ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
09 Şubat 2017 Perşembe, 09:24:11 Güncelleme:09:25:50

Dünya rekoru Emrah’ta değil, Yavuz Bingöl’de

 

Dizi sürelerinin geldiği nokta malum. Sakız gibi uzadıkça uzuyor.

Kanallar artan maliyetleri karşılamak için daha fazla reklam yayınlamak zorunda. Reklam kuşak sayısı ve süresi arttıkça buna paralel olarak dizi süreleri de artıyor.

Uzayan bakışmalar, ilerlemeyen öyküler, reklam dönüşlerinde birkaç dakikalık başa sarmalar derken dizi keyfi keyif olmaktan çıkıp işkenceye dönüşüyor.

Sevgili Cengiz Semercioğlu da salı günkü köşesinde bu konuya dikkat çekti.

‘Emrah’tan dünya rekoru’ başlıklı yazısında süre rekorunu, reklamlar hariç 164 dakika ile Emrah’ın başrolünde olduğu ‘Aşk ve Mavi’nin kırdığını yazdı.

Durum, yazısını “Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurabilirler, hayırlı olsun... Ha gayret arkadaşlar, bakalım 3 saat rekorunu ilk kıran dizi hangisi olacak...” diye bitiren Semercioğlu’nun düşündüğünden daha da vahim.

1998’DE SÜRELER 45 DAKİKAYDI

Çünkü 3 saat rekoru kırılalı çok oldu.

Yavuz Bingöl, Ece Uslu, Özlem Conker ve Mesut Akusta’nın başrolleri paylaştığı, Özcan Deniz’in de ilk bölümünde konuk oyuncu olarak yer aldığı ‘Karagül’ün 14 Haziran 2013’te yayınlanan sezon finali, reklamlar hariç 3 saat 10 dakikaydı. Yani tam tamına 190 dakika.

Hatta, ‘Aşk ve Mavi’ listede ikinci bile değil aslında. Ondan önce 2 saat 46 dakika ile ‘O Hayat Benim’ var. Keremcem ve Ezgi Asaroğlu’nun rol aldığı dizinin 111’inci bölümü reklamsız 166 dakikaydı.

Peki, 28.50 izlenme oranı ve yüzde 81 izlenme payıyla (Bu her 10 televizyondan 8’inde izlendiği anlamına geliyor) Türk televizyon tarihinin en çok izlenen dizisi unvanının sahibi olan ‘Asmalı Konak’ın bir bölümünün süresi ne kadardı biliyor musunuz? Ortalama 60 dakika.

Yine efsaneler arasında yer alan ve tüm zamanlar listesinde üçüncü sırada yer alan ‘İkinci Bahar’ın ise ortalama 45 dakika.

Türkan Şoray ve Şener Şen’li ‘İkinci Bahar’, 1998-2001 yılları arasında yayınlandı.

Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay’lı ‘Asmalı Konak’ ise 2002-2003 arası.

Nereden nereye değil mi?

Şimdi kimse bana “O dönemin ekonomik şartları, sektör dinamikleri” falan demesin.

Bu tabloda herkesin suçu var!

 

Reyting iyi ama bu performansla işi zor

‘Kim Milyoner Olmak İster?’de sunuculuk koltuğunu Selçuk Yöntem’den devralan Murat Yıldırım’ın doğru isim olmadığını yazmıştım, 12 Ocak’ta.

‘Yıldırım doğru isim değil’ başlıklı yazımda şöyle demiştim: “Lafı hiç dolandırmayacağım. Bir kere o koltukta oturan ismin kesinlikle karizma sahibi olması şart. Kariyer ve donanım olarak da seleflerinden eksik kalmayacak biri olmalı. Bir de yaş faktörü var. Söz konusu bir bilgi yarışması olduğu için yaş faktörü de sunucuyu izleyici nazarında inandırıcı kılan önemli bir faktör. Yıldırım’ın ne karizması, ne yaşı, ne donanımı, ne de düşüşe geçen popülaritesi bu zor yükün altından kalkmaya yeter.”

Yıldırım ilk sınavını pazartesi akşamı verdi.

Yarışma, Tüm Kişiler’de 9’uncu, AB Grubu’nda ise 4’üncü oldu.

Hatta ünlü oyuncu, reyting tablosunu “Dünkü heyecanımı paylaşan tüm iyi niyetlilere selam olsun…” notuyla sosyal medya hesabından paylaşarak bizi de kötü niyetli ilan etti. Olsun… İlk bölümün günahı olmaz ama performansı kötüydü. Oyunculukla sunuculuğun farklı meziyetler istediğine bir kez daha şahit olduk.

Ortaya çıkan sonucu, kemik kitlenin yarışmaya sahip çıkmasına, “Acaba Yıldırım bu işin altından kalkabilecek mi?” merakına ve ilk yarışmacı pilot Alper Cesur’un performansına bağlıyorum. Rahat tavırları ve renkli kişiliğiyle bir ara “Acaba cast mı?” izlenimine bile kapıldığımı itiraf edeyim.

Neyse, ben hâlâ Yıldırım’ın bu format için yanlış isim olduğu kanaatindeyim.

Umarım ben yanılıyorumdur…

 

Sosyal medya mı televizyon mu?

İnsanların sosyal medyada mı yoksa televizyon karşısında mı daha çok vakit geçirdiği merak edilen bir konu.

Aslında genel eğilim, TV karşısında olunan vakitlerde bir yandan sosyal medyada dolaşmak şeklinde.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, bütün geceye yayılan dizileri izlerken sıkılan izleyiciler çareyi sanal âlemde sosyalleşmekte buluyor.

Konuyla ilgili İngiltere merkezli global sosyal medya ajansı We Are Social da bir araştırma yapmış.

Araştırmaya göre, Türkiye’deki internet kullanıcılarının sosyal medyada bir günde geçirdikleri ortalama süre 2 saat 32 dakikaymış.

Günlük ortalama televizyon izleme süresi ise aynı araştırmaya göre 2 saat 18 dakika.

Yani televizyon ekranlarından çok, sosyal medyaya bağlı hale gelmişiz.

HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH29°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı