HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Pervin Kaplan

Pervin Kaplan

[javascript protected email address]

Lise ve üniversiteye geçişte kriter okul başarısı olacak

13 Mart 2013 Çarşamba, 09:54:31Güncelleme: 13:30:51

VELİLERDEN gelen sorular tükenmiyor. Özellikle çocukları 6. ve 7. sınıfta okuyan aileler gelecek yıl için Anadolu, fen liseleri başta olmak üzere okullara nasıl bir yerleştirme sisteminin uygulanacağını öğrenmek istiyorlar.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan önce bu yıl SBS'nin son kez yapılacağını ve çok talep gören okulların da kendi sınavlarını yapabileceğine ilişkin açıklamaları dinlediler. Ardından da henüz birkaç yıl daha okulların kendi sınavlarını gerçekleştiremeyeceğini işittiler.
Bu açıklamalar sorularını yanıtlamaktan çok soruların daha da artmasına yol açtı. Oysa Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) "sınavsız" diye nitelendirdiği yalnızca liseye değil yükseköğretime geçişi de kapsayan sistemle ilgili kararını çoktan verdi. Hatta tarihi de "2014 yılı sonuna kadar" diye belirledi. Tüm bu kararları MEB, 2009'da yayımladığı "2010-2014 Strateji Planı"na koydu ve bunlar "birer strateji" olarak belirlendi. Ortaöğretim ve üniversitelere geçişte okul başarısının ve öğrenci yeteneğinin dikkate alınacağı da o raporda yazıyor.
Plana göre işte yapılacaklar:

MESLEKİ YÖNLENDİRME:
İlköğretim dördüncü sınıftan itibaren öğrencilere mesleki yönlendirme hizmetleri sunulacak ve öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ortaöğretimde bir alana/bölüme yerleştirilecek.

YATAY-DİKEY GEÇİŞ:
Okul türlerinin azaltılmasına devam edilecek. Ortaöğretimde 2014 yılının sonuna dek yatay ve dikey geçişlere imkân veren esnek bir yapıya geçilecek.

ORTAÖĞRETİM VE ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ:
Ortaöğretim ve üniversiteye giriş sistemi öğrencileri programlar hakkında yeterli düzeyde bilgilendiren, etkin bir rehberlik ve yönlendirme sistemiyle ilgi ve yeteneklerini eğitim süresi boyunca çok yönlü bir süreçle değerlendiren, okul başarısına dayalı ve eğitim programlarıyla uyumlu ve okul dışı öğrenmeye (dershaneye ve özel derse) ihtiyaç duymayacak bir yapıya kavuşturulacak.

DERSHANELER ÖZEL OKUL OLACAK:
Dershanelerden özel okula dönüşebilecekler belirlenip 2014 yılı sonuna kadar yüzde 70'i özel okul olacak. Arsa tahsisi, vergi muafiyeti gibi teşvikleri içeren yeni mevzuat geliştirilecek. Mevcut mevzuat dershanelerin okula dönüştürülmesine imkân sağlayacak biçimde geliştirilecek.

UZLAŞMACI YÖNTEM OLUŞTURULACAK:
Bağımsız binaya sahip olmayan dershanelerin ve personelinin okula dönüşümünde uzlaşmacı yöntemler oluşturulacak.

ÜNİVERSİTELER BÖLÜNECEK:
Yeni ihtisas üniversiteleri kurmak yerine belli alanlarda ağırlıklı mevcut üniversiteler bölünerek ihtisas üniversiteleri yapılacak. Üniversiteler farklılaşacak. Araştırma altyapısı yeterli olanlar araştırmaya ve lisansüstü eğitime ağırlık verecek, diğerleri daha çok ön lisans ve lisans eğitimine yoğunlaşacak.

YÖK: Standart belirleme, koordinasyon, uzun dönemli planlamadan ve denetimden sorumlu olacak şekilde yapılandırılacak, Yükseköğretim Koordinasyon Kurulu olacak. Akademik konularda en üst akademik organ "Üniversitelerarası Kurul" olacak.
Bugün tartıştığımız bu başlıklar 2010-2014 Strateji Plan'nın yaşama geçmesinden başka bir şey değil.

Diğer Yazıları

TEOG’da Musevi öğrencilere ‘özel’ din soruları

  • Yayın Tarihi: 20/11/14 01:32
  • [javascript protected email address]
SONUÇLARI liselere geçişte kullanılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin (TEOG) 6 dersten yapılan toplam 12 sınavının ilk 6'sı önümüzdeki 26-27 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek. Sınavlara 1 milyon 287 bin 847 öğrenci girecek. Bu yıl TEOG...
Devamını Oku

TEOG’da her kolej nasıl öğrenci alacağını kendi açıklayacak

  • Yayın Tarihi: 19/11/14 01:26
  • [javascript protected email address]
TABAN puansız nakilleri, aralarında 200-300 puan farkı olan öğrencilerin aynı okullara yerleştirilmeleri gibi uygulamalarıyla tartışılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nde (TEOG) bu yıl "kolej belirsizliği" yaşanıyor. Aralarında Amerikan,...
Devamını Oku

Bizim gençler hayata 10 yıl geriden başlıyor

  • Yayın Tarihi: 17/11/14 07:13
  • [javascript protected email address]
Çocuklarımıza gerçekten sorumluluk veriyor muyuz yoksa onları "pamuklara sarıp" sadece korumaya çalışarak mı büyütüyoruz? Geçtiğimiz günlerde Bosch Türkiye CEO'su Steven Young ile buluştuğumuzda hem bu konuyu hem de gençlerin nasıl doğru bir CV...
Devamını Oku

Bin saatten fazla ders alıyoruz, neden konuşamıyoruz?

  • Yayın Tarihi: 12/11/14 01:56
  • [javascript protected email address]
İLKOKULDAN itibaren bin saatten fazla ders almasına rağmen öğrenciler liseden mezun olurken ne İngilizce konuşabiliyor ne de konuşulanları anlayabiliyor. Peki nasıl oluyor da İngilizce'yi öğrenemiyoruz ya da öğretemiyoruz? İşte bu sorunun yanıtını...
Devamını Oku

33. yılda daha güçlü bir YÖK

  • Yayın Tarihi: 06/11/14 07:20
  • [javascript protected email address]
BUGÜN Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) kuruluşunun 33. yılı. Her yıldönümünde her siyasi otorite bu kurumun yapısını değiştireceğini ya da kaldıracağını söyler. Ama hiçbir şey değişmez. Başkanının bile "kaldırılmalı" dediği YÖK ile ilgili yapısal...
Devamını Oku
Tüm Yazıları