ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
06 Ekim 2016 Perşembe, 09:35:09 Güncelleme:09:35:38

Artık komik değilsiniz

 

BU hafta, Türk televizyonlarındaki sansür olayının abartıldığı bir hafta olmalı. Daha ileri gidip olay nereye varacak diye düşünürken, başta gülüp eğlendiğimiz saçma sansürler artık güldürmüyor. Televizyon yayınlarında önce “Eşek sudan gelinceye kadar” deyimindeki ‘eşek’ lafı sansüre uğradı. Deyimin kullanıldığı konuşmalardaki ‘eşek’ bildiğiniz biplendi! Hayvan isimlerinin sansüre uğradığını öğrenmiş olduk böylelikle. Sonra ‘O Ses’ isimli güzide programımızda geçen ‘sevişme’ lafı sansürlendi. Hatta olay bazı gazetelerde “Gökhan’dan ön sevişme gafı” diyerek verildi. Ortada bir gaf varmış gibi! Zaten böylesine aile temalı bir yarışmada bu laf nasıl geçer onu hiç anlamadım ama sansürlenmesi bir tuhaf oldu! Son olarak ‘Delibal’ filminde geçen ‘gay’ kelimesi sansüre uğradı. Bir süre bu saçma sansürlerle güldük eğlendik ama artık iş kara mizah olarak değerlendirilme kapasitesini yitirdi. Gay kelimesi neden yasaklanıyor? Ortada bir küfür yok, utanılacak bir şey yok. Nasıl bir mantık devreye sokuluyor bunu anlamaya çalışıyorum ama beceremiyorum. “Eşek sudan gelinceye kadar” cümlesindeki sansüre nasıl akıl sır erdiremiyorsam, ‘Delibal’daki ‘gay’ kelimesi sansürüne de bu yönde bir şaşkınlık içinde bakıyorum. Dünya için gayet normal karşılanan bazı normların ülkemizde sansüre uğraması artık güldürmüyor, komedisi kalmadı bu işin. Ha bunu uygulayanlara acınacak gözle bakıyor muyuz, bakıyoruz tabii. Elimizden başka bir şey gelmiyor çünkü. Gay kelimesini sansürleyip ensest konulu filmlere, dizilere kucak açan bir zihniyete ne anlatabilirsin ki?

 

Athena’dan hayat belirtisi

İLK çıktıkları dönemdeki ska tarzları ile bizi mest edip her yaptıklarıyla peşlerinden sürüklemişti Athena grubu. Sonra zaman içinde grup elemanları büyüyünce gruba da bir aklı başındalık geldi. Ama biz onları hırçın, politik ve sert söylemleri ile sevdiğimiz için aramızdaki kontağı kaybettik bence. Sadece yarışmaseverlerin ilgisini çeken bir grup haline gelmişlerdi ki ‘Ses Etme’ videosu geldi. Marjinal kulüp Love’da çekilen videoda travestiler, drag queen’ler başrolde. Bu kesimin her zaman mücadele etmek zorunda kaldığı şiddet sorunu da klibin baş köşesinde. Haliyle şoke olduk tabii.

 

KAHVELİ GÜNLER

İSTANBUL Kahve Festivali bugün itibarıyla kapılarını açıyor. Pazar gününe kadar Küçükçiftlik Park’ı dolduracak kahveseverleri festival süresince birbirinden güzel sürprizler bekliyor. Asmalımescit’in kısa sürede efsaneleşen barı 5 Cocktails & More, festivalin VIP alanında her akşamüstü parti veriyor. Açılış gününün DJ’i ise Furkan Kurt.

HAVA DURUMU
Perşembe13 MPH29°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı