ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
13 Nisan 2011 Çarşamba, 11:45:24 Güncelleme:11:45:24

Nebahat Çehre haberleri estetik lobisini sevindiriyor

GEÇEN yıl Özge Uzun ve Burcu Esmersoy haberlerine kıl olmuştum. Haber kanallarında aklı başında işler yapan bu kızlar sürekli güzellikleri, bacakları vs. gibi konularla haber oluyordu. Hiçbiri de çıkıp "Ben güzellikten ibaret değilim, bu yaptığınız benim yaptığım işi hafife alıp beni et torbasına indirgemektir" dememişti. Bunu eleştirmiştim. Şimdi daha ileri yaş grubu bir kadın için yapılan haberler bence hem ona hem de onun yaşındaki kadınlara haksızlık ediyor. Nebahat Çehre ne zaman basında yer alsa cümlenin içinde mutlaka "ilerleyen yaşına rağmen sahip olduğu muhteşem güzelliği" tadında övgü cümleleri geçiyor. Hatta bazen yazının tamamı sadece bu konu üzerine oluyor.                                                      Evet Nebahat Çehre hâlâ güzel görünen bir kadın ama görebildiğim kadarıyla tüm hayatını bu görsel hazineyi muhafaza etme çabası kaplıyor. Nebahat Çehre'nin güzelliğine destanlar yapılarak yazılan her haber hem kadının güzel görünme kaygısını daha da artırıyor hem de o yaşlara gelen kadınların ödünü patlatıyor. Ciddi  estetik operasyonlar geçirerek yüzünün güzelliğini iyi kötü muhafaza etmeyi başarmış olan Nebahat Çehre özellikle kadınları estetik doktor kucağına ittiriyor. Üstelik işler Nebahat Çehre için de güllük gülistanlık değil. Her dem genç görünme çabası yaptığı işlerde öyle fena öne çıkıyor ki insanın içi burkuluyor. Mesela Muhteşem Yüzyıl dizisinde göründüğü sahnelerde kamera kendisine döndüğünde yönetmenin koymak zorunda kaldığı hafif buğu efekti işin ne boyutlara geldiğinin kanıtı. Erkeklerin "karizmatik yaşlanma" olarak adlandırılan doğal yaşlanma süreci standartları nedense kadınlara uygulanmıyor. Yüzünün çizgileri artan, beyazları çoğalan erkek karizmatik olarak nitelendirilirken doğal yaşlanma sürecine giren kadınlar "Yılların güzelliği bakın şimdi ne halde" diye haberleştiriliyor tarafımızdan.Biz basının suçu çok yüksek bu ittirme işinde. Ama Nebahat Çehre haberlerinin alt metni beni çok rahatsız ediyor, üstüme üstüme geliyor. Bu durum en çok estetik lobisini sevindiriyor. Ortalık gözleri alnının içine kaçmış, dudakları burnuna yapışmış kadınlarla dolu. Çünkü gerçekten estetik operasyonlar herkeste ve her doktorla aynı şahane sonuca ulaştırmıyor insanları. Yüzlerini iyi kötü toparlattığını düşünen kadınlar ellerini nereye koyacaklarını şaşırıyorlar mesela. Çünkü henüz el estetiği çok gelişmiş değil. Nebahat Çehre üzerinden yapılan bu toplumsal yönlendirme çok tehlikeli. Çehre'ye yapılan haksızlık bir tarafa bu en çok Türk kadınına yapılan bir haksızlık. Güzelliğe tapınma çağı sona erse keşke artık da insanlar keyifle yaşlanabilse...

 

Başbakan’ın en şahane kararı: SELMA ALİYE KAVAF
ÖNCEKİ gün açıklanan milletvekili aday listelerinde en ilginç gelişmelerden biri Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın liste dışı bırakılması kararıydı. Yüksek seviyelerde seyreden bir iç burukluğu eşliğinde sevindim bu habere. Buruldum çünkü siyasette bakan seviyesine yükselmiş bir kadının başarısızlığı ve yaşadığı hayal kırıklığı gözlerimin önüne geldi. Sevinmemse bu ülkenin bir kadın vatandaşı olarak başarısızlığın görülmüş olmasından kaynaklandı.

VARLIK GÖSTEREMEDİ
Selma Aliye Kavaf’ı en çok eleştiren köşe yazarı bendim herhalde. Çünkü benim gözümde bu ülkede Kadından Sorumlu Bakan olmak İçişleri, Adalet, Dışişleri gibi en karizmatik bakanlıklarla eş bir görev. Çok çalışmanız, çok sık gelişen ve çok sert gerçekleşen toplumsal olaylara ani refleksler göstermeniz gereken bir makam bu. Ne yazık ki Aliye Hanım kendisinden beklediğimiz performansı vermek bir tarafa en küçük bir varlık gösteremedi. Hatta bazı olaylarda eline yüzüne bulaştırdı. Muhafazakâr çevreye yaranmak adına yaptığı açıklamalara öylesine konsantre oldu ki tüm kadınların temsilcisi olduğunu unuttu. Bilge Köyü katliamının ardından köye gidebilmesi için günler geçmesi gerekti, Mardin’de 26 kişinin tecavüz ettiği çocuğa yargı “kendi istedi” tadında yaklaşırken kılını kıpırdatmadı, Ayşe Paşalı gibi kadınların şiddete uğrayıp devlete sığındıktan sonra öldürülmelerini bizler gibi uzaktan izlemekle yetindi. Hakkında, makamından dolayı bende oluşan beklentilerim dolayısıyla yaptığım eleştirileri kişisel bir mesele gibi gördü. Yaptığı toplantılara benim gibi onu eleştirenleri çağırmak yerine övüleceğini düşündüğü isimleri çağırarak ayrımcılığın hasını yaptı. Ama en önemlisi kadını siyasette çok kötü temsil etmiş oldu. Liste dışı kalan tek bakan olarak siyaset ve kadın kelimelerinin bir araya geldiği anlarda fenalık geçirecek gibi olanların ekmeğine yağ sürdü. Şimdi bakıyorum da görünüşe göre bu yasama döneminde daha çok kadın olacak Meclis’te. Güzel güzel isimler var. Tek dileğim bu isimleri sadece seçim döneminde duymayalım. Tabii meclisin tek başarısız kadın milletvekili Selma Aliye Kavaf değil. Varlığını dün açıklanan listelerde görünce hatırladığımız Nursuna Memecan gibi isimler de var.

FARK YARATACAKLAR
Çok entelektüel olduğunu düşündüğüm Nursuna Hanım’ın da adını verdiği davetler dışında herhangi bir toplumsal konuda duyduğumu hatırlamıyorum. Bu birçok kadın için geçerli. Ama siyasi çizgisini beğenelim beğenmeyelim Nimet Çubukçu gibi tuttuğunu koparan isimler de var ki umarım yeni gelen kadın vekiller hep birlikte bu dönem fark yaratacaklar. Bu mesele ciddi, biz kadınların siz kadın vekillerin atacakları adımları çok ihtiyacı var!

HAVA DURUMU
Çarşamba13 MPH27°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı