ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
17 Ocak 2017 Salı, 05:36:15 Güncelleme:09:15:32

Ruh halimize Sezen dopingi

 

Sezen Aksu’nun yeni şarkılarını dinlemeye başladığımda açılışta karşılaştığım ‘İsyankar’ ve ardından gelen ‘Baba Evi’yle önce içim buruldu. Öyle ya, millet olarak güzel, mutlu haberlere açız. Böyle bir dönemde Sezen Aksu’nun albüm çıkarıyor olması büyük bir şans. Kafa dağıtacak, atmosferin dışına çıkaracak, her şey normalmiş gibi düşünmemize sebep olacak dakikalara açılan bir kapı onun albümü. Bu dakikaları Aksu’nun iç hesaplaşmalarını dinleyerek gözyaşları içinde geçirmek istemeyenlerdenim. Bu yüzden ilk iki şarkıya pek dokunmadan geçiyorum ‘İhanetten Geri Kalan’a. “İstemem artık geriye dönme / Dönersen bile bu evde sönme” sözlerini ‘istemem yan cebime’ cilvesiyle söyleyen Sezen on numaradan vuruyor yine. Sonraki ‘Hakkımda Konuşmuşsun’ isimli fazla doz duygusallık içeren şarkıyı da bir başka bahara erteleyip albüme ‘Canımsın Sen’ ile devam ettim. İnsanın içine yaz mevsimini dolduran, püfür püfür esen bir Sezen şarkısı.

MUTLULUĞUN SİFTAHI SEZEN’DEN

‘Manifesto’ ise “Haberlerde hep son dakika şok” sözleri ile içinde bulunduğumuz ortamı özetleyen ve çareyi kafayı kırıp partilemekte bulan bir Sezenname olmuş. Şehrazat’ın bestesinin üzerine yazılan sözler olayı bitirmiş zaten. Yaşadığımız gerginlikler karşısında huniyi kafamıza geçirip “Hadi kop gel, parti parti” diye ortalığa düşmemizi öğütlemiş kraliçemiz. O söyleyince fark ediyorum ki başka çaremiz de yok galiba. Albümde en fazla takıldığım şarkılardan biri şu anki ruh halimi anlatan (aslında galiba hepimizinki aynı) ‘Ey Benim Çocukluğum’. “Ne yapsam nereye gitsem olmuyor / Hayattayken Araf’tayım” sözleriyle daralan ruh halimizi özetliyor Aksu. ‘Ben Kedim Yatağım’da Onno Tunç’la yakaladığı büyük orkestra kafasını zorlamış. Özlediği çok belli. Sonrasında Uzay Heparı’yı da kaybedince, albümlerinde onların görevini de üstlenip, kaptanlık yapmıştı yeni nesil müzisyenlere. Bu albümün kahramanları da Ozan Bayraşa, Erdem Yörük, Aytuğ Yargıç, Okay Barış ve Volga Tamöz... Albümün sonraki şarkıları ‘Hu Hu’, ‘Üfle de Söneyim’, ‘Koca Kıçlı’ yüzümüzü güldüren, elimizden tutup ayağa kaldıran şarkılar. Özet olarak ‘Biraz Pop Biraz Sezen’ albümü 2017’de başımıza gelen ilk iyi şey olarak anılacak. Mutluluğun siftahı Sezen’den, umut etmesi bizden...

ONURR SENDROMU

Genelde kendi mamullerini söylemeyi uygun gören Sezen Aksu bu sefer genç nesilden birinin şarkısını cover’ladı. Son dönemde piyasaya hit şarkı kazandırma şampiyonu olan Onurr’un, daha önce üyesi olduğu Sakin grubunun albümünde yer alan ‘Kurtlu Kuyu’ isimli şarkı, Aksu’nun albümünde ‘Günaydın Memur Bey’ adıyla karşımıza çıkıyor. “Dünya seyretti ben giderken / Erimiş cesedim ne fayda ıslak / Yağmuru emdim de / Kurtlara yem oldum” sözleriyle derin düşüncelere dalmamıza sebep olan şarkı Sezen Aksu’nun gözünden kaçmamış tabii. Sakin grubundan sonra ağır eleştirilere maruz kalan Onur Özdemir’in müzikalitesi Sezen Aksu tarafından taçlandırılmış yani. Bu tartışmalar da umarım biter.

 

BİR NEFES KOMEDYA

Nefes eğitmenliği, yaşam koçluğu, meditasyon eğitmenliği yapıp kendini iyileştirici guru zannetmeye başlayanlardan da sıkıldım artık. Bu insanlar kendi hayatlarındaki mutsuz noktalara ulaşamayıp, başkalarının hayatına nane olmaya ant içiyorlar gibi geliyor bana. Son örneği sosyetede birçok ünlü isme nefes eğitmenliğini yaparak bir yerlere gelmeye çalışan Nevşah Fidan isimli hanımın saçmalamaya varan açıklamaları... Hanımefendiye göre eşcinsellerin asıl sorunu, karınlarına nefes almadıkları için erkek enerjisi ve gücünün farkında olmayışlarıymış. Hatta bir eşcinsel arkadaşı da seminerine katılmış ve çok memnun kalmış. Haydi bu lafa inananlar koşun Nevşah Hanım’ın seminerine, onun cebini bir güzel doldurun, sizin de cebiniz hafiflediği için içinize huzur dolsun. Biraz daha para verirseniz belki sizi nefesiyle cennete de gönderir, kim bilir!

 

HAVA DURUMU
Cuma24 MPH31°
Az Bulutlu