ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
08 Ekim 2016 Cumartesi, 02:29:14 Güncelleme:08:43:27

Akıllı istasyonlar

 

Medya ve iletişim alanında birbirinden değerli eserleri olan Neil Postman,”Teknopoli” isimli kitabında teknolojik değişimin ekolojik olduğundan bahseder. Medya teorisyeni Postman, “Yeni bir teknoloji ne bir şey ekler ne de çıkartır; her şeyi değiştirir” derken matbaanın icat edildiği Avrupa ile öncesi üzerinden insanlığın dikkatini çok önemli bir noktaya çeker. Kontrol dışı teknolojik gelişmenin insanın hayati noktalarını yok edeceğini, ahlaki kültürden yoksun bir kültür meydana getireceğini anlatmak ister.

Seferihisar Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali; Karşıyaka Belediyesi Güneş Tarlası’yla doğanın sunduğu bereketi akıllıca kullanan iki projeyle bugün aklıma gelenler arasında mesela.

Bu yüzden bilişim ve teknoloji alanında uzun yıllar alın teri döken üç arkadaşın, Türk Patent Enstitüsü’nden onay alan “Akıllı İstasyon” isimli projesiyle sizleri tanıştırmak istiyorum.

Murat Abaloğlu, Kadri Bircan ve Umut Karabey’in imzasını taşıyan akıllı istasyonlar, tüm enerjisini güneşten almakla beraber yaşama dair en büyük kolaylığı engelli vatandaşlarımıza sağlıyor.

Yürüme engeli olmayanların bile binbir güçlükle aşındırdığı yolları akülü engelli sandalyesiyle aşmaya çalışanlar, bu istasyonlarda soluklanabilecek. Aküsü bitecek olursa 24 saat şarj hizmetinden faydalanabilecek.

 

GÜNEŞ ENERJİSİ

 

Engellilerin yaşamını kolaylaştırıcı bu adım, projenin en önemli parçası. Bunun dışında öngörüsü yüksek işletmeler için dijital ekran ve bilgi ekranı bayağı işe yarayacaktır. Reklam, tanıtım hizmetleri ve vatandaşa birebir ulaşmak için de hayli donanımlı bir istasyon.

Ücretsiz internet hizmeti, telefon ve tablet şarj işlemi, kare kod uygulamasını da eklemek isterim. Doğru uygulama alanlarıyla akıllı istasyonlar, belediyeler, hastaneler, turizm, eğitim başta olmak üzere birçok alanda geniş bir yelpazede ihtiyaca cevap verecektir.

Yılın önemli bir bölümünü güneşin koynunda geçiren, rüzgarını nefes belleyen bir ülke bu nimetlerden faydalanmayı neden bir sisteme oturtmaz sizce?

İzmir’de yaşayan üç arkadaşın, sabırla, inatla, kararlılıkla vardıkları istasyon bir ara durak değil. Çünkü düşünmeye iki dakikadan fazla zaman ayıranlar için hiçbir şey aşikar değildir.

Özünde evrensel fayda olan nice başarıyla yollarınızın kesişmesi dileğiyle, tebrikler.

HAVA DURUMU
Pazar11 MPH30°
Az Bulutlu