ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
17 Haziran 2017 Cumartesi, 07:49:23 Güncelleme:07:50:01

Savulun Tarkan aramızda

 

Öyleydi böyleydi derken yaklaşık bir yıldır gözlerimiz kapıda Tarkan’ın albümünü bekliyorduk. ‘10’ adı verilen albüm perşembe günü piyasaya çıktı ve yine herkesin müzikçalarına yerleşti. 1 Temmuz’daki konserinde asıl reaksiyonu keşfedeceğiz ama şimdilik taze taze ‘10’ izlenimleri.

KLİŞELER: En güzel klişe Tarkan’ın hiç değişmeyen pürüzsüz yorumculuğu.... ‘O Sevişmeler’ ve Her Şey Fani’deki yorumculuğu aşk acısı çekmeseniz bile sizi kederlendiriyor. “Oh be” diyor insan, notalara böyle basılır işte. Ama onun dışında ‘10’ yapalım gitsin gibi duran albüm adı ve görseller her zamanki gibi. Aranjelerde bir değişiklik yok, Ozan Çolakoğlu yine ömürlük şarkılar yaratmış fakat Tarkan ekseninden asla uzaklaşılmamış.

YENİLİKLER: Önceki albümde ‘Sen Çoktan Gitmişsin’de rastladığımız ve Tarkan’ın sesiyle daha da büyük anlam kazanan batı dans soundu bu albümde ‘Çok Ağladım’la yeniden gözüküyor. Hem de bu sefer pop house’a yönelip dinleyicilere bir dans şarkısı hediye etmişler. Ozan Çolakoğlu’na bu şarkı- daki düzenlemesi için ayrıca teşekkür edilmeli. Sözü Ayça Z. Aydın’a, müziği Murat Matthew Erdem’e ait olan şarkı, Türkçe çalmayan mekânlarda arabulucu olarak kullanılabilir.

HİTLER: ‘Yolla’, Tarkan’ın konser açılışlarını andıran bir alev şelalesi gibi listelere gönderilmiş albümün koca alev topu. Kadınlar ‘Hodri Meydan’da kendini buldu, nispet kafası bir Tarkan şarkısı. Gülşah Tütüncü’nün ‘Çay ve Simit’i ise tam da milli duygu şarkısı. Bu şarkıyı kesin bir futbol takımı kapar ve stadyumlarda duymaya başlarız.

DUYGUSALLAR: Karısı Pınar Hanım’a yazılmış sipariş şarkı gibi duran ‘Beni Çok Sev’ düğünlerin vazgeçilmezi olacak nitelikte olsa da bana fazla romantik geldi. Şahsen ‘Biz Çocukken’ favorim. Şarkıda geçen “Biz her mevsim yazdık” gibi etkileyici sözler aslen edebiyat öğretmeni olan Günay Çoban’ın elinden çıkma. ‘O Sevişmeler’ adı biraz sert kalsa da sona doğru hoş bir durak oluyor. 90’ların Ümit Sayın naifliği tüm şarkıya hâkim. Bir de modern cazın en kıymetlilerinden Alp Ersönmez’in bası Erdem Sökmen üstatla birleşince, en özel Tarkan şarkılarından biri ortaya çıkmış.

SEZENLE, NAZANLAR: Sezen Aksu’nun ‘Ben Senin’ şarkısı başta yorucu geldiği için fazla üzerine gitmedim, dinledikçe sevebileceğimi ümit ettiğim şarkılar arasına yerleştirdim. ‘Her Şey Fani’ ise Sezen bilgeliğini Tarkan sesiyle buluşturan 10 numara bir şarkı. Nazan Öncel’in ‘Acımasız’ı 60’ların pop şarkıları matematiğinde yapılan düzenlenmesiyle doyumsuz olmuş.

MESAJLAR: En mesaj yüklü şarkı ‘Affedin Bizi Çocuklar’. Müzik birleştirir deniyor ya, Tarkan da en önemli yerde masaya elini koyup mesajını vermiş. Zeytin ağaçlarını nasıl koruduysa çocukları da aslan gibi korumuş. “Soluduğumuz nefes aynı, Aynı yolun yolcusuyuz aynı” diyerek güzel bir hatırlatmada bulunmuş. İyi bir dünya düşleyen duygularına kayıtsız kalmak mümkün değil. Hayatı çiçek-böcek sananlara farkındalık aşılayabilir.

SONUÇ: Gece kulüplerinde ‘Yolla’ çalarken birbirimize bakıp “Sabır taşı mıyım ben” diyerek kopacağız, ‘Beni Çok Sev’de içleneceğiz, ‘Sevdam Tek Nefes’te güneşleneceğiz, ‘Kedi Gibi’ ile elleri havaya kaldıracağız. Açıkçası Ozan Çolakoğlu şarkıları F1 pilotu gibi kullanarak zamane deyimiyle ‘ateş ediyor.’ Uzun lafın kısası bu sene yatcaz kalkcaz hep Tarkan! Giderek uzaklaştığımız Türk pop dünyasını bir kez daha hatırlatan bir albüm olmuş. Son dönemde biraz uzaklaşmış olabiliriz ama Türkçe pop diye bir şey var ve kralı da Tarkan...


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cumartesi22 MPH30°
Güneşli