HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Pervin Kaplan

Pervin Kaplan

[javascript protected email address]

Lise ve üniversiteye geçişte kriter okul başarısı olacak

13 Mart 2013 Çarşamba, 09:54:31Güncelleme: 13:30:51

VELİLERDEN gelen sorular tükenmiyor. Özellikle çocukları 6. ve 7. sınıfta okuyan aileler gelecek yıl için Anadolu, fen liseleri başta olmak üzere okullara nasıl bir yerleştirme sisteminin uygulanacağını öğrenmek istiyorlar.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan önce bu yıl SBS'nin son kez yapılacağını ve çok talep gören okulların da kendi sınavlarını yapabileceğine ilişkin açıklamaları dinlediler. Ardından da henüz birkaç yıl daha okulların kendi sınavlarını gerçekleştiremeyeceğini işittiler.
Bu açıklamalar sorularını yanıtlamaktan çok soruların daha da artmasına yol açtı. Oysa Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) "sınavsız" diye nitelendirdiği yalnızca liseye değil yükseköğretime geçişi de kapsayan sistemle ilgili kararını çoktan verdi. Hatta tarihi de "2014 yılı sonuna kadar" diye belirledi. Tüm bu kararları MEB, 2009'da yayımladığı "2010-2014 Strateji Planı"na koydu ve bunlar "birer strateji" olarak belirlendi. Ortaöğretim ve üniversitelere geçişte okul başarısının ve öğrenci yeteneğinin dikkate alınacağı da o raporda yazıyor.
Plana göre işte yapılacaklar:

MESLEKİ YÖNLENDİRME:
İlköğretim dördüncü sınıftan itibaren öğrencilere mesleki yönlendirme hizmetleri sunulacak ve öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ortaöğretimde bir alana/bölüme yerleştirilecek.

YATAY-DİKEY GEÇİŞ:
Okul türlerinin azaltılmasına devam edilecek. Ortaöğretimde 2014 yılının sonuna dek yatay ve dikey geçişlere imkân veren esnek bir yapıya geçilecek.

ORTAÖĞRETİM VE ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ:
Ortaöğretim ve üniversiteye giriş sistemi öğrencileri programlar hakkında yeterli düzeyde bilgilendiren, etkin bir rehberlik ve yönlendirme sistemiyle ilgi ve yeteneklerini eğitim süresi boyunca çok yönlü bir süreçle değerlendiren, okul başarısına dayalı ve eğitim programlarıyla uyumlu ve okul dışı öğrenmeye (dershaneye ve özel derse) ihtiyaç duymayacak bir yapıya kavuşturulacak.

DERSHANELER ÖZEL OKUL OLACAK:
Dershanelerden özel okula dönüşebilecekler belirlenip 2014 yılı sonuna kadar yüzde 70'i özel okul olacak. Arsa tahsisi, vergi muafiyeti gibi teşvikleri içeren yeni mevzuat geliştirilecek. Mevcut mevzuat dershanelerin okula dönüştürülmesine imkân sağlayacak biçimde geliştirilecek.

UZLAŞMACI YÖNTEM OLUŞTURULACAK:
Bağımsız binaya sahip olmayan dershanelerin ve personelinin okula dönüşümünde uzlaşmacı yöntemler oluşturulacak.

ÜNİVERSİTELER BÖLÜNECEK:
Yeni ihtisas üniversiteleri kurmak yerine belli alanlarda ağırlıklı mevcut üniversiteler bölünerek ihtisas üniversiteleri yapılacak. Üniversiteler farklılaşacak. Araştırma altyapısı yeterli olanlar araştırmaya ve lisansüstü eğitime ağırlık verecek, diğerleri daha çok ön lisans ve lisans eğitimine yoğunlaşacak.

YÖK: Standart belirleme, koordinasyon, uzun dönemli planlamadan ve denetimden sorumlu olacak şekilde yapılandırılacak, Yükseköğretim Koordinasyon Kurulu olacak. Akademik konularda en üst akademik organ "Üniversitelerarası Kurul" olacak.
Bugün tartıştığımız bu başlıklar 2010-2014 Strateji Plan'nın yaşama geçmesinden başka bir şey değil.

Diğer Yazıları

Velilerin kafası çok karışacak

  • Yayın Tarihi: 22/12/14 07:18
  • [javascript protected email address]
ARALARINDA Amerikan Robert, Alman, Avustralya, İtalyan ve Fransız liselerinin yer aldığı özel okulların bu yıl nasıl öğrenci seçecekleri netleşiyor. Geçen yıl öğrencilerini Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin (TEOG) fen ve teknoloji, matematik...
Devamını Oku

Erken kayıt düşük puanlı öğrenci getirecek mi?

  • Yayın Tarihi: 18/12/14 00:12
  • [javascript protected email address]
ARALARINDA Amerikan Robert, Alman, Avusturya, İtalyan ve Fransız liselerinin de yer aldığı yabancı okullar ile Türk özel okullar için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) farklı bir yerleştirme sistemi düşünüyor. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin...
Devamını Oku

Kolejler okul notunu kullanmak istemiyor

  • Yayın Tarihi: 17/12/14 07:30
  • [javascript protected email address]
BU yıl çocuğunu yabancı ya da Türk özel okullarına göndermeyi planlayan aileler için bu okulların nasıl öğrenci alacağı henüz kesinleşmiş değil. Okullar geçen yıl Türkçe, Matematik ile Fen ve Teknoloji derslerinden yapılan 6 sınavın sonucunu kullandı. Bu...
Devamını Oku

Bu çocuklar lisede nereye gidiyor?

  • Yayın Tarihi: 15/12/14 05:49
  • [javascript protected email address]
KAMUOYUNDA 4+4+4 olarak bilinen kesintili ama zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasa ile birlikte lise eğitimi de zorunlu hale geldi. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) kendi verileri bu zorunluluğun yaşama geçirilmesinde sorunlar yaşandığını...
Devamını Oku

‘Karma eğitime son verilsin’ inadı

  • Yayın Tarihi: 06/12/14 00:56
  • [javascript protected email address]
BUGÜN 19. Milli Eğitim Şûrası'nın 4 ayrı komisyonunda başta 1. sınıfta din dersinin zorunlu olmasını da içeren öneriler genel kurulda oylanacak. Şûrada Eğitim Bir-Sen başta olmak üzere bazı katılımcılar "karma eğitimin sona erdirilmesi" kararını...
Devamını Oku
Tüm Yazıları