HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Pervin Kaplan

Pervin Kaplan

[javascript protected email address]

Lise ve üniversiteye geçişte kriter okul başarısı olacak

13 Mart 2013 Çarşamba, 09:54:31Güncelleme: 13:30:51

VELİLERDEN gelen sorular tükenmiyor. Özellikle çocukları 6. ve 7. sınıfta okuyan aileler gelecek yıl için Anadolu, fen liseleri başta olmak üzere okullara nasıl bir yerleştirme sisteminin uygulanacağını öğrenmek istiyorlar.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan önce bu yıl SBS'nin son kez yapılacağını ve çok talep gören okulların da kendi sınavlarını yapabileceğine ilişkin açıklamaları dinlediler. Ardından da henüz birkaç yıl daha okulların kendi sınavlarını gerçekleştiremeyeceğini işittiler.
Bu açıklamalar sorularını yanıtlamaktan çok soruların daha da artmasına yol açtı. Oysa Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) "sınavsız" diye nitelendirdiği yalnızca liseye değil yükseköğretime geçişi de kapsayan sistemle ilgili kararını çoktan verdi. Hatta tarihi de "2014 yılı sonuna kadar" diye belirledi. Tüm bu kararları MEB, 2009'da yayımladığı "2010-2014 Strateji Planı"na koydu ve bunlar "birer strateji" olarak belirlendi. Ortaöğretim ve üniversitelere geçişte okul başarısının ve öğrenci yeteneğinin dikkate alınacağı da o raporda yazıyor.
Plana göre işte yapılacaklar:

MESLEKİ YÖNLENDİRME:
İlköğretim dördüncü sınıftan itibaren öğrencilere mesleki yönlendirme hizmetleri sunulacak ve öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ortaöğretimde bir alana/bölüme yerleştirilecek.

YATAY-DİKEY GEÇİŞ:
Okul türlerinin azaltılmasına devam edilecek. Ortaöğretimde 2014 yılının sonuna dek yatay ve dikey geçişlere imkân veren esnek bir yapıya geçilecek.

ORTAÖĞRETİM VE ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ:
Ortaöğretim ve üniversiteye giriş sistemi öğrencileri programlar hakkında yeterli düzeyde bilgilendiren, etkin bir rehberlik ve yönlendirme sistemiyle ilgi ve yeteneklerini eğitim süresi boyunca çok yönlü bir süreçle değerlendiren, okul başarısına dayalı ve eğitim programlarıyla uyumlu ve okul dışı öğrenmeye (dershaneye ve özel derse) ihtiyaç duymayacak bir yapıya kavuşturulacak.

DERSHANELER ÖZEL OKUL OLACAK:
Dershanelerden özel okula dönüşebilecekler belirlenip 2014 yılı sonuna kadar yüzde 70'i özel okul olacak. Arsa tahsisi, vergi muafiyeti gibi teşvikleri içeren yeni mevzuat geliştirilecek. Mevcut mevzuat dershanelerin okula dönüştürülmesine imkân sağlayacak biçimde geliştirilecek.

UZLAŞMACI YÖNTEM OLUŞTURULACAK:
Bağımsız binaya sahip olmayan dershanelerin ve personelinin okula dönüşümünde uzlaşmacı yöntemler oluşturulacak.

ÜNİVERSİTELER BÖLÜNECEK:
Yeni ihtisas üniversiteleri kurmak yerine belli alanlarda ağırlıklı mevcut üniversiteler bölünerek ihtisas üniversiteleri yapılacak. Üniversiteler farklılaşacak. Araştırma altyapısı yeterli olanlar araştırmaya ve lisansüstü eğitime ağırlık verecek, diğerleri daha çok ön lisans ve lisans eğitimine yoğunlaşacak.

YÖK: Standart belirleme, koordinasyon, uzun dönemli planlamadan ve denetimden sorumlu olacak şekilde yapılandırılacak, Yükseköğretim Koordinasyon Kurulu olacak. Akademik konularda en üst akademik organ "Üniversitelerarası Kurul" olacak.
Bugün tartıştığımız bu başlıklar 2010-2014 Strateji Plan'nın yaşama geçmesinden başka bir şey değil.

Diğer Yazıları

Akademisyenlerin ‘atıf’ çetesi

  • Yayın Tarihi: 28/07/14 01:18
  • [javascript protected email address]
Bir süre önce "hormonlu akademisyenlerden" söz etmiş, bunların Pakistan, Malezya, Hindistan'da çıkan dergilerde "500 dolara makale yayımlatarak" doçent ve profesör olduklarını anlatmıştım. ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Balcı'dan dinlediklerim işin...
Devamını Oku

Kim hangi sıradan öğrenci alıyor?

  • Yayın Tarihi: 22/07/14 01:05
  • [javascript protected email address]
BU yıl hem özel hem de devlet okullarında sağlıklı bir tercih yapma konusunda yaşanacak en büyük sıkıntının kaynağını öğrencilerin "başarı sıralarının açıklanmaması" oluşturuyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl nedeni bilinmez bir şekilde öğrencilerin...
Devamını Oku

‘Torba’dan öğretmene rotasyon ve sınav

  • Yayın Tarihi: 21/07/14 01:49
  • [javascript protected email address]
TBMM'nde görüşülen torba yasa tasarısı içinde eğitimle ilgili maddeler de yer alıyor. Bunlardan iki tanesi öğretmenleri yakından ilgilendiriyor. Bunların neler olduğuna bakalım: Milli Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören maddeye göre...
Devamını Oku

Alternatifli tercih listesi oluşturun

  • Yayın Tarihi: 17/07/14 00:42
  • [javascript protected email address]
YARIN üniversite tercihlerinde son gün. Birçoğunuz son dakikaya kadar yani bu gece 23.59'a kadar tercihlerinizde değişiklik yapacak, bazı programları ekleyecek, bazılarını da çıkaracaksınız. Bu son günde tercihlerinizle ilgili bazı hatırlatmalar yapmak...
Devamını Oku

Lisede yüzde 100 ikili eğitim

  • Yayın Tarihi: 14/07/14 09:52
  • [javascript protected email address]
BU öğretim yılının en önemli sorunu yaklaşık 1.3 milyon öğrencinin liselere yerleştirilmesi olacak. Özellikle bu yıl 8. sınıftan mezun olan 211 binden fazla öğrencinin bulunduğu İstanbul'daki öğrenci sayısı ve kontenjanlar dikkate alındığında liselerde...
Devamını Oku
Tüm Yazıları