HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Pervin Kaplan

Pervin Kaplan

[javascript protected email address]

Lise ve üniversiteye geçişte kriter okul başarısı olacak

13 Mart 2013 Çarşamba, 09:54:31Güncelleme: 13:30:51

VELİLERDEN gelen sorular tükenmiyor. Özellikle çocukları 6. ve 7. sınıfta okuyan aileler gelecek yıl için Anadolu, fen liseleri başta olmak üzere okullara nasıl bir yerleştirme sisteminin uygulanacağını öğrenmek istiyorlar.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan önce bu yıl SBS'nin son kez yapılacağını ve çok talep gören okulların da kendi sınavlarını yapabileceğine ilişkin açıklamaları dinlediler. Ardından da henüz birkaç yıl daha okulların kendi sınavlarını gerçekleştiremeyeceğini işittiler.
Bu açıklamalar sorularını yanıtlamaktan çok soruların daha da artmasına yol açtı. Oysa Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) "sınavsız" diye nitelendirdiği yalnızca liseye değil yükseköğretime geçişi de kapsayan sistemle ilgili kararını çoktan verdi. Hatta tarihi de "2014 yılı sonuna kadar" diye belirledi. Tüm bu kararları MEB, 2009'da yayımladığı "2010-2014 Strateji Planı"na koydu ve bunlar "birer strateji" olarak belirlendi. Ortaöğretim ve üniversitelere geçişte okul başarısının ve öğrenci yeteneğinin dikkate alınacağı da o raporda yazıyor.
Plana göre işte yapılacaklar:

MESLEKİ YÖNLENDİRME:
İlköğretim dördüncü sınıftan itibaren öğrencilere mesleki yönlendirme hizmetleri sunulacak ve öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ortaöğretimde bir alana/bölüme yerleştirilecek.

YATAY-DİKEY GEÇİŞ:
Okul türlerinin azaltılmasına devam edilecek. Ortaöğretimde 2014 yılının sonuna dek yatay ve dikey geçişlere imkân veren esnek bir yapıya geçilecek.

ORTAÖĞRETİM VE ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ:
Ortaöğretim ve üniversiteye giriş sistemi öğrencileri programlar hakkında yeterli düzeyde bilgilendiren, etkin bir rehberlik ve yönlendirme sistemiyle ilgi ve yeteneklerini eğitim süresi boyunca çok yönlü bir süreçle değerlendiren, okul başarısına dayalı ve eğitim programlarıyla uyumlu ve okul dışı öğrenmeye (dershaneye ve özel derse) ihtiyaç duymayacak bir yapıya kavuşturulacak.

DERSHANELER ÖZEL OKUL OLACAK:
Dershanelerden özel okula dönüşebilecekler belirlenip 2014 yılı sonuna kadar yüzde 70'i özel okul olacak. Arsa tahsisi, vergi muafiyeti gibi teşvikleri içeren yeni mevzuat geliştirilecek. Mevcut mevzuat dershanelerin okula dönüştürülmesine imkân sağlayacak biçimde geliştirilecek.

UZLAŞMACI YÖNTEM OLUŞTURULACAK:
Bağımsız binaya sahip olmayan dershanelerin ve personelinin okula dönüşümünde uzlaşmacı yöntemler oluşturulacak.

ÜNİVERSİTELER BÖLÜNECEK:
Yeni ihtisas üniversiteleri kurmak yerine belli alanlarda ağırlıklı mevcut üniversiteler bölünerek ihtisas üniversiteleri yapılacak. Üniversiteler farklılaşacak. Araştırma altyapısı yeterli olanlar araştırmaya ve lisansüstü eğitime ağırlık verecek, diğerleri daha çok ön lisans ve lisans eğitimine yoğunlaşacak.

YÖK: Standart belirleme, koordinasyon, uzun dönemli planlamadan ve denetimden sorumlu olacak şekilde yapılandırılacak, Yükseköğretim Koordinasyon Kurulu olacak. Akademik konularda en üst akademik organ "Üniversitelerarası Kurul" olacak.
Bugün tartıştığımız bu başlıklar 2010-2014 Strateji Plan'nın yaşama geçmesinden başka bir şey değil.

Diğer Yazıları

Nakil için yeni dilekçe vereceksiniz

  • Yayın Tarihi: 29/09/14 07:37
  • [javascript protected email address]
BUGÜN okulların üçüncü haftası başlıyor. Ancak geçtiğimiz 25 Ağustos'tan itibaren başlayan nakillerde ne liselerde kontenjanlar dolduruldu ne de öğrencilerin bundan sonra devam edecekleri liseleri belli oldu. Boş kontenjanları doldurmak için 5 hafta...
Devamını Oku

Düşük puanlı yerleşiyor, yüksek puanlı açıkta kalıyor

  • Yayın Tarihi: 27/09/14 01:39
  • [javascript protected email address]
ANADOLU ve fen liseleri başta olmak üzere devlet liselerinde boş kontenjanları doldurmak için getirilen "nakil uygulamasında" dün 5'inci dönem son buldu. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirme Kılavuzu'na göre nakiller 26 Eylül'de...
Devamını Oku

214 puan düşen okul bile var

  • Yayın Tarihi: 22/09/14 05:58
  • [javascript protected email address]
OKULLARIN açılmasının üzerinden bir hafta geçti ama hâlâ "okuyacağı lisesi belli olmayan" öğrenciler var. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'ne (TEOG) göre boş kalan kontenjanları doldurmak için getirilen ve 5 hafta süreceği açıklanan...
Devamını Oku

Her liseli her hafta ‘taban puansız’ okul değiştirecek

  • Yayın Tarihi: 15/09/14 09:39
  • [javascript protected email address]
BUGÜN okullar açılıyor. Ancak bazı öğrencilerin okulları henüz belli değil. Kimi evlerinden 150 kilometre uzaklıkta tercih bile etmedikleri okullara yerleştirildi kimi de daha üst puanlı okullara geçiş için nakil başvuruları yapıyor. Üstelik bu...
Devamını Oku

Öğretmenin niteliği nasıl artırılacak?

  • Yayın Tarihi: 11/09/14 07:47
  • [javascript protected email address]
MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı bir televizyon programında öğretmen niteliğini artırmak istediklerini söyledi ve "öğretmen kaynaklarını çeşitlendireceklerini" dile getirdi. Bunlara örnek olarak da tıp fakültesi mezunlarının da pedagojik...
Devamını Oku
Tüm Yazıları