriği güncel tutması gibi birçok unsurun bir arada olması gerekiyor.

Bu da haliyle hem yatırım, hem sabır hem de doğru strateji ve sektörün desteğini gerektiriyor.

 

İnternet dizileri, kaşeleri yarı yarıya düşürdü

Gelelim asıl mevzuya…

Bizim için henüz yeni olan ama dünyada dev bir ekonomiye ulaşan bu mecranın yerli işleri ‘Masum’ ve ‘Fİ Çİ Pİ’nin maliyetlerini, oyuncuların ve bağlı oldukları ajanslarının aldığı ücreti herkes merak ediyor.

Bahsi geçen isimler Haluk Bilginer, Serenay Sarıkaya, Okan Yalabık, Mehmet Günsür, Ozan Güven, Berrak Tüzünataç, Ali Atay gibi ünlü oyuncular olunca merak daha da artıyor haliyle.

‘Masum’, paralı bir platform için üretilen niş bir iş.

‘Fİ Çİ Pİ’ ise ücretsiz bir platformda, geleneksel izleyicinin beklentilerine uygun olarak ortaya çıkan bir yapım. Ama sonuç olarak her ikisi de dijital ortam için üretildi ve süreleri de 60 dakika.

Tabii bu durum oyuncu kaşelerine (bölüm başı ücretlere) ve ajansların paylarına da yansıdı.

Bu iki proje bazında herkes taşın altına elini koydu.

Yıllardır herkesin şikâyet ettiği süre sorununu ortadan kaldıran, çalışma şartlarını dünya standartlarına yaklaştıran, yaratıcı işlere olanak sağlayan iki proje için oyuncular ücretlerinde, ajansları da aldıkları payda indirime gitti.

Buna öncülük eden isimse Serenay Sarıkaya, Okan Yalabık, Mehmet Günsür ve Berrak Tüzünataç gibi isimlerin bağlı bulunduğu ID İletişim’in patronu Ayşe Barım oldu.

Barım’ın bu konudaki tavrı çok önemli. Çünkü sektördeki gözde oyuncuların çoğu onunla çalışıyor ve o bir karar alıyorsa arkası geliyor.

Bu zorlu yolculukta sektördeki herkesin üzerine düşen fedakârlığı yapması gerektiği görüşünde sevgili Ayşe Barım. Aksi halde, binmeye geç kaldığımız treni hepten kaçıracağımızın bilincinde.

ORAN DURUMA GÖRE DEĞİŞİYOR

Dijital kaşe konusuna gelince...

Oyuncular, imza attıkları iş dijitalde yayınlanacaksa televizyondan kazandıkları ücretin yarısına razı oluyor. Ajansları da benzer bir indirim uyguluyor. Tabii bu kati bir kural değil. Projeye ve isme göre oranda bir miktar oynama olabiliyor.

Dijital proje daha sonra televizyonda yayınlanacaksa, ki bu 1 yıllık bir süreç, o zaman oyuncular ve haliyle ajansları da oradan pay alıyor.

Proje televizyonda hiç yayınlanmayacaksa, kaşelerdeki indirim yüzde 30 civarında gerçekleşiyor.

Set ekibi tarafında ise indirim henüz sembolik düzeydeymiş.

Sözün özü, herkes aynı gemide. Batarsa birlikte batacaklar, karaya çıkacaklarsa da birlikte çıkacaklar. Temennim, ikincisinin gerçekleşmesi yönünde.

Çünkü her ne kadar şu an dünyaya pazarladığımız en önemli mamullerden biri diziler olsa da, sektör için gelecek çok parlak değil. Freni boşalmış, kontrolsüz bir şekilde bayır aşağı gidiyor sektör. Ama dijital yayıncılıkta mesafe kat edilirse o zaman işler değişir. Daha nitelikli işler çıkar ortaya. Pazar daha da büyür ve herkes kazanır. Bugün yapılan fedakârlıklar katlanarak geri döner...


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cuma11 MPH26°
Sağanak Yağışlı