ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
14 Ocak 2017 Cumartesi, 00:41:54 Güncelleme:08:51:44

Kedi evi canavarları

 

Kış herkesin yüzünü birer ikişer ortaya çıkarıyor. Hafta başı donmak üzere olan kedileri mağazaya alıp ısınmalarını sağlayan çalışanlar şikâyet edilmiş, konu markayı boykot etme muhabbetine kadar gelmişti. Neyse ki hâlâ iyi insanların sayısı fazla olduğu için üç-beş kendini bilmezin şikâyeti bir işe yaramadı. Dün de Üsküdar’da kedi evi kuran apartman sakinlerine yapılan saldırı sosyal medyada dolaşıyordu. Bu tip kötü insanları ilk kez görenler için şaşırtıcı olabilir tabii ama çocukluğundan beri kedi-köpek besleyen bir ailede büyüdüğüm için bu insanlarla tanışıklığım eskiye dayanır. Apartmanımızın giriş katını işgal eden, yaşları yüzünden hürmet etmemiz gereken komşularımız, kedilerin bahçede bakılmasına katlanamazdı mesela. Çevredeki inşaatlar yeşillikleri tek tek öldürdüğü, zavallı hayvanların sığınacak yeri kalmadığı için öğle uykularında bizim bahçeyi tercih ediyorlardı sadece.  Bu gözler, bastonuyla zar zor yürüdüğü halde kedi görünce kovalamaya çalışan yaşlı canileri gördü. Aynı caniler apartman boşluğuna yuva yapan kedi yavrularını zehirli mama vererek öldürdü hatta. Kedi evini yıkmak büyük mesele değil yani, daha kötüsünü de yapabilirler. Bazı insanlara sevmek, sarılmak, güler yüz göstermek gibi temel özellikler yüklenmemiş. Bir insan neden böyle davranır diye düşünüyorum ama benim lugatımda konu ile ilgili bir açıklama yazmıyor.

EN BABA MEHMET ALİ

Mehmet Ali Erbil, arkadaşlarıyla yediği yemeğin çıkışında sıkıştırılmış ve kızı Yasmin’in Instagram paylaşımları sorulmuş. Son dönemde adı Arda Turan ile aşk dedikodularına da karışan Yasmin’in sosyal medya paylaşımları kimilerine seksi gelebilecek cinsten. Ama baktığında o yaşta bir kızın normal paylaşımları işte. Bu konuda ne demiş Mehmet Ali Erbil: “Yasmin artık kendi hayatını yaşıyor!” Bu kadar net, bu kadar açık. ‘Size ne kızımın paylaşımlarından, istediğini paylaşır, o akıllı ve olgun bir kız’ deyivermiş aslında. Zaten diğer türlüsü saçma olmaz mıydı? Kaç yaşına kadar büyüttüğünüz kızlarınıza güvenmiyorsanız, suç siz babalarda olmalı. Sonuçta yavrularınız sizden görüp öğreniyor!

HAFTANIN ALBÜMÜ

İlk albümleri ve ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’ filmi için yaptıkları şarkılarla uzun süre çalma listemde kalan Bubituzak, yeni stüdyo albümleri ‘Boyutlar’ın bir kısmını görücüye çıkardı. Albümün ilk şarkısı ‘Harakiri’ daha enerjik bir grupla karşı karşıya olduğumuzun altını çiziyor galiba. Zaten bu ara her şey depresif, biraz enerjiye ihtiyacımız vardı doğrusu. Bas, gitar, davul, yaylılar ve üflemeler yine cayır cayır. Tamamının 27 Ocak’ta yayınlanacağı duyurulan albümün ilk konseri de 8 Şubat Çarşamba Zorlu Studio’da verilecek. Biraz Anadolu, biraz garage rock, biraz punk, biraz da saykodelik gezintiyle ideal bir albüm olmuş. Ali Güçlü Şimşek’in vokali her zamanki gibi cezbedici. 

2017 YILI SONUN BAŞLANGICI MI?

Ben demiyorum, Twitburç yani Zeynep Turan söylüyor. Bu ara astrolojiyi takip etmek, gazeteleri takip etmekten daha önemli. Çünkü bir süredir astroloji uzmanları dünyadaki değişiklikleri çok net bir şekilde okuyabiliyor. Zeynep Turan kendi sitesinde yayınladığı yazıda 2017 yılında ‘benim’ diyenin bileğinin büküleceğinden bahsediyor. Zeynep’e göre “Gökyüzü, kaderin ara sokaklarında kaybolan Türkiye’yi aydınlığa çıkaracak!” Hadi lütfen iyi şeyler olsun. 

DIŞARI ÇIKIN

Bir süre dışarı çıkmasak iyi olur’ diye düşündüğümüz günlerde bir de her tarafı kar basınca iyice ev kuşu olduk. Mekânlar açılamadı, açılsa da müşteri bulamadı bu ara. Şimdi karın ağırlığı üzerimizden kalkmaya başlarken bir de kampanya başladı. Ünlülerin yer aldığı klipte dışarı çıkıp normal hayata devam etmemiz öğütleniyor. Gayet pozitif bir video. Kar zamanı evde kalıp keyif yapmış olan kitle için daha anlamlı sanki bu mesaj. Dışarı koşmanın tam sırası. Ben en son İş Sanat’taki Viyana Gecesi’ne gittim mesela. Johann Strauss Orkestrası bizi içinde bulunduğumuz stresli ortamdan çekip çıkardı. Bu atmosferden dışarı çıkmak çok iyi geliyor.

HAVA DURUMU
Pazartesi11 MPH27°
Sağanak Yağışlı