HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Pervin Kaplan

Pervin Kaplan

[javascript protected email address]

Lise ve üniversiteye geçişte kriter okul başarısı olacak

13 Mart 2013 Çarşamba, 09:54:31Güncelleme: 13:30:51

VELİLERDEN gelen sorular tükenmiyor. Özellikle çocukları 6. ve 7. sınıfta okuyan aileler gelecek yıl için Anadolu, fen liseleri başta olmak üzere okullara nasıl bir yerleştirme sisteminin uygulanacağını öğrenmek istiyorlar.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan önce bu yıl SBS'nin son kez yapılacağını ve çok talep gören okulların da kendi sınavlarını yapabileceğine ilişkin açıklamaları dinlediler. Ardından da henüz birkaç yıl daha okulların kendi sınavlarını gerçekleştiremeyeceğini işittiler.
Bu açıklamalar sorularını yanıtlamaktan çok soruların daha da artmasına yol açtı. Oysa Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) "sınavsız" diye nitelendirdiği yalnızca liseye değil yükseköğretime geçişi de kapsayan sistemle ilgili kararını çoktan verdi. Hatta tarihi de "2014 yılı sonuna kadar" diye belirledi. Tüm bu kararları MEB, 2009'da yayımladığı "2010-2014 Strateji Planı"na koydu ve bunlar "birer strateji" olarak belirlendi. Ortaöğretim ve üniversitelere geçişte okul başarısının ve öğrenci yeteneğinin dikkate alınacağı da o raporda yazıyor.
Plana göre işte yapılacaklar:

MESLEKİ YÖNLENDİRME:
İlköğretim dördüncü sınıftan itibaren öğrencilere mesleki yönlendirme hizmetleri sunulacak ve öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ortaöğretimde bir alana/bölüme yerleştirilecek.

YATAY-DİKEY GEÇİŞ:
Okul türlerinin azaltılmasına devam edilecek. Ortaöğretimde 2014 yılının sonuna dek yatay ve dikey geçişlere imkân veren esnek bir yapıya geçilecek.

ORTAÖĞRETİM VE ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ:
Ortaöğretim ve üniversiteye giriş sistemi öğrencileri programlar hakkında yeterli düzeyde bilgilendiren, etkin bir rehberlik ve yönlendirme sistemiyle ilgi ve yeteneklerini eğitim süresi boyunca çok yönlü bir süreçle değerlendiren, okul başarısına dayalı ve eğitim programlarıyla uyumlu ve okul dışı öğrenmeye (dershaneye ve özel derse) ihtiyaç duymayacak bir yapıya kavuşturulacak.

DERSHANELER ÖZEL OKUL OLACAK:
Dershanelerden özel okula dönüşebilecekler belirlenip 2014 yılı sonuna kadar yüzde 70'i özel okul olacak. Arsa tahsisi, vergi muafiyeti gibi teşvikleri içeren yeni mevzuat geliştirilecek. Mevcut mevzuat dershanelerin okula dönüştürülmesine imkân sağlayacak biçimde geliştirilecek.

UZLAŞMACI YÖNTEM OLUŞTURULACAK:
Bağımsız binaya sahip olmayan dershanelerin ve personelinin okula dönüşümünde uzlaşmacı yöntemler oluşturulacak.

ÜNİVERSİTELER BÖLÜNECEK:
Yeni ihtisas üniversiteleri kurmak yerine belli alanlarda ağırlıklı mevcut üniversiteler bölünerek ihtisas üniversiteleri yapılacak. Üniversiteler farklılaşacak. Araştırma altyapısı yeterli olanlar araştırmaya ve lisansüstü eğitime ağırlık verecek, diğerleri daha çok ön lisans ve lisans eğitimine yoğunlaşacak.

YÖK: Standart belirleme, koordinasyon, uzun dönemli planlamadan ve denetimden sorumlu olacak şekilde yapılandırılacak, Yükseköğretim Koordinasyon Kurulu olacak. Akademik konularda en üst akademik organ "Üniversitelerarası Kurul" olacak.
Bugün tartıştığımız bu başlıklar 2010-2014 Strateji Plan'nın yaşama geçmesinden başka bir şey değil.

Diğer Yazıları

Türkiye’nin en gözde liselerinde ne oluyor?

  • Yayın Tarihi: 24/01/15 08:16
  • [javascript protected email address]
Türkiye'nin en gözde Anadolu ve fen liselerinin geleceği artık soru işareti taşıyor. Çünkü İstanbul'dan Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Kadıköy Fen, Balıkesir'den Sırrı Yırcalı, İzmir'den Cahit Kora, Ankara'dan...
Devamını Oku

Taban puan eğitim için de şart

  • Yayın Tarihi: 17/01/15 01:15
  • [javascript protected email address]
BİR süredir YÖK'ün tıp ve hukuk fakülteleri için taban puan getireceğini konuşuyoruz. Bu iki programda okuyan öğrenciler arasında var olan "puan uçurumları" yıllardır tartışılıyor. Parası olan düşük puanlı öğrenci diğer programlara olduğu gibi tıp ve...
Devamını Oku

Vakıf üniversiteleri de taban puan istiyor

  • Yayın Tarihi: 15/01/15 01:36
  • [javascript protected email address]
BAŞTA yeni açılan vakıf üniversiteleri ile bazı devlet üniversitelerindeki programlarda okuyan öğrenciler arasında "puan uçurumları" bir süredir tartışılıyor. Özellikle de bu uçurum vakıf üniversitelerinin burslu ve burssuz programlarında dikkat çekiyor....
Devamını Oku

TEOG puanları kesinleşti

  • Yayın Tarihi: 14/01/15 01:47
  • [javascript protected email address]
SONUÇLARI liselere geçişte kullanılacak ve 6 dersten yılda 12 sınavın yapıldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin (TEOG) ilk dönem puanları "mahkeme kararı" beklenmeden açıklanmıştı. Bu yüzden de yürütmeyi durdurma istemi ile açılan davalar...
Devamını Oku

TEOG puanları yeniden hesaplanabilir

  • Yayın Tarihi: 12/01/15 05:21
  • [javascript protected email address]
SONUÇLARI liselere geçişte kullanılacak ve 6 dersten yılda 12 sınavın yapıldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin (TEOG) ilk dönem puanları "mahkeme kararı" beklenmeden açıklandı. Oysa Türkçe dersi sınavında bir, matematik dersi sınavında da...
Devamını Oku
Tüm Yazıları