ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
15 Ekim 2016 Cumartesi, 00:41:28 Güncelleme:09:05:44

IŞİD karşıtı cephe: Birlikte ama düşman

 

Musul operasyonu için geri sayım başladı.

Yaklaşık 1.5 milyon insanın yaşadığı, çoğu Sünni bir şehrin halkı IŞİD’den kurtarı- lacak. Bu kurtulma işlemi de Sünnilere yaptığı eziyet sayesinde IŞİD’e ebelik yapmış Şii Bağdat komutasında gerçekleşecek.

Planı yapan ise, 2003’te Irak’ı işgal ederek mezhebe dayalı bir parlamento denklemi oluşturup bu yolla hem Şii Bağdat yönetiminin Sünnileri ezmesine kapı aralayan hem de tam bu nedenle IŞİD’in velisi ve vasisi konumunda olan ABD.

Irak’ı konuşurken sürekli Şii ve Sünni demek zorunda bırakan ABD.

Genel olarak “süper” olan durum, detayda “nirvana”ya ulaşıyor. Zira IŞİD’e karşı savaşacak güçlerin oluşturduğu cephe hayli derin çatlakları olan bir kâseye benziyor. İşler o kadar kötü ki, ABD Dışişleri çarşamba günü, “IŞİD’e karşı cephenin birlikteliğinin korunması için eşgüdümlü hareket edilmesi hayati önemdedir” şeklinde bir açıklama yayımlamak zorunda kaldı.

Doğruya doğru, eşgüdüm yok ve bu bir sorun.

İşin içinde hem Türkiye’yle hem de Iraklı Kürtlerle kavga etmeye doyamayan bir Bağdat yönetimi var. Bağdat yönetimi özgürmüş ve her şeyi kendi inisiyatifiyle yapıyormuş gibi davranan bir ABD var. Perdenin az gerisinde ise Bağdat yönetimine baskı yapabilen bir Tahran var. IŞİD’le işbirliği yapmakla suçlandığı bir buçuk yılın ardından operasyon planına dahil olmak isteyen ama bu kez de başka mazeretlerle engellenen bir Türkiye var.

Öyle bir Bağdat yönetimi ki bir önceki devlet başkanı Maliki’nin “Kanun Devleti Koalisyonu” milletvekili Awatef Nime, perşembe günü yaptığı açıklamada, Irak hükümetine PKK’nın Bağdat ve diğer illerde ofisler açmasına izin vermesi çağrısında bulunmuş. Ayrıca bölgedeki yerel kaynaklar, Bağdat yönetiminin, terör örgütü PKK’yı Şii milis gücü Haşdi Şabi çatısı altında konumlandırarak Musul operasyonuna dahil etmek istediğini aktarıyor. Yani Awatef Nime’nin çağrısına PKK’ya meşruiyet zemini hazırlama gözüyle bakmak çok yanlış olmaz.

ABD’li yetkililere göre ise Haşdi Şabi’nin büyük çoğunluğu Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin emrinde ve harekât da Irak hükü- metinin belirleyeceği şekilde ilerlemek zorunda. ABD’nin odak noktası bu grupların Musul operasyonu sırasında Telafer’de nasıl bir savunma kuracakları. Kaçmaya çalışacak IŞİD’lilere engel olsunlar, yeter. Sadece bu kısmı önemsiyorlar. 

Oysa tam bu noktada ciddi sorunlar çıkabilir. Çünkü IŞİD’den kurtulmak isteyen Sünniler operasyona katılacak ve kenti dışarıdan koruyacak bu tür Şii milis gruplarından nefret ediyorlar. Onları on yılı aşkın süredir devam eden sistematik sürgünlerden, tecavüzlerden, etnik ve mezhep temelli cinayetlerden sorumlu tutuyorlar ki, haklılar.

İbadi’nin Şii milisleri şehrin dışında tutma planının yürümeyeceği şimdiden öne çıkan iddialar arasında. Milislerin şehirden kaçan sivillere “mülteci kılığında ama IŞİD’ci” bahanesini kullanarak eziyet edebilecekleri ihtimali şimdiden korkuya neden olmakta.

Peşmergenin de başka endişeleri var. Iraklı Kürtler, IŞİD’e karşı kendi özerk bölgelerinde olmayan yerleri de savunmuş ve ele geçirmişlerdi. Kerkük bunlardan biri. Ama şimdi onlar da Haşdi Şabi gibi çoğunluğu Şii olan milislerin ya da Irak ordusunun kimbilir belki aylarca sürecek Musul operasyonu sırasında peşmergenin savunduğu, savaştığı yerleri almak isteyebileceğinden şüphe duyuyor.

Ankara ve Erbil benzer kaygılarla beraber hareket ediyor. Beraber yaptıkları başka bir şey de Türk askerleri tarafından yetiştirilmiş 5 bin silahlı adamı olan eski Musul Valisi Nuceyfi’yi desteklemek. Kurulduklarında isimlerini Haşdi Vatani olarak belirleyen ve Başika’da eğitim alan 3 bin kişilik kuvvetin yeni adı “Ninova Bekçisi” ve Musul operasyonuna Irak ordusu komutası altında katılma hakkını elde etti.

Nuceyfi’ye göre bu kuvvet, “Sünni halkın korkularını savuşturabilecek yegâne teminat”. Bu tarif bile, bölgenin ne hale getirildiğini gözler önüne serecek güçte. Nuceyfi’nin ABD-Bağdat-Tahran tarafından sıcak karşılanmadığını duymak artık şaşırtıcı değil. Hatta Bağdat yönetiminin Nuceyfi’yi, Jabouri aşiretiyle yaptığı işbirliği sayesinde marjinalleştirmeyi planladığı iddia ediliyor. Anlayacağınız, IŞİD sonrası Musul’un geleceğindeki siyasi hesaplaşmaların yeri, şimdiden hazır.

HAVA DURUMU
Çarşamba13 MPH27°
Az Bulutlu