ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
07 Ekim 2016 Cuma, 00:58:47 Güncelleme:09:04:34

Kayıkçı kavgası

 

İstanbul’daki kayıkçılar üzerinden kültürümüze katılmış hoş deyim. Kayıkçı Kavgası. Özlü deyişimizin hikayesi şöyledir:

Eskiden İstanbul’da Eminönü - Karaköy arasında yolcu taşıyan kayıkçılar, müşteri beklerken kendi aralarında kavgaya tutuşurmuş. Durup dururken çıkan kavgada sesler yükselir, kürekler havaya kalkar, sağa sola savrulurmuş. Kavga çıkınca etraflarında toplanan halktan bazılarının kafasına kürekler iner, ama kürekler ne hikmet ise kavga eden kürekçilerin hiçbirinin başına değmezmiş. Bu kavga daha sonra denizden karaya taşınmış ve yankesiciler, cami önünde kayıkçı kavgası benzeri düzmece kavgalar ile halkı çevrelerine toplayıp soymayı adet edinmiş.

Buraya kadar olanı, kıyıdaki tablo. Bir de denizde kapışmaları varmış kayıkçıların. Kayık denen meretlerin yapısı gereği suyun içinde her yanı ayrı oynar. Kavga etmek mümkün olmaz. Zamanının kayıkçıları da kendileri suya düşmemek için kavga ettiği kişiyi kuvvetlice iteleyemezlermiş. Kibar kibar birbirlerini dürter, gayet sinirli olmalarına rağmen komik bir görüntü ortaya koyarlarmış.

Ege ve İzmir’de her alanda benzerine sık rastlayabileceğimiz kayıkçı kavgası işte budur. Kavga varmış gibi bir görüntü ama sonucu sıfırdır.

ANKARA KAMPI

Geçtiğimiz Pazartesi sabahından itibaren Ankara’da adeta “kamp kuran” İzmir Büyükşehir Belediye Başkanın Aziz Kocaoğlu, kentin kritik projelerine ilişkin önemli temaslarda bulundu. 3 gün içinde Başbakan Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin yanı sıra 7 Genel Müdür ve 16’sı İzmir milletvekili olmak üzere 19 parlamenter ile görüşen Başkan Kocaoğlu, İzmir’e mutlu ve umutlu döndü. Ama ne dönüş. Kendini Kayıkçı Kavgasında buldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı dava sonucu otopark ve ulaşım yetersizliği nedeniyle inşaat çalışmaları durdurulan Karşıyaka Stadı’yla ilgili süreç malum. Karşıyaka Futbol Takımı antrenmanını izleyen AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ ve Kerem Ali Sürekli’den Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ‘geri çekme’, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’a da Kocaoğlu’nu ikna çağrısı gelmişti. Kocaoğlu ayağının tozu ile kayıkçı kavgasına daldı. ‘‘Çekecek bir şey var ise çekeriz. İmar yasasının emredici hükümleri yerine getirilmediğinden dolayı, kentin çevresinde başka yeşil alanının bulunmaması sorun’’ dedi.

İKİNCİ RAUND

Daha kürekler havadan iken ikinci kavga nedeni haber geldi. Bakanlar Kurulu’ndan çok önemli bir karar çıktı. Kurul Göztepe’nin yeni stat projesi için acele kamulaştırma kararı aldı. Göztepe’de daha önceden çalışmaları başlanan stadın inşaatı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından mülkiyet sorununu gerekçe göstererek açılan dava sonunda Ankara 18. İdare Mahkemesi’nin verdiği “ihale iptal kararı” nedeniyle durdurulmuştu. Muhtemelen Büyükşehir sessizliğini Karşıyaka’daki gibi ‘‘ kentin çevresinde başka yeşil alanının bulunmaması sorun’’ diyerek bozacak.

Ben de kayıkçı kavgasına dahil olayım dedim. Sormak isterim. Peki; beklemekten mezbeleliğe dönen Alsancak Stadı ne olacak?

HAVA DURUMU
Çarşamba13 MPH27°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı