SON DAKİKA
HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.

Herkesin yolu açık ola!

02 Eylül 2016 Cuma, 01:51:52 Güncelleme:08:48:01
Oğuz Örnek

Oğuz Örnek

 

Robert Greene ve Joost Elffers. Anglosakson ülkelerde çok beğenilip okunan iki yazar. Kitapları çıktığı an ‘‘best seller’’ oluyor. ‘‘Kişisel gelişim’’ modelleri sunuyorlar insanlara yazdıklarıyla.

Konsepti yakalamış muhteremler. İçerik; aşk dahil her konuda “Güç-İktidar Olma” yolları olunca, kapışmış millet. “İktidar’’ adlı ve 2011 yılında yayınlanan kitapta, “güce ulaşmanın 48 yasasını’’ anlatmışlar. Şöyle;

“Efendinizi asla gölgede bırakmayın. Arkadaşlarınıza asla fazla güvenmeyin, düşmanlarınızı kullanmayı örgenin. Niyetinizi gizleyin. Her zaman gerekenden azını söyleyin. Şöhreti canınız pahasına koruyun. Dikkat çekin. İşi başkalarına yaptırın, övgüleri siz toplayın. İnsanların size gelmelerini sağlayın, gerekirse yem kullanın. Eylemleriniz aracılığıyla tartışmalardan kaçının. Mutsuz ve şanssız olanlardan kaçın. İnsanları kendinize bağımlı kılmayı öğrenin. Kurbanınızı savunmasız bırakmak için seçici dürüstlük ve cömertliği kullanın. Yardım istediğinizde insanların çıkarlarına hitap edin. Dost görünüp, casus gibi çalışın. Düşmanınızı tamamen ezin. Saygı ve şerefinizi arttırmak için yokluğu kullanın. Kestirilmezlik havası yaratıp çevrenize korku salın. Korunmak için kaleler yapmayın. Toplumdan ayrılmak tehlikelidir. Kimle dans ettiğinizi iyi bilin. Kimseye bağlanmayın. Enayi avlamak için enayi rolü yapın. Teslim olma taktiği kullanın. Güçlerinizi yoğunlaştırın. Mükemmel saray mensubunu oynayın. Kendinizi yeniden yaratın.

CESARETLE EYLEM

Ellerinizi kirletmeyin. Kendinize takipçiler yaratmak için insanların inanma ihtiyacını kullanın. Cesaretle eyleme geçin. Her şeyi sonuna kadar planlayın. Başarılarınızı fazla çaba harcamamış gibi gösterin. Seçeneklerinizi kontrol edin. İnsanların fantezileriyle oynayın. Herkesin zayıf noktasını keşfedin. Kral muamelesi görmek için kral gibi davranın. Zamanlama sanatında ustalaşın. Sahip olamadıklarınızı küçümseyin. İlgi uyandıran görünümler yaratın. İstediğiniz gibi düşünün, başkaları gibi davranın. Balık yakalamak için suları karıştırın. Bedava yemeğe değer vermeyin. Büyük adamın ayakkabılarını giymekten kaçının. Çobanı vurun, koyunlar dağılacaktır. Kalpler ve zihinler üzerine çalışın. Ayna etkisiyle ellerini kollarını bağlayıp çileden çıkarın. Değişimin gerekli olduğunu öğütleyin ama ani ve büyük değişimlerden kaçının. Asla mükemmel görünmeyin. Amaçladığınız hedefi aşmayın; zafere ulaştığınızda ne zaman duracağınızı bilin. Şekilsizliğe bürünün.”

  1. yüzyıl dünyasına “marifet’’ olarak sunulan rol model bu. Ve ilk baskısı 2011 olan kitabın hala satış rekorları kırdığı söyleniyor. Durumu anormalleştiren ne biliyor musunuz? Kitabı satış merkezlerinde “Kişisel Gelişim Reyonlarından’’ temin edebiliyor olmanız. Herkesin yolu açık ola!
BU YAZIYA İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

DİĞER YAZILARI


TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN