ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
02 Ocak 2017 Pazartesi, 07:08:39 Güncelleme:09:29:35

Dünya raydan çıkıyor

 

Ortadoğu’nun nasıl bir süreçten geçtiğini anlayamazsak Türkiye’nin nasıl bir belalar zinciriyle karşı karşıya olduğunu da anlayamayız. Bölge pek çok devletin otoriteleriyle birlikte kaynaklarını teröre ve kaosa kaptırdıkları bir süreçten geçiyor. Son 6 yılda Libya, Yemen, Irak ve Suriye’de devlet yapıları büyük ölçüde çöktüler. Toplumlar da ne tümüyle ayrılabilecekleri ne de tekrar birleşebilecekleri düzeyde çözüldüler. Pek çok ulusal ordunun cephanelikleri açıldı. Milyonlarca tehlikeli silah elden ele, ülkeden ülkeye dolaşmaya başladı. Yasadışı ellerde dolaşıma giren her bir silah katliamlara yol açtı; açmaya da devam ediyor. Küresel ve bölgesel güçler bölgede örgütler üzerinden savaşmaya başladılar. Terör de böylece mecrasından çıkıp küreselleşti. Adı resmen konulmasa da şu an 3. Dünya Savaşı yaşanıyor. Normalde yan yana gelmeyecek devletler ve örgütler bu savaşın seyri içinde dönemsel işbirliklerine giriyorlar.

Terör hem taktik değiştiriyor hem de çok tehlikeli evrim geçiriyor. Pek çok terör örgütü internet ve teknolojiyi gayet ustaca kullanıyor. Savaşın ideolojik boyutunun da önümüzdeki dönemde şiddetleneceği anlaşılıyor.

Örgütler şehirlere sızmış teröristlerine direktif beklemeden harekete geçmeleri talimatı gönderiyor.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’da yaşanan saldırılar teröristlerin artık silaha erişme ihtiyacı duymadan, mesela bir TIR’la bile, saldırı düzenleyebildiğini gösteriyor. Hal böyle olunca bilindik yöntemlerle eylemlerin engellenmesi de zorlaşıyor. Dünya 2017’ye terör riskini minimize etmenin bile imkânsızlaştığı bir vaziyette girmiş bulunuyor. Yeni bir küresel uzlaşı sağlanmadan bu krizden çıkmamız pek mümkün gibi de görünmüyor.

 

TERÖRÜN HEDEFİ TÜM TÜRKİYE’YDİ

Evvala milletçe başımız sağ olsun. Bu yazıyı yazmadan evvel Reina’daki saldırıda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarda kalan yüzlerine baktım. Size de biraz vakit ayırıp hayatını kaybedenlerin kişisel hikâyelerine, geride bıraktıkları insanların yüzlerine bakmanızı tavsiye ediyorum. Eminim ki yakınlarını kaybettikleri için yıkılan insanlara baktığınızda siz de orada ölenlerin iddia edilenin aksine toplumun belli bir kesimini değil, bu ülkenin tüm renklerini yansıttıklarını göreceksiniz.

Saldırıda yaşamını yitirenlerin önemli bir bölümü evine ekmek götürme derdinde olan işçilerdi. Farklı inançlardan ve gelir gruplarından insanlarımızdı yılbaşı gecesi teröre kurban verdiklerimiz. Bir de onca gözdağı niteliğindeki saldırı bile kalplerindeki Türkiye sevdasını söndüremediği için yeni yılı karşılamak üzere İstanbul’a gelen misafirlerimiz, turistlerimiz vardı o gece kulübünde.

Doğrusu bu çeşitliliği, kelimelerimi özenle seçerek özellikle vurgulamam gerektiğini hissediyorum. Bu hain eylemle sadece “farklı bir yaşam tarzına sahip” insanlarımızın hedef alındığı türünden yanlış, ayrıştırıcı ve tehlikeli saptamalardan belki bu şekilde sıyrılabileceğimizi düşünüyorum.

Sadece Reina’daki saldırı da değil. Ne Beşiktaş’taki, ne Atatürk Havalimanı’ndaki ne de son bir yılda tanık olduğumuz diğer saldırıların hiçbiri toplumun veya bu ülkenin belli bir kesimine yönelik saldırılar değildi. Bu hain eylemlerin herbirinin tek bir hedefi vardı. O hedef de milletiyle ve devletiyle bir bütün olarak tüm Türkiye Cumhuriyeti’ydi.

Saldırıları, toplumda sadece bir kesimi hedef aldığı şeklinde algılarsak veya bu şekilde yorumlayıp günah keçileri aramaya başlarsak tam da terör örgütlerinin bu eylemleri tasarlarken düşmemizi bekledikleri tuzağa düşmüş oluruz. Bu tuzağı görüp oyuna gelmeyeceğimizi umuyor, yeni yılın da yaptığı başlangıcın aksine tüm Türkiye için huzur ve barışa vesile olmasını temenni ediyorum.

 

HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH27°
Az Bulutlu